استاندار خراسان جنوبی گفت: از ابتدای امسال تاکنون از نظر ارزی ۳۵ برابر معادل سه هزار و ۵۲۸ درصد افزایش ترانزیت کالا از مرز ماهیرود سربیشه به افغانستان را داشته‌ایم.
🔹شورای اداری استان خراسان جنوبی با حضور آیت الله رئیسی رئیس قوه قضائیه در سالن شهید رجایی استانداری برگزار شد.
ین جلسه که با حضور حجه‌الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور، اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه، آیت الله عبادی نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند و کلیه مدیران استان همراه بود.
🔹استاندار خراسان جنوبی ضمن خیرمقدم به رئیس قوه قضائیه و هیئت همراه ایشان، از اشراف آیت الله رئیسی بر امورات و شرایط استان گفت و تأکید نمود: در جریان سیل استان، اولین مقام کشوری بودند که تماس گرفتند و رهنمودهایی ارائه نمودند.
معتمدیان متذکر شد: آیت الله رئیسی همواره منشأ خدمات ارزنده ای در زمینه توسعه استان بوده اند.
🔹استاندار در این نشست، ضمن تشریح اقدامات اساسی صورت گرفته در راستای توسعه استان خاطرنشان کرد: ابرپروژه های در دست اقدام در خراسان جنوبی، تحول عظیمی برای منطقه شرق کشور به همراه دارد.
🔹معتمدیان متذکر شد: تمام تلاش ما بر این است که با جدیت هر چه تمام تر روند اجرای پروژه ها را افزایش دهیم تا شاهد رفع محرومیت از این منطقه پرظرفیت باشیم.
🔹وی تصریح نمود: علیرغم محدودیت های ناشی از تحریم ها و کمبود اعتبارات، به همت مدیران دستگاه های اجرایی اقدامات درخور توجهی در سطح استان صورت گرفته که نتایج بسیار مطلوبی به همراه داشته است.
🔹استاندار از امنیت حاکم بر استان گفت و گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی خراسان جنوبی و همجواری با افغانستان همواره در معرض تهدید قرار داریم اما به علت اشراف اطلاعاتی نیروهای امنیتی، خوشبختانه از امن ترین استان های کشور هستیم.
🔹معتمدیان به نقش نیروهای نظامی، انتظامی،ارتش جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پدافند هوایی، مرزبانی و سربازان گمنام امام زمان(عج) نیز در پایداری امنیت استان اشاره کرد.

🔹وی از حضور گسترده مردم در انتخابات گفت و اظهار داشت: با وجود مشارکت ۶۷ درصدی مردم در انتخابات سال گذشته، رتبه دوم را در سطح کشور اخذ نمودیم که این نشان از دلدادگی مردم به آرمان های انقلاب اسلامی است.
🔹استاندار با تأکید بر این که با محوریت نماینده ولی فقیه در استان، سند محرومیت زدایی خراسان جنوبی را شکل دادیم، گفت: در راستای رفع محرومیت و کمک به توسعه چهار شهرستان مرزی نهبندان، درمیان، سربیشه و زیرکوه با دستگاه های حاکمیتی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره)، کمیته امداد امام خمینی(ره)، بسیج سازندگی و بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی تفاهم نامه هایی منعقد شده است.
🔹معتمدیان به بیان پیامدهای مطلوب این تفاهم نامه ها پرداخت و متذکر شد: بنا داریم به همت دستگاه های اجرایی و با حمایت دستگاه های حاکمیتی در ۱۵ شاخص توسعه که عقب افتادگی داریم به میانگین کشوری برسیم.
🔹وی ادامه داد: از سال گذشته تاکنون با توجه به اقداماتی که صورت گرفته در برخی شاخص ها به جایگاه های مطلوبی رسیده ایم.
🔹به گفته وی؛ آبرسانی به روستاها، راه آهن، آبخیزداری، گاز، قنوات، فضاهای آموزشی، دیجیتال و … از مواردی است که به طور جدی دنبال شده و نتایج خوبی هم به همراه داشته است.
🔹استاندار با بیان این که برای اجرای هر چه پروژه های عمرانی به اعتبارات استانی اکتفا نکرده ایم، گفت: علاوه بر جذب اعتبارات ملی که به طور جدی پیگیری شد، از ظرفیت ماده ۵۶ نیز برای آب و جاده های استان بهره بردیم.
🔹معتمدیان به توفیقات استان در زمینه بهداشت و درمان اشاره کرد و گفت: افزایش تخت های بیمارستانی از ۸۰۰ به ۱۴۰۰ تخت و در حال احداث بودن دو واحد بیمارستانی از جمله این توفیقات می باشد.
🔹وی با تأکید بر این که در بحث اشتغالزایی هم سعی کردیم که سیاست های اقتصاد مقاومتی را مدنظر داشته باشیم ، اظهار داشت: پروژه هزار هکتار مجتمع گلخانه ای را در استان آغاز کرده ایم که در حال اجراست و بخشی از آن در ایام دهه فجر امسال به بهره برداری خواهد رسید.
🔹به گفته وی؛ در راستای تفاهم نامه ای که با سازمان برنامه و بودجه کشور منعقد شده هم طی دو سال ۵۰۰ روستای استان از آب شرب و بهداشتی برخوردار می شوند.

🔹استاندار از ظرفیت مرز ماهیرود هم گفت و تصریح نمود: در بحث ترانزیت کالا و صادرات از طریق مرزهای استان، رکورد شکنی کردیم و افزایش ۳۵ برابری ترانزیت از نظر ارزش و ۴۸ برابری آن از نظر وزنی و همچنین رشد ۱۰۰ درصدی صادرات از توفیقات استان در این زمینه است.

معتمدیان با تأکید بر اجرای پروژه ها در راستای ظرفیت های استان از طرح هاب شتر و واردات ۲۰ هزار رأس دام از مرز افغانستان گفت و اظهار داشت: حجم پروژه های عمرانی و اقتصادی سبب شد طی سه فصل پیاپی رتبه اول کشور را در کاهش نرخ بیکاری کسب نماییم و برای اولین بار در کشور نرخ ۴ درصدی بیکاری را به ثبت رساندیم.
🔹وی متذکر شد: تمام توفیقات استان حاصل همدلی و همراهی مدیران دستگاه های اجرایی است.