#خراسان_جنوبی_استان_پاک

#شکست_کرونا_مردم_همدلی

#کرونا_را_شکست_میدهیم

#رعایت_بهداشت_فردی

 

سیزدهمین جلسه شورای اطلاع رسانی خراسان جنوبی با ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری برگزار شد.

دکتر خوش خبر، معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری و رئیس شورای اطلاع رسانی استان در این جلسه ، با بیان این که طبق درخواست استاندار خراسان جنوبی، جلسات شورای اطلاع رسانی با محوریت پیشگیری از شیوع کرونا ویروس جدید، هر دو روز یک بار برگزار خواهند شد، ادامه داد: باید فضای عمومی و فضای مجازی رصد شود، تاثیر این موضوع در جامعه را سنجیده و برنامه های لازم برای آن را در برنامه خود قرار دهیم. وی با اشاره به این که برنامه ها در راستای تنویر افکار عمومی و مدیریت جو روانی جامعه خواهند بود، اضافه نمود: پاسخگویی به ابهامات و افرادی که به مراکز بهداشتی مراجعه می کنند را مدنظر قرار دهند.
خوش خبر با تاکید بر این که تمام دستگاه های اجرایی و نهادها موظفند محتوای تولید شده توسط دانشگاه علوم پزشکی را جهت دسترسی آحاد جامعه به آن ، بازنشر کنند، خاطرنشان کرد: هر چه سطح آگاهی بخشی به جامعه به صورت حساب شده مدیریت شود، التهاب کمتری خواهیم داشت.

وی به مصوبات جلسه قبل ، از جمله تعیین دانشگاه علوم پزشکی به عنوان سخنگوی اخبار مرتبط با کرونا ویروس جدید و همکاری بیش از پیش رسانه ها و صدا و سیما در جهت انعکاس اخبار امیدبخش به جامعه اشاره کرد و افزود:اکنون در مراحل اولیه شروع برنامه ها در جهت مقابله با کرونا ویروس جدید هستیم، لذا این تلاش ها را باید با شرایط کشور هماهنگ کنیم. دبیر شورای اطلاع رسانی استان همچنین به تاکید استاندار محترم برای عدم برگزاری همایش ها و مسابقات ورزشی غیر ضروری اشاره کرد.

دکتر دهقانی رئیس محترم دانشگاه علوم پزشکی نیز با اشاره به توطئه های دشمن در بحرانی نشان دادن شرایط کشور، بیان کرد: تمرکز شبکه های بیگانه روی این قضیه ، هدف دار انجام گرفته است.
وی با بیان این که محتواهای آموزشی در راستای اطلاع رسانی و مقابله با شایعات آماده شده است، اضافه کرد: تاکنون نیز گزارش های متعددی برای اطلاع رسانی و شفاف سازی از طریق صدا و سیما انتشار یافته است. البته تقاضا داریم خارج از بخش خبری، گزارش ها به نحو دیگری در صدا و سیما پخش شوند تا اثرگذاری بیشتری داشته باشند.

دهقانی به نگرانی های مردم درخصوص تهیه ماسک و محلول ضدعفونی کننده سطح و دست ، اشاره و تاکید کرد: افراد معمولی نیازی به ماسک ندارند ، ماسک ویژه کسانی است که خود بیمار بوده یا از فرد آلوده مراقب می کنند. از سوی دیگر توزیع ماسک در کشور متمرکز شده و شرکت های تولید کننده اجازه فروش خصوصی ندارند. اولویت توزیع نیز با استان ها و شهرهای آلوده می باشد.
وی با بیان این که در جهت مدیریت شرایط خراسان جنوبی، دانشگاه علوم پزشکی به صورت تلفنی از سازمان غذا و دارو مجوز تولید محلول ضدعفونی را برای یکی از کارخانه های داخل استان اخذ و ابلاغ نموده و بناست بلافاصله در جهت تولید محصول اقدام و به بازار عرضه نمایند ، ادامه داد: در کنار این قضیه، یک محموله ۲۵۰ لیتری الکل و محموله دیگری با ۵ هزار لیتر الکل خریداری شده است که معاونت غذا و دارو دانشگاه بر اساس فرمول طراحی شده توسط متخصصین محلول های ضد عفونی سطوح و دست را تهیه نموده و در اختیار بیمارستان ها و بر اساس اولویت بین سازمان ها و دستگاه های اجرایی توزیع می گردد.
به گفته وی، دو دستگاه تهویه فشار منفی جهت بخش ایزوله تنفسی بیمارستان ولیعصر خریداری گردیده است.
وی همچنین درباره برخی شایعات منتشر شده در فضای مجازی نیز توضیحاتی ارائه داد و اضافه کرد: شبکه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی در قالب کانال تلگرامی ایجاد شده با شناسه PADBUMS@ در راستای انتشار اخبار صحیح راه اندازی شده است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی و دبیر شورای اطلاع رسانی نیز گزارشی از رصد فضای مجازی استان را ارائه داد.
در ادامه جلسه ، سایر اعضای شورای اطلاع رسانی به ارائه نکته نظرات خود در خصوص راهکارهای پیشگیری از شیوع کرونا ویروس جدید و نحوه صحیح اطلاع رسانی ، پرداختند.