?معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی، مشوق های قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده را تشریح کرد.
?به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ طالبی به تشریح مشوق های قانون جوانی جمعیت پرداخت و اظهار کرد: در سطح کشور نرخ رشد سالمندی بیش از سه برابر نرخ رشد جمعیت است و به نوعی تشکیل یک سونامی سالمندی را در کشور و استان شاهد هستیم که عواقبی به همراه دارد.
?وی موضوع امنیت و دفاعی را از اولین عواقب سالمندی خواند و تصریح کرد: موضوع دوم این است که چرخ اقتصاد جامعه را جوانان و جامعه کارگری به چرخش در می آورند و چنانچه با پیری جمعیت مواجه باشیم باید نیروی کار را از خارج تأمین کنیم.
?معاون استاندار با بیان اینکه ضریب سلامت جامعه با پیری جمعیت به خطر می افتد، افزوذ: با توجه به اینکه جوانی جمعیت، دغدغه مهم رهبری است و مکرر بر این موضوع تأکید نموده اند، مجلس شورای اسلامی قانون جوانی جمعیت و حمایت خانواده را با ۷۴ ماده و ۲۰۰ حکم مصوب و در مهرماه ۱۴۰۰ برای اجرا ابلاغ نمود.
?طالبی تأکید کرد: تا دو ماه قبل قانون جوانی جمعیت شهرستان ها و استان هایی را دربرمی گرفت که نرخ باروی جمعیت آنها زیر دو و نیم درصد بود اما با پیگیری های استاندار و نمایندگان استان هم اکنون تمام شهرستان ها را شامل می شود.
?وی ادامه داد: افزایش وام ۲۰۰میلیون تومانی به زوجین،تأمین خوابگاه متأهلی ویژه زوج های دانشجو، وام ۵۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن با بازپرداخت ۱۰ ساله، مشاوره رایگان زوجین و … از جمله مشوق هایی می باشند که در این قانون لحاظ شده است.
?به گفته وی؛ به ازای هر فرزند یک سال از سن فرد بازنشسته کم می شود و از فرزند سوم و بیشتر هم یک و نیم سال کم می شود.
?معاون استاندار با بیان اینکه درمان زوجین نابارور جزو بیماری های خاص لحاظ می شوند، گفت: در بیرحند مرکز ناباروری را راه اندازی کردیم که هزینه ها توسط بیمار پرداخت نمی شود و تنها بیمار باید هزینه های داروهای خارجی را پرداخت کند.
?طالبی تصریح کرد: برای تولد فرزند اول پرداخت یک میلیون تومان بلاعوض برای سرمایه گذاری در بورس، افزایش تسهیلات مسکن و افزایش وام فرزند آوری و در تولد فرزند دوم به بعد فروش بدون نوبت خودروی ایرانی در دستور کار است.
?وی تأمین زمین رایگان یا واحد مسکونی به قیمت تمام شده برای فرزند سوم و تنفس دو ساله با تقسیط هشت ساله را از دیگر مشوق ها عنوان و خاطرنشان کرد: در تمامی شهرستان های استان خراسان جنوبی بجز بیرجند، زمین آماده واگذاری داریم.
?به گفته وی؛ برای بیرجند هم برنامه ریزی شده که زمین مورد نیاز متقاضیان در دیگر شهرها از جمله خوسف تحویل شود.
?معاون استاندار با بیان اینکه وام۱۵۰ میلیونی ودیعه مسکن برای فرزند سوم با بازپرداخت ۲۰ ساله هم در این قانون لحاظ شده، اظهار داشت: منابع مالی استان محدود و حجم تقاضاها زیاد است و با بهتر شدن منابع، سرعت پرداخت ها بیشتر خواهد شد.
?طالبی به سبز شدن فرم ج مسکن افراد دارای فرزند سوم از آبان ماه ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: مسکن و زمین برای فرزند سوم به بعد است.
?وی در خصوص فرزندان دوقلو و چند قلو هم گفت: مرخصی ۱۲ ماهه کامل، تسهیلات قرض الحسنه از زایمان اول تا پنجم به میزان ۳۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان و تسهیلات قرض الحسنه ۲۰۰ میلیون تومانی با تنفس شش ماهه برای پنج قلوها در نظر گرفته شده است.
?معاون استاندار عنوان کرد: در دوران بارداری پوشش بیمه ای بر اساس ضوابط قانونی، ارائه بسته تغذیه و بهداشتی به مادران شیرده و زایمان رایگان در بیمارستان های دولتی نیز از جمله مشوق های این قانون می باشد.
?طالبی با اشاره به مشوق های لحاظ شده برای مادران شاغل هم گفت: مرخصی زایمان ۹ ماهه، اختیاری بودن شیفت های شب تا دو سال برای مادران و یک سال برای پدران، اختصاص پاس شیر، عدم وجود قاعده تعدیل برای افراد دارای سه فرزند، کاهش سن بازنشستگی تا یک سال با حقوق کامل و تعیین دورکاری برای مادر شاغلی که از مرخصی کاری استفاده نکنند .

نوشته و خبرنگار : دکتر  ا . زارعی دبیر سرویس پزشکی و سلامت و ا حسن پور