معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: علیرغم کاهش اعتبارات این ستاد در سال جاری اما از محل فروش اموال توقیفی که به خزانه می‌رود، نهایت سعی را داریم که کمک بهتری به استان‌ها از جمله خراسان جنوبی شود.

، محمد مسعود زاهدیان در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان خراسان جنوبی افزود: اعتبارات ستاد مبارزه با مواد مخدر امسال حدود ۴۰ درصد در سازمان برنامه و بودجه کشور کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه از محل فروش اموال توقیفی باید مبالغی به استان تخصیص پیدا کند اظهار داشت: این موضوع را پیگیری می‌کنیم و امیدواریم که بتوانیم با سازمان برنامه و بودجه به توافق برسیم.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: از ابتدای امسال حدود یک میلیارد تومان برای طرح یاریگران زندگی، اعتبار تخصیص یافته و سال گذشته نیز برای اجرای این طرح همین میزان هزینه شده است.

وی افزود: بحث مواد مخدر در سطح جهان هر روز پیچیدگی‌های خاصی خودش را پیدا می‌کند و گرایشات سوء مصرف مواد در سطح دنیا به معضل جهانی تبدیل شده است.

زاهدیان گفت: سازمان‌های بین‌المللی نسبت به این موضوع به‌شدت اظهار نگرانی می‌کنند و با توجه به حجم مواد صنعتی و موادی که بتازگی به فهرست مواد مخدر اضافه شده، همواره به دنبال رصد و پایش هستند تا مشکل را رفع کنند.

وی با بیان اینکه همجواری با کشور افغانستان این معضل را برای ایران نسبت به سایر نقاط جهان صد چندان کرده است اظهار داشت: با توجه به نابسامانی‌های کشور افغانستان، علیرغم اینکه طالبان اعلام کرد جلوی کشت خشخاش را می‌گیریم اما شاهد این هستیم طی سال جاری تولید مواد مخدر در این کشور ۲۱ درصد افزایش داشته است.

سونامی تولید مواد مخدر صنعتی

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: این در شرایطی است که سطح زیر کشت خشخاش ۱۶ درصد کاهش یافته لذا مشخص است به نوعی با اصلاح شیوه‌های کاشت، داشت و برداشت افزایش تولید مواد مخدر مواجه هستیم.

وی از تولید فزاینده مواد مخدر صنعتی به عنوان سونامی یاد کرد و گفت: حجم کشفیات در خراسان جنوبی نیز بی‌سابقه و منحصر به‌فرد بوده که نیاز است تلاش بیشتری برای کنترل داشته باشیم.

زاهدیان به تاکید رهبر معظم انقلاب درباره توجه ویژه به مسئله مواد مخدر و اعتیاد اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه اعتیاد اولین موضوع از پنج آسیب اجتماعی کشور شناخته شده،ایشان تاکید کردند که باید به این موضوع توجه ویژه کرد و به مسئولان توصیه ویژه داشتند.

وی گفت: باید با تقویت، کار جهادی و مدیریت انقلابی در حوزه‌های مختلف برای کنترل و مهار وضعیت اعتیاد تلاش کرد.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: کمبود اعتبار نسبت به سال‌های گذشته مشهودتر است لذا نیازمند برخوردهای لازم در حوزه‌های مقابله و درمان و پیشگیری هستیم و علیرغم اینکه اقدامات جهشی داشته ایم اما کافی نیست پس باید توجه ویژه کرد.

وی گفت: استان خراسان جنوبی به خاطر همجواری با افغانستان ویژگی خاصی دارد و باید به آن توجه خاص کرد لذا بعد از انتصاب در مسوولیت جدید اولین استان را مقصد سفر قرار دادیم زیرا اینجا که پیش از این کمترین آلودگی را داشته اما در مسیر رشد قرار گرفته و شاهد آلودگی و ورود مواد مخدر هستیم.

زاهدیان با بیان اینکه ورود مواد مخدر به استان خراسان جنوبی زنگ‌های خطر را به صدا درآورده است اظهار داشت: باید هرچه سریعتر اقدامات جامع در این استان شکل گیرد لذا دستگاه‌های مسئول همراه با هم به دنبال راهکار هستند.

وی گفت: علیرغم تلاش‌های بی‌وقفه‌ای که در استان انجام شده اما بی‌برنامگی و عدم تمرکز در موضوعات خاص دیده می‌شود که نشان می‌دهد در روزمرگی‌ها درگیر برخی مسایل شده‌ایم و به نقاط اصلی کمتر توجه شده پس باید برای این منظور نقشه راه استانی و هدفگذاری داشته باشیم.

انتقاد از دقیق نبودن آمار اعتیاد

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: باید در استان خراسان جنوبی به دنبال هدف و برنامه مشخص باشیم تا بتوان در بودجه سال آینده پیش‌بینی لازم از منابع انجام شود.

وی با اشاره به اینکه برنامه پنج ساله هفتم در شرف تدوین است گفت: می‌توان لایه‌های مختلف در این برنامه را تعیین کرد تا حداقل در حوزه مقابله اقداماتی انجام شود اما در حوزه درمان و پیشگیری‌ها باید کمیته‌های مربوطه نظرات خود را اعلام کنند تا اتفاق بهتری رقم خورد.

