غلامحسین حسینی، رئیس اتاق تعاون خراسان‌جنوبی  در مورد برنامه های  دومین جشنواره ملی زرشک   گفت: جشنواره ملی زرشک امسال با شعار «زرشک خراسان جنوبی برای همه جهانیان» از تاریخ ۲۹ مهرماه تا سوم آبان ماه در استان خراسان جنوبی برگزار می شود.

وی تصریح کرد: این جشنواره با هدف معرفی زرشک به ایرانیان و جهانیان، ایجاد شور و نشاط، امید و انگیزه بین مردم استان به خصوص زرشکاران و حوزه های وابسته به آن، ایجاد انگیزه در مسوولان دولتی و بخش خصوصی و تعاونی های کشور، تثبیت نقش هویتی زرشک در معرفی خراسان‌جنوبی، تقویت بازار فروش، صادارت و ایجاد ارزش افزوده با رویکرد استفاده از بازار و نمایشگاه محصولات غذایی داخلی و خارجی، تشویق و ترغیب و ایجاد انگیزه در تولیدکنندگان و استفاده از ظرفیت بسته بندی و برندسازی بنگاه های بزرگ اقتصادی برگزار می شود.

وی تقویت صنعت بسته بندی با استفاده از تکنولوژی روز، کمک به تولیدکنندگان در فرآوری محصول در تمامی مراحل کاشت، داشت و برداشت، ایجاد انگیزه در تولیدکنندگان برای استفاده از روش های نوین تولید زرشک، ایجاد زمینه مناسب تشویق و ترغیب سرمایه گذاران بخش های مختلف اقتصادی جهت فعالیت و ورود سرمایه به بازار زرشک استان، ایجاد کارگاه های فرآوری، سردخانه و صنایع تبدیلی و فرآورده های زرشک در استان  را دیگر اهداف برگزاری این جشنواره اعلام کرد.

رئیس اتاق تعاون خراسان جنوبی یادآور شد: به طور معمول سیاست دولت در این گونه فعالیت ها از جمله ایجاد نمایشگاه و یا جشنواره سیاست هدایت، حمایت و نظارت است و کار را باید به لحاظ اجرایی بخش خصوصی انجام دهد.

حسینی افزود:  سال گذشته جشنواره ملی زرشک در استان توسط بخش دولتی و خود سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد و امسال مسوولان استان از جمله استانداری و مسوولان دستگاه های مرتبط به این نتیجه رسیدند که کار را بخش خصوصی دنبال و پیشنهاد شد اتاق تعاون این کار را انجام دهد.

وی بیان داشت: در کارگروه اقتصادی و اشتغال استانداری این موضوع مطرح  و در شورای برنامه ریزی استان نیز این موضوع مصوب شد و مورد تصویب این شورا قرار گرفت.

رئیس اتاق تعاون خراسان جنوبی با بیان این که جشنواره ملی زرشک در دو بخش شامل بخش سیاست گذاری و بخش اجرایی برگزار می شود افزود: در بخش سیاست گذاری حوزه اقتصادی معاونت استانداری و اتاق تعاون سیاست های کلی را انجام می دهند و در بخش اجرایی نیز اتاق تعاون با همکاری بخش خصوصی با همه ظرفیت های موجود و سایر تشکل ها کار را پیش می برد.

حسینی گفت: تصمیم داریم در این جشنواره ظرفیت بخش تعاون کشور را برای بحث محصول استراتژیک خراسان جنوبی پای کار آوریم که به همین منظور از رؤسای تمام اتاق های تعاونی سراسر کشور و همچنین دست اندکاران بخش غذایی و کشاورزی تعاون کشور و معاونان تعاونی های ایران دعوت به عمل آمده است.

وی خاطرنشان کرد: امیداست جشنواره خوبی را امسال با بکارگیری همه ظرفیت های داخلی و ملی در خراسان جنوبی شاهد باشیم.

نوشته و خبر نگار :حامد عارفی نیا و ا.حسن پور