وزیر کشور گفت: اگر جامعه ما امروز در برابر انواع مشکلات، مقاومت می‌کند و تاب‌آوری بالایی دارد به خاطر این است که از مکتب شهدا درس گرفته است.

احمد وحیدی شامگاه دوشنبه در یادواره سردار سرلشکر شهید حاج محمدناصر ناصری و مجاهدین بدون مرز خراسان جنوبی در حسینیه جماران بیرجند افزود: سرزندگی و مقاومت جامعه به این دلیل است که خون شهید می‌جوشد و یاد شهید طنین‌افکن است.

وی گفت: امروز جامعه، تاریخ و مردم بر این بستر جریان شهادت حرکت می‌کنند و این بستر، انسان‌ساز، تاریخ‌ساز و جامعه‌ساز است.

وزیر کشور تصریح کرد: اگر جامعه ما امروز پنجه در پنجه بزرگترین قدرت‌های مادی و شیطانی دنیا انداخته و می‌روند که دست، مشت و بینی آنان را به خاک بمالند به خاطر این است که یاد و ندای شهید در آن است و شهادت یک مفهوم اساسی در مکتب ما بوده و راه تعالی ماست.

وی افزود: شهید ناصری نقش بسیار مهمی در انسجام جبهه مجاهدین افغانستان داشت و ایران هم آن زمان وظیفه‌اش بود که در کنار ملت ایران باشد، همچنان که الان هم هست.

وحیدی گفت: شهید محمدناصر ناصری که توفیق داشتم در محضر این شهید باشم، یک ویژگی ممتازی داشتند و شهادت حق ایشان بود؛ شخصیتی استوار، متین و مسلط بر خود، بسیار فداکار، خوش فکر و باهوش و شخصیتی که تسلط روحی با اطرافیان داشت و با تمام وجود در خدمت مردم افغانستان بود.

وی بیان کرد: ملت افغانستان، ملت بسیار بزرگ و شریفی است و شهید ناصری بسیار از مشکلات مردم افغانستان غم می‌خورد در حالی که دشمنان به دنبال درگیری و اختلاف در افغانستان بودند و این درگیری‌ها آثار تلخی داشت، این شهید عزیز با تمام توان تلاش می‌کرد که این اختلافات را بردارد و این اقدامات خیلی هم موثر بود.

وزیر کشور گفت: سردار شهید ناصری نقش پدرانه و مصلحانه‌ای را در موضوعات افغانستان ایفا می‌کرد به همین دلیل همه جریانات افغانستانی ایشان را به حسن خلق، عمل و رفتار می‌شناختند و در عین حال که جوان بودند، آنچنان توانمندی داشتند که می‌توانستند مشکلاتی را که باعث درگیری و کشتارهای زیاد شود، حل کنند.

وی افزود: باید ملت مظلوم افغانستان آرامش داشته باشد و جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار ملت افغانستان در مقابله با سلطه‌جویی استکبار شرق و غرب بوده و همچنان که الان هست و این شهیدان عزیز برآمده از مقاومت‌های ما هستند.

وحیدی گفت: در کنار ملت افغانستان شجاعت و اراده قوی می‌خواست که شهید ناصری در منطقه ایستاد و به همین دلیل است که بعد از سالیان طولانی جمع می‌شویم و یاد و خاطره این شهید بزرگوار را گرامی می‌داریم تا از روح بلند این شهید و شهدای دیگر درس بگیریم.

وی با تاکید بر اینکه شهدا ستارگان راهگشای راه ما هستند ادامه داد: این یک طرف ماجراست و همان جبهه معنوی، خدایی و رحمانی است و یک طرف دیگر هم جبهه استکبار است.

وزیر کشور گفت: همه شما دیدید که آمریکایی‌ها با مردم افغانستان چه کردند، برای این مردم بزرگ و شریف مشکلات متعدد ایجاد کردند و تا توانستند، کشتند و شهید کردند؛ چه عروسی‌ها را عزادار کردند و چه عزاداری‌هایی را بمباران کردند، چقدر کودکان و زنان بی‌گناه را با بمباران‌های خودشان از بین بردند و یک ملت مسلمان را چه طور دچار این مشکلات بزرگ کردند.

