معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی از آمادگی و تلاش مسئولان اقتصادی و مرزبانی استان برای ترخیص کامیون‌های مستقر در مرز ماهیرود خبر داد.

واد اشرفی  در حاشیه جلسه شورای ساماندهی مبادلات مرزی و کارگروه توسعه صادرات خراسان جنوبی که در مرز ماهیرود برگزار شد، افزود: بنا به دستور استاندار امروز جلسه فوق العاده‌ای با عنوان شورای ساماندهی مبادلات مرزی در مرز ماهیرود برگزار شد.

وی گفت: در این مدت اخیر با توجه به همکاری‌ها و همراهی‌های همه بخش‌های اقتصادی استان شاهد افزایش حجم مبادلات تجاری در مرز ماهیرود بودیم و از مرز تعهد صادراتی تعیین شده برای خراسان جنوبی هم عبور کردیم که شرایطی را رقم زد تا شاهد حجم مبادلات در مرز ماهیرود باشیم.

معاون استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: مرز ماهیرود توانسته است فرصت خوبی در شرق کشور باشد که سبب افزایش نگاه تجار، بازرگانان و افزایش صادرات شده و این تجار و بازرگانان مرز ماهیرود را انتخاب کرده‌اند که این امر جای خرسندی است.

وی بیان کرد: با توجه به حجم انباشت ناوگان‌ها در مرز ماهیرود که از حالت عادی فراتر رفته، به گونه‌ای که شاهد توقف هزار و ۶۰۰ دستگاه کامیون در مرز هستیم و به خاطر پیشگیری از توقف و خواب چند روزه، امروز جلسه فوق‌العاده در مرز ماهیرود برگزار شد.

اشرفی گفت: آنچه در این جلسه مصوب شد اینکه ساعت کاری گمرک تا ساعت ۲۴ ادامه یابد و همکاران در مرزبانی و گمرک تا زمانی که اوضاع تسریع یابد حضور داشته باشند.

وی افزود: امروز هیاتی از کشور افغانستان نیز در مرز ماهیرود حاضر شد تا در این جلسه ملاقات مرزی هماهنگی‌های لازم برای افزایش ورود و خروج کامیون‌ها انجام شود و طی ۴۸ ساعت آینده به شرایط متعادل‌تری در مرز ماهیرود برسیم و آمادگی کامل برای جلب و جذب کالاهای صادراتی به کشور افغانستان و تجار رقم بخورد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: همه این شرایط را مهیا می‌کنیم تا تجار و بازرگانانی که مرز ماهیرود را برای صادرات کالاهای خود انتخاب کرده‌اند، راحت و بدون دغدغه باشند.

وی گفت: با توجه به اینکه مرز ماهیرود به عنوان گلوگاه و معبر مطمئن برای صادرات و واردات کالا در شرق کشور انتخاب شده، از همه تجار و بازرگانان تقاضا داریم همچنان مرز ماهیرود را انتخاب کنند.

اشرفی اضافه کرد: علاوه بر دستگاه‌های مستقر در مرز ماهیرود، مدیرکل گمرکات استان به همراه جانشین مرزبانی خراسان جنوبی در مرز حضور دارند تا این روند تسهیل شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی به همراه شماری از مدیران دستگاه‌های اجرایی امروز از مرز رسمی ماهیرود با هدف تسهیل فرآیند ورود و خروج محموله‌های صادراتی بازدید کرد.

استان خراسان جنوبی در شهرستان‌های سربیشه، نهبندان، درمیان و زیرکوه به طول ۳۳۱ کیلومتر با کشور افغانستان دارای مرز مشترک است و چهار بازارچه مرزی دارد.

فعال‌ترین مرز استان در سال‌های اخیر مرز ماهیرود شهرستان سربیشه بوده و سومین معبر رسمی ایران با افغانستان در کنار مرز دوغارون خراسان رضوی و مرز میلک سیستان و بلوچستان است.