#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

معاون برنامه‌ریزی و مهندسی شرکت توزیع برق خراسان جنوبی گفت: طبق برنامه هدفگذاری شده در دولت سیزدهم ۱۰ هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر در سطح کشور تولید خواهد شد که سهم استان ۲۷ مگاوات است.

احمد برزگر روز سه‌شنبه به در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از مجموع برنامه هدف‌گذاری شده ۱۰ هزار مگاوات برق در کشور، چهار هزار مگاوات مربوط به نیروگاه‌های خورشیدی و ۲ هزار و ۷۰۰ مگاوات هم مربوط به نیروگاه‌های کوچک خورشیدی تعیین شده است.

وی با بیان اینکه در بحث نیروگاه‌های کوچک خورشیدی، ۲۷ مگاوات سهمیه برای خراسان جنوبی در نظر گرفته شده است اظهار داشت: این میزان شامل پنج هزار و ۵۰۰ نیروگاه کوچک خواهد بود که سازوکار آن در حال انجام است و به‌زودی اعلام خواهد شد.

معاون برنامه‌ریزی و مهندسی شرکت توزیع برق خراسان جنوبی تصریح کرد: چهار هزار مگاوات برق نیروگاه‌های بزرگ در دو بخش تقسیم‌بندی شده که نیروگاه‌های بالای ۱۰ مگاوات است.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۴۰ مورد مجوز سرمایه‌گذاری که از سال‌های قبل مراجعه و قرارداد منعقد شده است هنوز اقداماتی انجام نداده‌اند و اکنون نیز فرایندها عوض شده است.

وی اضافه کرد: اکنون برای نیروگاه‌های بالا و کمتر از ۱۰ مگاوات تفاهم نامه‌ای فی مابین استانداری و شرکت ساتپا منعقد شده است که بالای ۱۰ مگاوات، ۱۲ مورد بالغ بر ۲۹۱ مگاوات برق در مراحل انتخاب زمین، اخذ مجوزهای زیست محیطی و اتصال به شبکه بررسی و در مناقصه قرار گرفته است.

برزگر عنوان کرد: طبق مصوبه شورای اقتصاد کسی که کمترین نرخ را در مناقصه برنده شود، زمین و شرایط آماده است و می‌تواند در استان سرمایه‌گذاری کند.

وی با بیان امکان ایجاد نیروگاه خورشیدی زیر ۱۰ مگاوات هم در استان فراهم است یادآور شد: تاکنون ۱۴۷ مگاوات یعنی ۱۰۴ مورد در این زمینه شناسایی شده که با منابع طبیعی و محیط زیست در حال اختصاص زمین هستیم و سرمایه‌گذاران می‌توانند ورود کنند.

معاون برنامه‌ریزی و مهندسی شرکت توزیع برق خراسان جنوبی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰ درصد نیروگاه‌ها در خراسان جنوبی وجود دارد گفت: در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده و ۵۳۲ نیروگاه کوچک پشت بامی داریم که ۵.۵ مگاوات در حال بهره‌برداری است.

وی افزود: همچنین چهار نیروگاه بزرگ در خوسف، سربیشه و بشرویه فعالیت دارند که ۱۸.۵ مگاوات برق تولید و حدود ۱۰ درصد برق استان را تامین می‌کنند.

برزگر با بیان اینکه علاقمند به همکاری در این زمینه هستیم عنوان کرد: برای جذب و حضور سرمایه‌گذاران باید مشوق‌هایی مانند تامین اعتبار و تامین زیرساخت‌ها در استان فراهم شود.