معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه این استان رتبه دوم ثبت ازدواج در کشور را دارد گفت: میزان ازدواج عمومی در استان ۸.۷ درصد و میانگین کشوری ۶.۸ است اما همچنان باید این روند تقویت شود.

بناصر خوش‌خبر روز سه‌شنبه در نشست شورای هماهنگی ثبت احوال استان افزود: باید اقداماتی که سبب ایجاد انگیزه بیشتر در جوانان و میل به ازدواج و تشکیل خانواده می‌شود را تقویت کرد چراکه این مهم برای آینده استان نیاز است.

وی بیان کرد: خراسان جنوبی رتبه دهم جمعیت سالمندی کشور را دارد لذا باید برای جمعیتی که هر روز پیرتر می‌شود چاره اندیشی کرد که ایجاد بسترهای لازم برا ازدواج و تمایل زوجین برای فرزندآوری بسیار مهم است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: برای تقویت و ایجاد انگیزه در این زمینه هم باید در عرصه فرهنگی و هم اقتصادی اقدام شود تا زوجین با اطمینان بیشتری به امر مهم فرزندآوری توجه کنند.

وی تصریح کرد: عدم تمایل به ازدواج و فرزندآوری خطر جدی برای جمعیت کشور و استان است چراکه جمعیت جوان هر کشور می‌تواند نقش کلیدی در همه عرصه‌ها داشته باشد.

خوش‌خبر با اشاره به وضعیت ثبت دیگر وقایع حیاتی در استان گفت: شرایط برخی شهرستان در حوزه طلاق، مرگ و میرها به ویژه نرخ امید به زندگی نیاز به مداخله برای بررسی علل و عوامل این پدیده دارد.

وی ادامه داد: سن امید به زندگی در استان نسبت به میانگین کشور پایین‌تر است که باید در زمینه شناسایی علل و عوامل تاثیرگذار در این حوزه دقت شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: شاید برخی از مولفه‌هایی که در استان وجود دارد قابل پیگیری در کمیته‌های تخصصی ذیل شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان باشد که باید با احصا و هدایت آن، برنامه‌ریزان به راحتی بتوانند اقدامات لازم را انجام دهند.

وی با بیان اینکه اطلاعاتی که توسط ثبت احوال اعلام شد باید نقشه راه برنامه‌ریزی ما باشد عنوان کرد: برنامه‌ریزی در حوزه‌های مختلف استان باید برگرفته از اطلاعات وقایع حیاتی در استان باشد.

خوش خبر  با اشاره به پروژه ایجاد پایگاه سببی نسبی ثبت احوال استان گفت: این پروژه در راستای نهادینه کردن دولت الکترونیک و تقویت سیستم ثبت احوال با هدف ارتقا و دقت در اسناد هویتی از اهمیت زیادی برخوردار است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی افزود: این پروژه همچنین جزو هدف‌گذاری‌های ملی است که به استان‌ها ابلاغ شده که برای اجرای آن دستگاه‌های اجرایی مربوطه باید همکاری لازم را داشته باشند.