وی اظهار داشت: مردم افغانستان خیلی مردم باهوش، پرکار و پرتلاش و مردمی هستند که برابر استکبار شرق قد خم نکردند اما استکبار غرب با سلاح سخت و هم سلاح نرم به میدان آمد و تلاش کرد که فرهنگ مردم این کشور را با انواع کانال‌های مجازی، دولتی و غیردولتی عوض کنند.

وحیدی افزود: دشمنان، ضدیت تاریخی که مردم افغانستان با جریان بیگانه استکباری داشتند را سعی کردند تخفیف دهند و خودشان را حاکم کنند و بمانند.

وی بیان کرد: به گفته مقام معظم رهبری غفلت مقدمه غارت است و دشمنان با جنگ نرم ایجاد غفلت می‌کنند و وقتی غافل می‌شویم، غارت می‌کنند، بعد از غارت شدگی هم برخی دشمنان را مبرا می‌کنند که این هم خیلی عجیب است.

وزیر کشور افزود: ملتی غارت می‌شود بعد عده‌ای می‌آیند و غارت شدگی را به نفع دشمن توجیه می‌کنند، عده‌ای معدود در کشور ما پیدا می‌شوند که همه ستمگری‌ها و خباثت آمریکایی در برابر ملت ما را دوباره جوری می‌خواهند جلوه دهند که آمریکا را مبرا کنند.

وی گفت: آنهایی که در بیانات‌شان و دست نوشته‌های مسموم خودشان، دشمن را که آمده شما را غافل و غارت کند، تطهیر می‌کنند و خوب جلوه می‌دهند و به جای اینکه دشمن را دشمن بلکه او را دوست نشان می‌دهند.

وحیدی بیان کرد: نباید دشمن را دوست فرض کنیم و در قرآن کریم هم خداوند می‌فرماید که دشمن خود را دوست نگیرید و آن را دشمن را بدانید.

وی افزود: این شهدا رزمندگان بدون مرزی بودند که در دفاع از ملت‌های مسلمان مرزی نمی‌شناختند، دفاع مرز نمی‌شناسند چرا که مذهب ما مرز نمی‌شناسد و هر جایی که مظلومی تحت فشار باشد، آنجا جای دفاع ماست.

وزیر کشور گفت: شهدای ما بسیار دلاورانه رفتند و حق این است که بعد از سال‌ها یاد و خاطره شهدا را گرامی بداریم و امروز پیام شهید ناصری‌ها به ما این است که دشمن را دشمن بگیریم و با دشمن مسامحه نکنیم بلکه برای مقابله با دشمنان همیشه آماده باشیم.

وی تصریح کرد: باید از تمام ظرفیت‌های وجودی برای مقابله با دشمن بهره بگیریم و اگر ما این پیام‌ها را بگیریم خواهیم دید که چقدر این مسیر با قدرت جلو می‌رود و ملت ما این پیام را گرفته و رمز سربلندی ملت ایران همین است.

وحیدی با بیان اینکه دشمنان به شدت تلاش می‌کنند که این راز ماندگاری را بشناسد و از ما بگیرند گفت: در مقاطعی این اتفاق افتاده که گفته می‌شد چرا این قدر مراسم شهدا برگزار می‌شود چرا که به دنبال بودند از این طریق رمز و راز قدرت ما را تضعیف کنند.

وی ادامه داد: توفیقی برای من بود که در این مراسم به یاد رفیق دیرینه‌ام شهید محمدناصر ناصری در آیین گرامیداشت ایشان و در محضر خانواده این شهید باشم.

وزیر کشور گفت: شهدا مهاجرانی هستند که در مهاجرت‌شان برای اعلای دین خداوند شهید شدند و خداوند در قرآن کریم می‌فرماید که شهدا را مرده نپندارید بلکه آنان نزد پروردگارشان روزی می‌خورند.

وی افزود: باید ما هم برای مسیر حیات خود زاد و توشه‌ای درست کنیم و شهدا در عالم حیات ایستاده‌اند که در دامنه فضل خداوند قرار گرفته‌اند و به افرادی که هنوز به آنان نپیوسته‌اند بشارت می‌دهند و امروز بشارت شهدا به ما می‌‎رسد و ما گوش شنوا می‌خواهیم که این بشارت را بشنویم.

وحیدی گفت: اینکه شهدا به مرحله بشارت رسیده‌اند، مقامی است که خداوند به آنان داده و هر مومنی به دنبال خط شهدا است، امروز بشارت شهید به آن وارد می‌شود.

وی اضافه کرد: جامعه ما جامعه حیات‌ دارد و جامعه سرزنده‌ای است چون در آن شهید، یاد شهید و بشارت وجود دارد.

وزیر کشور گفت: در جامعه غرب حیاتی نیست و جامعه‌ای مرده است که ظاهرش حیات است چرا که در آن شهید، بشارت و نگاه شهید نیست.

وی افزود: تاریخ را هم به کنکاش می‌پردازیم، می‌بینیم که جریان شهادت است که تحولات اساسی در تاریخ درست کرده و نمونه آن شهادت امام حسین (ع) و یاران آن حضرت است پس خط شهادت یک جریان و تاریخ است.

وحیدی گفت: ما مفتخریم که در راستای این تاریخ باشکوه قرار گرفته‌ایم، تاریخی که از کربلا شروع شده و در طی راه مسافرانش را به خود می‌خواند و شهدا وارد این راه می‌شوند و این مسیر، مسیر پیروزی در عالم است.

فرمانده سپاه انصارالرضا (ع) خراسان جنوبی هم در این آیین گفت: ۱۰۵ یادواره شهدا هفته بسیج امسال در استان خراسان جنوبی برگزار شد و این روند همچنان ادامه دارد که یادواره شهدای روستای “اردان” هم پنجشنبه در حسینیه جماران بیرجند برگزار می‌شود.

سردار علی قاسمی افزود: یادواره‌های شهدا همواره در بخش‌ها، شهرها و شهرستان‌های خراسان جنوبی برگزار می‌شود که نقش تاثیرگذاری در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دارد.

وی گفت: برای برگزاری یادواره شهید ناصری برنامه‌ریزی‌های زیادی صورت گرفت اما با توجه به اینکه سالگرد شهادت ایشان همزمان با وضعیت قرمز کرونا در استان بود یادواره به تعویق افتاد.

فرمانده سپاه انصارالرضا (ع) خراسان جنوبی اظهار داشت: برنامه‌ریزی شد که با حضور وزیر کشور در خراسان جنوبی این یادواره برگزار شود و مفتخریم میزبان مجاهد، رزمنده و فرمانده بدون مرز انقلاب اسلامی در استان هستیم.

وی افزود: افتخار داریم ضمن میزبانی از وزیر کشور انتظار ما بعد از سال‌ها سر آمد و معرفی استاندار انقلابی و سخت‌کوش را داریم و از تلاش‌های استاندار سابق هم تقدیر و تشکر می‌کنیم و دعای مردم خراسان جنوبی بدرقه راه ایشان است.

سردار سرلشکر محمدناصر ناصری ۱۷ مرداد سال ۱۳۷۷ در مزار شریف افغانستان به شهادت رسید و آرامگاه وی در گلزار شهدای بیرجند است.

“احمد وحیدی” وزیر کشور ظهر امروز (دوشنبه) به منظور شرکت در آیین تکریم و معارفه استاندار خراسان جنوبی از طریق فرودگاه بین‌المللی شهید کاوه بیرجند وارد مرکز این استان شد و این آیین عصر امروز با حضور وی در فرهنگسرای شهر بیرجند برگزار شد.

وی بدو ورود به خراسان جنوبی با حضور گلزار شهدای بیرجند به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد و به همراه خانواد شهید ناصری بر سر مزار این شهید بزرگوار نیز حضور یافت.