مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی گفت: خاموشی‌های کنترل شده و برنامه‌ریزی شده به مشترکان حساس استان با پیامک و تماس تلفنی اطلاع‌رسانی می‌شود و عموم مشترکان نیز می‌توانند از طریق نرم‌افزار “برق من” از فهرست و زمان خاموشی‌های منطقه خود اطلاع پیدا کنند.

مهدی دادگر افزود: خاموشی‌های برق از اول خرداد امسال همزمان با سراسر کشور در خراسان جنوبی هم اعمال شده است و این خاموشی‌ها در صورتی که غیرمترقبه و از سوی دیسپاچینگ ملی و مرکز کنترل شبکه برق کشور نباشد، قابل اطلاع‌رسانی به مشترکان است.

وی گفت: بخش قابل توجهی از خاموشی‌های اعمال شده در همه استان‌ها مربوط به فعالیت دستگاه‌ها و مزارع غیرمجاز رمز ارز است و به مشترکانی که رمز ارزهای غیرمجاز را شناسایی و به شرکت توزیع برق استان معرفی کنند تا سقف ۱۰ میلیون تومان پاداش پرداخت می‌شود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی اظهار داشت: البته شرکت برق در این زمینه ورود پیدا کرده و تعدادی زیادی از این دستگاه‌های غیرمجاز شناسایی و کشف شده است.

وی ادامه داد: با توجه به ورود همه روزه استان به محدوده قرمز مصرف برق، مشترکان حتما مصرف خود را مدیریت کنند تا خاموشی‌های فصل گرما کاهش یابد.

دادگر گفت: هر روز از ساعت ۹ صبح از محدوده مجاز مصرف برق استان خارج می‌شویم و وارد محدوده مصرف قرمز و غیرمجاز می‌شویم.

وی ساعات اوج مصرف در فصل گرما را ۱۲ تا ۱۷ و هنگام شب اعلام کرد و از مشترکان برق خواست با مدیریت مصرف خود در بخش‌های کشاورزی، صنعتی، تجاری، عمومی و خانگی، پیک بار را در این ساعات کاهش دهند تا از خاموشی‌های بیشتر جلوگیری شود.

وی با تاکید بر اینکه تامین برق مطمئن و پایدار ضرورتی انکارناپذیر و شناخت عوامل مختلف در استمرار این انرژی همواره مهم است گفت: جابه‌جایی استفاده از وسایل برقی پرمصرف نظیر جاروبرقی و لباسشویی به ساعت‌های کم‌باری و کاهش مدت زمان استفاده از این گونه وسایل از دیگر راهکارهای تاثیرگذار در مدیریت مصرف است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی اظهار داشت: یکی از چالش‌های اصلی در سال جاری افزایش بی‌سابقه مصرف برق ناشی از گرمای هوا و کاهش تولید نیروگاه‌های برق آبی در کشور است.

وی افزود: مصرف ساختمان‌هایی که در حال حاضر از روشنایی تزئینی استفاده می‌کنند، حدود ۱.۴ تا ۱.۵ مگاوات در شهر بیرجند است که با مصرف یکی از بزرگترین واحدهای تولیدی در استان برابری می‌کند.

دادگر تصریح کرد: تعدیل روشنایی معابر شهر، برخورد با رمز ارزهای غیرمجاز، کاهش مصرف برق در ادارات و استفاده از مولدین اضطراری از جمله برنامه‌های مدیریت مصرف برق در استان خراسان جنوبی است.