نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: مجوز حفر چاه‌ در برخی نقاط به افرادی داده شد که خشک شدن قنوات و کاهش کیفیت آب آنها را به دنبال داشته است.

 حجت‌الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی  در دیدار مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان جنوبی گفت: شغل اگر در راستای خدمت به مردم، عادلانه و عاملانه انجام شود، عبادت است.

وی عنوان کرد: مساله آب در جای جای کره زمین و ایران که اساسا حیات به آن متکی است اما برای مردم کویر نشین جایگاه ویژه دارد و بارها درخصوص استفاده از آب‌های ژرف یا آب دریا سخنانی گفته می‌شود که امیدواریم توفیقاتی حاصل شود.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی افزود: در منطقه کویری شیوه‌هایی که از قبل انجام می‌شد، مطلوب نبود که مسائل سیاسی و حقوقی را شامل می‌شود و در سطح استان که هر کدام از این مسائل جای خودش را دارد و باید براساس حق ثابت شده، شهروندان حق خود را استیفا کنند.

وی گفت: باقی مسائل نیز که تحت اختیار دولت است، با شیوه علمی و عادلانه که به دور از اسراف باشد باید در منطقه کویری حواشی آن رعایت شود تا مردم استفاده حداکثری ببرند.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی ادامه داد: حرکت آب در شهر بیرجند از قدیم از شرق به غرب بوده همچنین مردمان قدیم با استفاده از قنات کسب روزی داشته‌اند، بخشی از این آب‌ها برای عموم جامعه است که قوانین خودش را دارد اما در بخش دیگری مجوز حفر چاه را به افراد شخصی یا چند نفر داده‌اند که سبب شده سفره‌های زیرزمینی تخلیه و قنات خشک شود، کیفیت آب قنوات نیز بسیار پایین آمده است.

وی گفت: پاسخگویی این خشک شدن قنات از نظر حقوقی باید پیگیری شود حتی از نظر فقهی نیز حفر چاهی که سبب خشک شدن قنات می‌شود، عمل حرامی است و برخی مسئولان ذیربط گاهی پاسخگو نبوده‌اند که انتظار می‌رود در این دوره مساله حل شود.

امام جمعه بیرجند اظهار داشت: امیدواریم امکاناتی فراهم شود که از جهت آبرسانی از آب‌های ژرف یا انتقال آب از دریا امکان‌سازی صورت گیرد و باید تدبیرهایی انجام داد که زمان انجام کار نیز به حداقل برسد.

وی افزود: تصفیه فاضلاب نیز بسیار حائز اهمیت است و براساس نیاز جامعه باید به صورت علمی و کارشناسی و به درستی صورت گیرد به طوری که همه مردم از آن بهره‌مند شوند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی هم در این دیدار گفت: مساله آب هم در معیشت، هم در امنیت نقش مهمی دارد و نقش امنیتی آب در استان مرزی خراسان جنوبی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

مهدی دوستی با بیان اینکه در استان خراسان جنوبی تجربه ۲۲ سال خشکسالی را داریم افزود: اثرات خشکسالی در کمیت و کیفیت آب مشهود است و سالانه شاهد افت سفره‌های آب زیرزمینی هستیم.

وی گفت: در راستای تامین آب بیرجند ۲۵ میلیون مترمکعب آب استحصال می‌شود که ۲۰ میلیون مترمکعب وارد تصفیه‌خانه و با هزینه بالایی تصفیه می‌شود لذا انتظار می‌رود این آب که با قمت تمام شده بالایی به دست مشترکان می‌رسد فقط در مصارف شرب استفاده شود و برای کشاورزی و دامداری مصرف نشود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی تصریح کرد: امسال در شهرهای بیرجند، طبس و نهبندان با تنش آب مواجه هستیم و نیاز است مشترکان مدیریت مصرف را به‌ویژه در روزهای پایانی سال با جدیت بیشتری دنبال کنند تا برای تامین آب دچار تنش نشویم.

وی افزود: همچنین نیاز است درخصوص استفاده‌های غیرمجاز و غیرقانونی از آب شرب و مشکل شرعی استفاده از این آب برای مردم تبیین شود.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور