زنگ آغاز سال تحصیلی جدید روز شنبه پانزدهم شهریور ماه در ۲ هزار و ۷۳۲ مدرسه استان خراسان جنوبی همزمان با سراسر کشور نواخته شد.

به گزارش ایرنا آیین بازگشایی مدارس با حضور استاندار خراسان جنوبی و جمعی از مسوولان استان در هنرستان دخترانه شاهد سهام خیام بیرجند برگزار شد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی در این آیین گفت: حفظ سلامت دانش‌آموزان در اولویت کادر آموزشی است.

محمدعلی واقعی افزود: با توجه به تاکیدانی که از سوی رییس جمهوری صورت گرفته، حفظ سلامت دانش‌آموزان در اولویت است و دغدغه آموزش حضوری را داریم زیرا آموزش و پرورش فقط آموزش نیست بلکه بسیاری از محورهای هویتی در این وادی صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی جدید کلاس بدون معلم نداریم گفت: تمامی مدارس استان در هر وضعیتی باز بوده و مدیران و معلمان مدارس در محل کار در همه روزهای کاری هفته، طبق ابلاغ خود حضور دارند.

وی از برخورداری همه دانش‌آموزان استان از خدمات آموزشی و پرورشی خبر داد و افزود: آموزش‌ها به صورت حضوری و غیرحضوری ارائه می‌شود که در روش غیرحضوری، آموزش‌های مکمل به شیوه تولید محتوای الکترونیک، درسنامه و بسته‌های آموزشی به ۲ صورت آنلاین و آفلاین در اختیار دانش‌آموزان استان قرار می‌گیرد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با اشاره به اینکه آزمون سختی را در پیش داریم تصریح کرد: دانش‌آموزان و کادر آموزشی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا با غلبه بر بیماری شاهد هیچ گونه مشکلی نباشیم.

وی گفت: با توجه به بازگشایی مدارس و همزمان شدن آن با انتشار ویروس کرونا فعالیت‌ها دوچندان شده و نیاز به همت بیشتر است.

واقعی بیان کرد: با توجه به اهمیت تامین زیرساخت‌های آموزشی ۶۰۰ آموزشگاه استان تا اردیبهشت ماه به شبکه ملی اطلاعات وصل شدند و با تاکیدات استاندار این تعداد همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید به ۲ هزار و ۴۳۳ آموزشگاه رسیده است.

وی گفت: در ایام کرونا با توجه به بحرانی که بود همکاران ما پای کار آمدند و نگذاشتند آموزش ابتر واقع شود و پیگیر آموزش دانش‌آموزان از تلویزیون و فضای مجازی بودند.

واقعی اظهار داشت: در حوزه بهداشت و سلامت نیز اعتباراتی به صورت کشوری به آموزش و پرورش اختصاص داده شد که یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان سهم خراسان جنوبی بود و بعد از آن هم ۶۰۰ میلیون تومان مواد بهداشتی خریداری شد و این روند ادامه خواهد داشت.

وی افزود: ضرورتی که در سال تحصیلی جدید احساس می‌شود کنترل چاقی بین دانش‌آموزان است که امسال کلید می‌خورد زیرا به دلیل خانه‌نشینی‌ها بر این تعداد افزوده شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: چاقی ویروس خاموش است و عواقب بدی خواهد داشت که باید با جدیت توسط کادر آموزشی و خانواده مورد توجه قرار گیرد.

وی بیان کرد: امسال زنگ نماز را مصادف با اذان پیش‌بینی کردیم حتی اگر آموزش‌ها در فضای مجازی باشد، اولویت با نماز خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه سامانه شاد نیز کارکردهای متفاوتی نسبت به قبل دارد افزود: آموزش‌ها را به صورت حضوری، نیمه حضوری و مجازی خواهیم داشت و تولید محتوای لازم انجام شده و برای مناطقی که دسترسی به اینترنت نداشته باشند، دغدغه‌ای برای محتوای آموزشی وجود ندارد.

۱۶۵ هزار دانش‌آموز سه دوره ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم از امروز (۱۵ شهریور) سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را در ۲ هزار و ۷۳۲ مدرسه استان خراسان جنوبی آغاز کردند و این آمار بدون احتساب نوآموزان پیش دبستانی است.