زاهدیان با انتقاد از دقیق نبودن آمارها در استان خراسان جنوبی تصریح کرد: باید ضمن اعلام دقیق آمار معتادان، مشخص شود چه میزان مواد از استان خراسان جنوبی عبور می‌کند یا چه میزان حجم درمان اعتیاد باید در استان متمرکز شود.

وی با تاکید بر اینکه هر کمیته باید برنامه مشخص تا پایان امسال و سال آینده ارایه دهد، افزود: کنترل کویر هم می تواند یکی از این برنامه‌ها باشد.

طرح کنترل کویر سال آینده اجرایی می‌شود

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: بحث کنترل کویر از ۱۵ سال پیش تاکنون مطرح بوده و هر زمان یک دستگاهی دنبال آن است، لذا به جمع بندی نرسیده‌ایم اما در تهران جلساتی با موضوع مواد مخدر و  طرح کنترل کویر برگزار شد که سهم هر بخش و دستگاه مشخص شده است و براساس آن دنبال اعتبار و نیاز اجرایی باید باشیم تا برای سال آینده کار کنترل کویر شروع شود.

وی عنوان کرد: حوزه گردشگری نیز با توسعه زیرساخت‌های لازم در زمینه‌های اقتصادی می‌تواند به بحث کویر ورود پیدا کند و یکی دیگر از موضوعات توجه به نقاط محروم استان است که افراد درگیر قاچاق نشوند.

زاهدیان گفت: برای معیشت و کار توسعه‌ای در این مناطق طرحی با وزارت جهاد کشاورزی دنبال می‌شود تا از امکانات توسعه برای پشتیبانی‌های بین المللی بتوانیم استفاده کنیم.

وی گفت: در مرزهای افغانستان هم می‌توانیم کشاورزان را ترغیب به کشت‌هایی کنیم که قابلیت فرآوری و ارزش افزوده دارد.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد : در حوزه ایست و بازرسی‌ها نیز لازم است، طرح ارایه شود تا بتوان کار اساسی و زیربنایی انجام داد چرا که اکنون نیروهای انتظامی در بدترین شرایط زیستی این ایستگاه‌ها فعالیت می‌کنند و حداقل زیرساخت‌ها برای مسافرانی که در ایست و بازرسی‌ها توقف دارند، دیده نشده است.

وی تاکید کرد: برای این موضوع نیاز است برنامه چهار ساله تعریف و متناسب با آن هر سال یک ایست و بازرسی ساماندهی شود.

زاهدیان درخصوص لزوم راه اندازی کمپ ماده ۱۶ در استان خراسان جنوبی نیز گفت: به جای تجزیه اعتبارات باید با ظرفیت خیران و سهمی که استانداری در این زمینه می‌تواند داشته باشد برای راه‌اندازی این مرکز تلاش کرد.

وی گفت: هر سهمی استانداری گذاشت معادل آن ستاد مبارزه با مواد مخدر برای تجهیزات، اعتبار در نظر می‌گیرد تا مکانی مناسب راه‌اندازی شود.

مرکز ماده ۱۶ در بیرجند راه‌اندازی می‌شود

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر ساخت مرکز ماده ۱۶ در خراسان جنوبی را الگوی خوبی عنوان کرد و افزود: برای این منظور نیاز است زمین مستقل تامین و با ظرفیت خیران مکانی مناسب ایجاد تا مشکلات فعلی رفع شود.

زاهدیان با بیان اینکه از ظرفیت نیروهای مسلح برای اداره این مراکز می‌توان استفاده کرد، گفت: برای راه‌اندازی مرکز ماده ۱۶ در استان قرار است محلی با همکاری شهرداری بیرجند برای درمان معتادان متجاهر مرد و با استفاده از ظرفیت‌های موجود مرکزی هم برای بانوان معتاد متجاهر در نظر گرفته شود.

وی با ابراز امیدواری به اینکه تا ماه‌های آینده موضوع مرکز ماده ۱۶ در استان به نتیجه برسد، اظهار داشت: ستاد مبارزه با مواد مخدر حمایت‌های لازم برای راه‌اندازی این مرکز را خواهد داشت.

کشت شاهدانه در خراسان جنوبی فقط با ضابطه

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر درخصوص کشت شاهدانه در خراسان جنوبی گفت: موافق این کار هستیم اما باید به طور ضابطه‌مند کشت شود.

وی افزود: جلساتی با وزارت جهاد کشاورزی برگزار شده و خراسان جنوبی می‌تواند استان پایلوت در فرآوری شاهدانه طبق دستورالعمل‌ها باشد تا اثر مخدری گیاه کم و اثر غذایی آن مورد استفاده قرار گیرد.

زاهدیان عنوان کرد: شاهدانه کاربردهای مناسب و بالایی دارد چرا که الیاف آن برای جلیقه‌های ضد گلوله و مصنوعات گیاهی مختلف استفاده می‌شود از طرفی قیمت آن بعد از فرآوری گزاف است.

وی گفت: روغن شاهدانه در بخش صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، لذا اگر ضابطه مند استفاده شود به نفع استان خواهد بود و حتما به این موضوع کمک می‌کنیم.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره آموزش لازم برای شناسایی اموال قاچاقیان نیز قول مساعد داد و گفت: افزایش سرانه دارو و درمان اعتیاد در استان را هم دنبال می‌کنیم اما نیازها باید به طور دقیق ارایه شود.