🔹استاندار خراسان جنوبی درخصوص برگزاری کنکور سراسری در آخر هفته در استان گفت: مدیران تمام تلاش خود را برای برگزاری کنکور در محیطی آرام و گرم و حتی بهتر از سال قبل برای فرزندان مان داشته باشند تا داوطلبان با آرامش آزمون بدهند.
ی؛ دکتر جواد قناعت با بیان این مطلب در جلسه مشترک ستاد مدیریت بحران و مدیریت مصرف انرژی استان، ضمن تشکر از مردم فهیم و مؤمن خراسان جنوبی بابت صرفه جویی در مصرف گاز و همچنین تقدیر ویژه از واحدهای تولیدی استان که از سوخت جایگزین گاز برای گرمایش استفاده کردند، گفت: سرمای شدید و برودت هوا که امسال اتفاق افتاده طی ۱۵ سال گذشته در کشور بی سابقه بوده است.
🔹استاندار در پاسخ به این شبهه که چرا ایران با وجود ذخایر غنی گازی دچار مشکل کاهش فشار گاز شده ، افزود: یکی از مهمترین دلایل این افت فشار گاز، سرمای کم سابقه و ادامه دار در تمام نقاط کشور است به طوری که این سرما ۴۶۰ شهر و ۲۷ استان کشور و حتی کشورهای همسایه را در برگرفته و برخی استان‌ها هم دمای منفی ۲۸ درجه را تجربه کرده اند.
🔹قناعت ادامه داد: خراسان جنوبی نیز سرمای کم سابقه ای را تجربه می‌کند که در ۱۵ سال اخیر نظیر نداشته و در برخی مناطق استان دما تا منفی ۲۰ درجه هم گزارش شده است.
🔹مقام عالی دولت در استان با تأکید بر اینکه مشکلات افت فشار بدلیل سرمای شدید هوا و افزایش مصرف است و ربطی به وزارت نفت و پالایشگاه ها ندارد، گفت: حداکثر تولید روزانه گاز در کشور ۸۵۰ میلیون متر مکعب است اما در شرایط فعلی با سرمای هوا، مصرف گاز در کشور به بیش از هزار و ۱۰۰میلیون مترمکعب رسیده که در کشور بی سابقه است.
🔹قناعت با اشاره به اینکه سرمای شدید هوا باعث شد که حتی ترکمنستان که گاز دو استان گلستان و مازندران را بدلیل دور بودن از خط انتقال گاز جنوب کشور و مقرون به صرفه بودن برای ایران، تأمین می‌کرد، صادرات خود را قطع کند، گفت: در این سرمای شدید هوا، این دو استان کشور هم که قبلاً از ترکمنستان گاز می گرفتند به شبکه انتقال گاز شرق کشور اضافه شدند و فشار پایین تر آمد.
🔹وی به برخی سیاست های غلط از جمله منحل کردن شرکت ذخیره نفت و گاز در کشور در دولت قبل اشاره کرد و گفت:این شرکت، نفت و گاز کشور را برای موقعیت های بحرانی ذخیره می‌کرد که دولت قبل آن را به طور کامل منحل کرد و در این زمینه کوتاهی هایی صورت گرفت‌، وگرنه امروز باید بخشی از گاز از این منبع تأمین می شد.
🔹استاندار با تأکید بر لزوم الگوسازی فرهنگ درست مصرف کردن گاز در کشور، گفت: موضوع صرفه جویی در مصرف گاز در بین مردم عادی بیشتر تا خواص رعایت می شود.
🔹قناعت ضمن تقدیر ویژه از کارشبانه روزی و جهادی مدیران، کارکنان و کارگران شرکت گاز خراسان جنوبی در موضوع مدیریت افت فشار گاز در استان، گفت: برخی شهرهای کشور با فشار ۱۶۰ با قطعی گاز مواجه شدند اما برخی از شهرهای خراسان جنوبی با کار شبانه روزی و جهادی شرکت گاز با فشار زیر ۱۰۰ الحمدالله قطعی نداشتیم که باید دست همه کارگران و افرادی که در این شرایط سخت، تلاش می کنند تا گاز قطع نشود را بوسید.
🔹وی در پایان با تأکید بر افزایش بازرسی ها از ادارات، دستگاه‌ های اجرایی، اصناف و سایر مراکزی که مقرر شده از سوخت جایگزین استفاده کنند، گفت: بازرسی ها با کمک بسیج و همچنین بازرسان خود دستگاه‌های اجرایی صورت گیرد و گزارش کار نیز ارائه شود.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور