استاندار خراسان جنوبی گفت: طی روزهای اخیر خراسان ‌جنوبی برای چهارمین فصل پیاپی (بهار ۹۹) با نرخ چهار درصد، پایین‌ترین نرخ بیکاری کشور را به خود اختصاص داد که در نوع خود بی‌سابقه بوده است.

 محمدصادق معتمدیان در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان خراسان جنوبی که با حضور وزیر ورزش و جوانان به عنوان جانشین فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی کشور و وزیر معین استان برگزار شد، افزود: سال گذشته در حوزه راه‌ها، چهار برابر سال ۹۷ و معادل همه بزرگراه‌های استان احداث بزرگراه شروع شد و در حوزه مسکن نیز ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی رقم خورد که هفت هزار واحد آن تحویل شده و مابقی نیز تا هفته دولت به اتمام خواهد رسید.

وی بیان کرد: ساخت هفت هزار و ۷۰۰ مسکن شهری نیز تا پایان سال جاری در دستور کار قرار دارد.

استاندار خراسان جنوبی گفت: عملیات اجرایی معدن زغالسنگ حرارتی طبس در روزهای آتی آغاز و از درآمدهای این معدن برای تجهیز نیروگاه حرارتی استفاده می‌شود.

وی اظهار داشت: نیروگاه حرارتی واقع در ۸۵ کیلومتری طبس به یزد از پروژه‌های بزرگ شرق کشور است که در مجاورت بزرگترین معدن زغالسنگ منطقه و خاورمیانه قرار دارد و ان‌شاءالله در روزهای آینده شاهد آغاز به کار این معدن بزرگ هستیم.

معتمدیان افزود: با همراهی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی به دنبال توسعه خراسان جنوبی هستیم و در همین راستا با تدوین سند میان مدت توسعه در دو بخش طرح‌های عمرانی و زیرساختی و همچنین اقتصادی و اشتغالزایی، تلاش کردیم تا به غیر از منابع محدود استانی، از اعتبارات ملی استفاده کنیم.

وی گفت: امیدواریم از طریق اختصاص فاینانس، ابرپروژه راه‌آهن که منجر به اتصال اقیانوس هند به ۱۱ کشور آسیای میانه خواهد شد را به سرانجام برسانیم و با استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی شاهد اتصال خط ریلی بیرجند و قاینات به گناباد باشیم که با اتمام پروژه راه‌آهن چابهار – زاهدان – بیرجند، تحول عظیمی در سه استان شرقی کشور رخ خواهد داد.

استاندار خراسان جنوبی خواستار تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام ورزشی شامل سالن‌های چند منظوره، ۲۲ زمین چمن مصنوعی برای ۱۱ شهرستان و افزایش اعتبارات فصل پنجم مرتبط با هیات‌های ورزشی با حمایت وزیر معین استان شد.

مرکز آمار ایران بتازگی گزارشی از نرخ بیکاری در فصل گذشته (بهار ۹۹) را منتشر کرد که براین اساس نرخ بیکاری در این دوره ۹.۸ درصد بود.

بررسی جداول آماری نشان می‌دهد که در این دوره، ۱۷ استان دارای نرخ بیکاری تک رقمی و ۱۵ استان نرخ بیکاری دو رقمی داشتند. پس از خراسان جنوبی (چهار درصد)، استان‌های اردبیل (۶ درصد) و مازندران با (۶.۲ درصد) کمترین نرخ بیکاری و لرستان (۲۱ درصد) و چهار محال و بختیاری (۱۹.۱ درصد) بیشترین نرخ بیکاری را به نام خود ثبت کردند.

وزیر ورزش و جوانان جانشین رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و وزیر معین خراسان جنوبی در هیات دولت است.

ابتدای این نشست پروژه‌های اقتصاد مقاومتی استان در سال ۹۹ از جمله در حوزه گمرکات و مرز، صنعت و معدن، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی و گردشگری، آب منطقه ای، آب و فاضلاب، راه و شهرسازی و منطقه ویژه اقتصادی توسط مدیران دستگاه‌های اجرایی استان تشریح شد.

بخشی از این طرح‌های بزرگ شامل تجهیز و توسعه زیرساخت‌های مرز ماهیرود، استعداد شبانه‌روزی شدن این مرز به عنوان پررونق ترین مرز صادراتی شرق کشور، طرح ملی فولاد قاینات، توسعه کویرتایر، برق رسانی به منطقه معدنی شاهکوه، نهضت گلخانه‌ای، اقامتگاه‌های بوم‌گردی، سند سازگاری با کم‌آبی و مدیریت آب‌های خروجی از مرز، آبرسانی به روستاها، توسعه راه‌های جاده‌ای، توسعه بازارچه‌های مرزی و مراودات با افغانستان بود که مورد تبادل نظر قرار گرفت.

چهار نماینده استان در مجلس شورای اسلامی نیز مسائل و مشکلات شهرستان‌ها و حوزه انتخابیه خود را به تفصیل با وزیر معین استان خراسان جنوبی در میان گذاشتند.وی که روز شنبه برای افتتاح ۱۳ طرح ورزشی به خراسان جنوبی آمد، از چند طرح تولیدی و صنعتی در بیرجند نیز بازدید کرد.

۱۳ پروژه ورزشی خراسان ‌جنوبی با اعتبار ۱۹ میلیارد تومان و زیربنای ۲۳ هزار و ۸۳۴ مترمربع اجرا شد و جمعیت ۳۰۳ هزار و ۲۰۰ نفر از شهروندان استان از امکانات و خدمات آنها بهره‌مند می‌شوند.