معاون امور استان های سازمان صدا و سیما گفت: خراسان جنوبی در زمره بهترین استان‌ها در مشارکت در انتخابات است.

حسن عابدینی، معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما که به منظور حضور در مراسم راه‌اندازی کانال‌های انتخاباتی صدا و سیما به خراسان جنوبی سفر کرده، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مردم خراسان جنوبی در همه انتخابات ها حضور گسترده‌ای داشته‌اند و بر این اساس این استان در زمره مناطقی از کشور است که بیشترین میزان مشارکت را در انتخابات دارد.

وی با بیان اینکه در جلسه‌ای که امروز با استاندار خراسان جنوبی داشتیم، در زمینه افزایش مشارکت مردم در انتخابات صحبت شد، تصریح کرد: همانطوری که وزارت کشور مسئولیت اجرای انتخابات را بر عهده دارد، استانداران هم در استان ها مسئولیت حفظ سلامت و امنیت انتخابات را بر عهده دارند.

عابدینی گفت: استاندار خراسان جنوبی هم برنامه‌ریزی لازم را در این زمینه انجام داده و جلساتی برای ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های مربوط برگزار شده است که در رقابت انتخاباتی و میزان مشارکت مردم تأثیرگذار خواهد بود.

معاون امور استان های سازمان صدا و سیما از راه اندازی ۲۰۰ کانال انتخاباتی در کشور خبر داد که از این تعداد چهار کانال در خراسان جنوبی راه‌اندازی می‌شود لذا صدا و سیما در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی برای افزایش مشارکت مردم در انتخابات ۲۰۰ کانال انتخاباتی راه‌اندازی می‌کند که از اول بهمن ماه در شبکه های تلویزیونی، رادیویی و تلوبیون و نیز فضای مجازی  برنامه‌های مورد نظر پخش خواهد شد.

وی بیان کرد: این کانال‌ها بر اساس حوزه‌های انتخابیه راه‌اندازی می‌شوند و در این راستا برای هر حوزه انتخابیه یک کانال در نظر گرفته شده است و نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در هفت روزی که برای تبلیغات مشخص شده ( تا یک روز قبل از برگزاری انتخابات)، از این طریق دیدگاه های خود را به مخاطبان منتقل خواهند کرد تا مردم با آشنایی کامل با دیدگاه‌ها و سلایق نامزدهای انتخابات مجلس، به فرد مورد نظر رأی بدهند.

عابدینی گفت: طبق اصلاحیه قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار بر این بود که صدا و سیما هزینه تمام شده را از نامزدها بگیرد که رقم بالایی می‌شد.

معاون امور استان های سازمان صدا و سیما با بیان اینکه صدا و سیما دنبال نفع مالی در این زمینه نیست، اظهار کرد: صدا و سیما رقم را بر اساس تعداد نامزدهای هر حوزه انتخابیه دریافت خواهد کرد.

وی با تأکید بر اینکه هدف از راه اندازی کانال های انتخابات تلاش برای افزایش مشارکت مردم است، تصریح کرد: میزان مبلغی که از نامزدهای انتخابات مجلس گرفته می‌شود،در حوزه‌های انتخابیه متفاوت است.

وی با بیان اینکه این مبلغ برای استفاده نامزدها از ۲۰ دقیقه آنتن کانال انتخابات از مبلغ پنج میلیون تومان شروع می‌شود، گفت: در بعضی از حوزه‌ها مانند تهران که تعداد نامزدها به دو هزار نفر می‌رسد، مجبوریم برای حوزه انتخابیه تهران، شمیرانات و شهر ری حدود چهار کانال راه اندازی کنیم تا همه نامزدها بتوانند از زمان مشخص شده برای بیان دیدگاه‌های خود استفاده کنند، بنابراین مبلغ مورد نظر در حوزه‌های مختلف متفاوت است.

عابدینی افزود: اگر براساس قانون موجود در این خصوص می خواستیم هزینه تمام شده را دریافت کنیم،مبلغ زیادی می‌شد لذا در جلساتی که به این منظور برگزار شد، قرار بود اگر نامزدی وارد مجلس شد و یا نامزدهایی که یک هزارم آرای مأخوذه را کسب کنند، هزینه‌ای پرداخت نکنند.

معاون امور استان های سازمان صدا و سیما با بیان اینکه از آن جایی که بر اساس نظر حقوقدان‌ها، انجام این کار منوط به قانون گذاری جدیدی است اجرای این موضوع با مشکل مواجه شد یادآورشد: با انجام این کار تلاش می‌کنیم زمینه رقابت بیشتر در انتخابات فراهم شود.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور