استاندار خراسان جنوبی گفت: از آنجایی که جشنواره زرشک هدفدار و با برنامه است، خروجی جشنواره سال گذشته باید برای مردم تبیین و تشریح شود.

 جواد قناعت روز پنجشنبه در جلسه برنامه‌ریزی دومین جشنواره ملی زرشک که قرار است ۲۹ مهر تا سوم آبان امسال در این استان برگزار شد افزود: از مهمترین دستاوردهای این جشنواره، به نتیجه رسیدن ۶ تفاهم‌نامه‌ای است که سال گذشته و در مراسم اختتامیه به امضا رسید.

وی بیان کرد: آماده افتتاح بودن فاز اول شهرک تخصصی زرشک در سربیشه که سال گذشته و در جشنواره زرشک کلنگ‌زنی شد، یکی از این دستاوردهاست.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به زمان تعیین شده برای برگزاری جشنواره زرشک امسال (۲۹ مهر تا سوم آبان) اظهار داشت: یکی از مهمترین اهدافی که در این جشنواره باید به طور جدی دنبال شود، معرفی و شناساندن زرشک به عنوان یکی از محصولات راهبردی و مهم خراسان جنوبی است.

وی از برنامه‌های راهبردی تعیین شده در راستای ایجاد ارزش افزوده زرشک گفت و افزود: توسعه صنایع فرآوری و تکمیل زنجیره‌های ارزش از طریق جذب سرمایه‌گذاران دارای اهلیت و صلاحیت از جمله کارهایی است که از جشنواره زرشک انتظار داریم.

قناعت به تفاهم‌نامه‌هایی اشاره کرد که در جشنواره زرشک امسال منعقد می‌شود و گفت: ایجاد سایت پرتودهی زرشک، تهیه تله فیلم و حمایت از تحقیقات پژوهشگران در زمینه زرشک هر کدام به سهم خود می‌تواند به معرفی زرشک استان کمک کند و بسیار ارزشمند است.

وی اظهار داشت: استفاده از ظرفیت بخش خصوصی با پشتوانه حمایتی بخش دولتی می‌تواند به غنای جشنواره کمک کند.

براساس اطلاعات ارائه شده در این جلسه برگزاری گردشگری مزرعه، نمایشگاه محصولات زرشک، نمایشگاه عکس زرشک، مسابقه نقاشی، جشنواره غذا، کارگاه آموزشی اصول و مبانی صادرات زرشک، تشکیل میز توسعه صادرات زرشک از جمله برنامه‌های پیش بینی شده برای دومین جشنواره ملی زرشک خراسان جنوبی است.

دومین جشنواره ملی زرشک با شعار «زرشک خراسان جنوبی برای همه جهانیان» در زمان برداشت این محصول و فصل گردشگری استان (پاییز) برگزار می‌شود.

سطح زیر کشت زرشک در استان خراسان جنوبی امسال به ۲۴ هزار هکتار رسیده و ۹۸ درصد سطح زیر کشت زرشک کشور مربوط به خراسان جنوبی است که ۳۸ هزار بهره‌بردار در این زمینه فعالیت دارند.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور