#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

امام جمعه موقت بیرجند گفت: یکی از فلسفه‌های برجسته در نهضت امام حسین (ع) مساله امر به معروف و نهی از منکر بوده و امروز حفظ عزت و آبروی ملت ایران بزرگترین معروف است.

 حجت‌الاسلام غلامحسین نوفرستی در خطبه‌های نماز جمعه بیرجند که در مسجد جامع المهدی (عج) اقامه شد، افزود: همچنین سلامت محیط خانوادگی، تربیت جوان آماده برای اعتلای کشور، رونق دادن به اقتصاد و تولید همگانی و ترویج اخلاق اسلامی از دیگر معروف‌ها است که باید همگان در حد توان خود در این حوزه‌ها تلاش کنند.

وی گفت: گسترش علم و فناوری، سلامت محیط، استقرار عدالت اقتصادی و قضایی و مساعدت برای اقتدار ملت ایران از دیگر معروف‌هاست که همه ما موظف به تلاش در این زمینه در حد توان هستیم.

امام جمعه موقت بیرجند با اشاره به معانی امر به معروف و نهی از منکر و دامنه آن در فرمایشات مقام معظم رهبری بیان کرد: امر به معروف یعنی همه مومنان در هر نقطه‌ای از عالم موظف هستند جامعه را به سمت نیکی، معروف‌ها و کارهای نیک حرکت دهند.

وی گفت: به تعبیر رهبر معظم انقلاب، نهی از منکر یعنی همه مومنان را از بدی‌ها، پستی‌ها و پلشتی‌ها دور نگه داشته و نجات دهند.

حجت‌الاسلام نوفرستی با اشاره به بزرگترین معروف‌ها و منکرها از دیدگاه مقام معظم رهبری افزود: در این زمینه هر کدام از ما نظراتی داریم اما امام جامعه و نایب امام زمان (عج) می‌فرمایند، بزرگترین معروف‌ها در درجه اول ایجاد نظام اسلامی و حفظ آن است.

وی از تضعیف نظام اسلامی به عنوان یکی از بزرگترین منکرها یاد کرد و گفت: تضعیف فرهنگ اسلامی، اقتصاد جامعه و علم و فناوری در جامعه اسلامی منکر هستند و باید از اینها جلوگیری کرد.

خطیب جمعه بیرجند افزود: دشمنان انقلاب اسلامی از ابتدای تشکیل نظام جمهوری اسلامی برای برچیدن آن تلاش کرده و می‌کنند، در همه این سال‌ها از هر توطئه‌ای که امکان داشت، دریغ نکردند.

وی با تاکید بر اینکه امروز میدان رزم دشمن را باید بشناسیم یادآور شد: هر کدام از ما در حد وسع خود باید برای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه کمک کنیم.

حجت‌الاسلام نوفرستی گفت: امروز میدان دشمنان در جنگ نرم، شبهه‌افکنی در جامعه است و طی سال‌های گذشته فتنه‌های زیادی بر کشور غالب شد اما مردم به میدان آمده و توطئه‌های دشمنان را شکست دادند همانطور که ابتدای انقلاب در مقابل دشمن، بهترین سرمایه و فرزندان خود را تقدیم انقلاب و نظام اسلامی کردند.

وی گفت: دشمنان از جمله اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها سال‌هاست در تلاشند تا به جامعه بشری القا کنند برای پیشرفت باید از دین فاصله بگیرند، این در حالیست که جمهوری اسلامی با شعار دین وارد میدان شد و توانست این داعیه دشمنان را باطل و فرهنگ دین‌مداری را به سایر کشورها صادر کند.

قائم مقام نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به نقش و جایگاه زنان مسلمان و مومن افزود: جامعه غرب زن را تبدیل به کالا کرده و سطح آنها را پایین آورده است در حالی که ما در مقابل فرهنگ غرب مدعی حقوق زنان هستیم.

وی بیان کرد: چطور ممکن است اروپایی‌ها و آمریکایی‌هایی که حتی داروهای مورد نیاز بشر را تحریم می‌کنند، دلسوز مردم باشند.

حجت‌الاسلام نوفرستی گفت: آنچه دشمنان از آن احساس خطر می‌کنند وجود زنان با شرافت و با استعداد مسلمان است که نقشه و تلاش‌های چندین ساله دشمن را باطل کرده است.

وی ادامه داد: حضور حدود ۵۰ درصد زنان در کنکور سراسری دانشگاه‌ها، حضور در مراکز علمی حساس و مهم کشور با رعایت حجاب اسلامی، حضور زنان مسلمان و مومن در میدان‌های ورزشی تنها بخشی از این موضوع است.

خطیب جمعه بیرجند تاکید کرد: بدون شک عزت و شرافت زنان در عرصه‌های مختلف علمی به نظام جمهوری اسلامی و کشور عظمت می‌دهد از طرفی نقشه‌های چندین و چند ساله دشمنان را باطل می‌کند.

وی گفت: به حضور زنان با حجاب اسلامی در حوزه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی افتخار می‌کنیم و بدون شک دشمنان در سیاست‌های ترویج بی‌حجابی باز هم شکست خواهند خورد و ناامید خواهند شد.

حجت‌الاسلام نوفرستی در ادامه با اشاره به فعالیت شبکه‌های صدا و سیما گفت: این رسانه در بسیاری از صحنه‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی به عنوان یک دانشگاه عمومی عمل کرده است.

وی افزود: با توجه به آنچه در مساله آینده اسلام و انقلاب می‌طلبد، باید هر روز زمینه‌های رشد و تعالی در برنامه‌های مختلف این دانشگاه عمومی فراهم و در این خصوص بیشتر تلاش و برنامه‌ریزی شود.

امام جمعه موقت بیرجند روز اهدای خون را از جمله مناسبت‌های پیش رو عنوان کرد و گفت: ملت ایران همیشه در زمینه اهدای خون به همنوعان خود توفیق داشته و هر زمان نیاز باشد نیز همراهی می‌کنند.

وی با اشاره به دو تحول بزرگ در منطقه ادامه داد: رئیس جمهور آمریکا با تبلیغات رسمی ابتدا به سرزمین رژیم صهیونیستی سفر کرد و سپس با کشورهای عربی نشست داشت.

حجت‌الاسلام نوفرستی با طرح این موضوع که هدف از برگزار این نشست‌ها چیست؟ گفت: دشمنان احساس می‌کنند نقش خود را در منطقه از دست می‌دهند و هرچه جلوتر می‌رویم سیاست‌های آنها شکست می‌خورد.

وی افزود: آنها در این نشست‌ها به دنبال شکل‌گیری مثلث سه ضلعی شامل رژیم صهیونیستی، آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها و کشورهای عربی هستند که در این زمینه تلاش زیادی کرده یا خواهند کرد.

خطیب جمعه بیرجند اظهار داشت: در مقابل این حرکت، شاهد حضور رئیس‌ جمهور روسیه در ایران و دیدار با مقام معظم رهبری و سفر رئیس‌ جمهور ترکیه بودیم که خیلی‌ها موضع گرفتند.

وی گفت: از طرفی خیلی‌ها در مقابل تجاوز و اشغالگری آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها ساکت هستند و فریادشان بلند نشد، دشمنانی که بیش از صدها جنگ را علیه کشورهای مسلمان راه انداختند آیا واقعا اینها دلسوز مردم اوکراین بوده یا نگران حضور آمریکا در منطقه هستند.

حجت‌الاسلام نوفرستی تصریح کرد: غرب‌زده‌ها چون می‌بینند منافع آمریکایی‌ها در منطقه در خطر است و نظام جمهوری اسلامی آن قدر جایگاه دارد که در برخی نظرسنجی‌های انجام شده در کشورها، مردم ارتباط با رژیم صهیونیستی را رد می‌کنند.

وی افزود: ما کشورهای مسلمان پیرو اسلام ناب را به فرهنگ دین و اسلام دعوت می‌کنیم؛ برخی ترس دارند دولت مردمی و انقلابی از طریق ارتباط با کشورهای منطقه، زمینه دور زدن تحریم‌ها و حل مشکلات اقتصادی مردم را دنبال می‌کند اما در مقابل کشتارها و نقشه‌های پلید دشمنان بی‌تفاوت هستند.