🔹استاندار خراسان جنوبی گفت: استان از باب تأمین کالاهای اساسی از شرایط مطلوبی برخوردار است.
ملانوری با بیان این مطلب در پایان جلسه ستاد تنظیم بازار کشور که به ریاست دکتر روحانی رئیس جمهور و به صورت ویدئو کنفرانسی بر گزار شد، خاطر نشان کرد: برگزاری این جلسه نشان دهنده توجه عمیق دولت و رئیس جمهور به مبحث تأمین کالاهای اساسی و بهبود معیشت مردم می باشد.
🔹به گفته وی؛ با وجود تلاش های دستگاه های متولی، در بازار مشکلاتی وجود دارد که ستاد تنظیم بازار کشور و به تبع آن ستاد تنظیم بازار استان ها باید نسبت به حل و فصل آنها اقدام نمایند.
🔹وی تأمین کالاهای اساسی را از وظایف مهم دستگاه های اجرایی برشمرد و افزود: دستگاه های متولی تأمین کالاهای اساسی باید در برنامه ریزی ها دقت لازم را انجام دهند تا کالا به اندازه نیاز جامعه در دسترس مردم قرار گیرد.
🔹استاندار، تنظیم بازار را تابع شرایط عرضه و تقاضا دانست و تصریح نمود: در کنار عرضه و تقاضا، نقش نظارتی ستاد تنظیم بازار بسیار مؤثر است و باید بر بازار، نظارت و کنترل کافی صورت گیرد.
🔹ملانوری، یکی دیگر از وظایف ستاد تنظیم بازار را رصد میزان کالاهای مورد نیاز استان معرفی کرد و گفت: ستاد، باید کالا را بر اساس میزان نیاز استان تأمین نموده به این نکته توجه داشته باشد که سستی در نظارت و عدم برخورد با متخلفین، باعث بی ثباتی در بازار می گردد.
🔹وی به نقش مهم و کلیدی رسانه ها در تنظیم بازار استان اشاره کرد و اظهار داشت: صدا و سیمای مرکز استان و رسانه های مکتوب و پایگاه‌های خبری، نقش کلیدی و مهی در بهبود فضای کسب و کار و تنظیم بازار دارند و باید با تولید برنامه های امید آفرین، این وظیفه خود را به درستی ایفا نمایند.
🔹استاندار با نام بردن از دستگاه‌های متولی تولید، توزیع و عرضه کالاهای اساسی در استان گفت:این دستگاه ها باید برنامه عملیاتی مشخصی داشته باشند و بر اساس همان برنامه به صورت هماهنگ و منسجم اقدام نمایند.
🔹ملانوری خاطر نشان کرد:دستگاه‌های نظارتی و بازرسی، تعزیرات، دستگاه‌های قضایی، اصناف و… باید با هم در حوزه بازار تعامل جدی داشته باشند و با متخلفین برخورد جدی نمایند.
🔹وی به ذخایر مطمئن استان در باب کالاهای اساسی اشارهکرد و گفت: ما به تناسب وضعیت سال و موقعیت زمانی، نسبت به تنظیم ذخایر بازار اقدام می نماییم.
🔹استاندار به میزان توزیع کالاهای اساسی در استان در سال ۱۳۹۹ اشاره کرد و گفت: در سال گذشته ۳ هزار و ۳۰۰ تن برنج توزیع شد که ۴۵ تن نیز در حال توزیع می باشد.
🔹ملانوری از توزیع ۴ هزار و ۲۰۰ تن شکر در سطح استان گفت و به اقدامات صورت گرفته برای جذب ۵۰۰ تن شکر دیگر نیز اشاره کرد.
🔹به گفته وی؛ ۹۱۰ تن مرغ منجمد و ۲۵۰ تن گوشت گوساله منجمد نیز از دیگر اقلامی است که در سطح استان توزیع شده است.
🔹وی با اشاره به ۳ هزار و ۵۰۰ تن روغن خوراکی توزیع شده گفت: هزار و ۲۰۰ تن روغن نیز در حال توزیع می باشد.
🔹استاندار با تذکر این نکته که در سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال ۹۸، ۱۲ برابر بیشتر روغن در استان توزیع شده اظهار داشت: با این میزان توزیع روغن هیچ‌گونه مشکلی در جهت تأمین روغن در سطح استان وجود ندارد و مردم به هیچ وجه نباید در این خصوص نگرانی داشته باشند.
🔹ملانوری به توزیع میوه تنظیم بازار ویژه ایام عید اشاره کرد و گفت: ۸۰۰ تن پرتقال و سیب با کیفیت بالا در سطح استان توزیع شده است.
🔹وی تصریح نمود: پرتقال با قیمت ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان و سیب با قیمت ۹ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه شده است.