#در_خانه_میمانیم

#شکست_کرونا_مردم_همدلی

#کرونا_را_شکست_میدهیم

#رعایت_بهداشت_فردی

#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

استاندار خراسان جنوبی گفت: جان و سلامت مردم برای ما خیلی مهم است در عین حال نباید کار و آموزش تحت تاثیر قرار بگیرد لذا تعطیلی مطلق در هیچ جایی نداریم.

جواد قناعت روز یکشنبه در نشست ستاد استانی مدیریت کرونا که در استانداری برگزار شد، افزود: بعضی مصوبات به‌صورت ملی و برای همه استان‌ها لازم الاجراست که باید آنها را بدون تغییر اعمال کنیم.

وی گفت: برای برخی موارد به استان‌ها تفویض اختیار شده است که درخصوص این موارد باید در استان با کارشناسی، برنامه‌ریزی شود و بنا به شرایط موجود تصمیم‌گیری کنیم که موضوع تعطیلی و اعمال محدودیت‌ها یکی از این موارد است.

استاندار خراسان جنوبی به مصوبه اعمال تعطیلی‌ها در شهرهای قرمز اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه در همان شهرستان‌های قرمز، برخی مناطق شرایط بهتری دارند لذا لازم نیست تعطیلی مطلق رقم بخورد و باید با هماهنگی ستاد کرونا، بخش‌های دارای شرایط حاد مشمول این تعطیلی شوند.

وی تصریح کرد: اگر از شهرستان‌ها دلایل منطقی و استدلال‌های قابل قبول برای اعمال تعطیلی‌ها ارائه شود، با نظر مثبت در ستاد کرونا مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد.

قناعت در همین زمینه به ادامه تعطیلی مهدکودک‌ها برای یک هفته دیگر اشاره کرد و گفت: بنا به مصوبه ستاد کرونا، آموزش برای دانش‌آموزان پایه دوازدهم، مدارس روستایی کم‌جمعیت و هنرستان‌ها با رعایت ضوابط بهداشتی، فاصله‌گذاری مناسب، استفاده از ماسک و الزام دانش‌آموزان به تزریق واکسن به‌صورت حضوری است.

وی با بیان اینکه پوشش واکسیناسیون پنج تا ۱۲ سال در استان پایین و نگران‌کننده است تاکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی با استفاده از ظرفیت صدا و سیما و دیگر رسانه‌ها نسبت به اقناع‌سازی خانواده‌ها و ترغیب آنها به واکسیناسیون کودکان اقدام کند و باید از ظرفیت‌های مختلف اطلاع‌رسانی مستقیم و غیرمستقیم برای تزریق دز سوم واکسن کرونا در جامعه بهره گرفت.

استاندار خراسان جنوبی بر تقویت اکیپ‌های سیار تزریق دز سوم واکسن در استان با همراهی دستگاه‌های اجرایی تاکید کرد و گفت: طرح شهید سلیمانی هم به عنوان یک طرح موفق با جدیت دنبال شود.

وی ادامه داد: با توجه به اعیاد پیش رو و احتمال برگزاری جشن‌های ملی و مذهبی، دستگاه‌های متولی برگزاری مراسم نهایت دقت را داشته باشند تا این مراسم و جشن‌ها با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، حفظ فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و جمعیت متناسب با فضای تعیین‌شده برگزار شوند.

قناعت گفت: رعایت ضابطه حضور یک چهارم جمعیت در اماکن سرپوشیده و زمان محدود در تمامی مراسم الزامی است.

وی با بیان اینکه تزریق دز سوم واکسن کرونا برای تمامی کارکنان دستگاه‌های دولتی الزامی است افزود: با کمک دادستان مرکز استان واکسیناسیون برای کارمندان باید وجهه اجباری به خود بگیرد و تمامی مدیران دستگاه‌ها اسامی افرادی که برای واکسیناسیون اقدام نکرده یا سهل‌انگاری کردند را به دانشگاه علوم پزشکی ارایه دهند.

استاندار خراسان جنوبی گفت: باید به قوانین اجتماعی احترام گذاشت و نمی‌شود برخی افراد در جامعه مراوده داشته باشند و با خودداری از تزریق واکسن سلامت اجتماعی را به مخاطره بیندازند.

وی بیان کرد: نظارت و بازرسی در حوزه اصناف ضروری است و باید تشدید شود تا پروتکل‌های بهداشتی به طور کامل و جدی رعایت شود.

قناعت خطاب به فرماندارانی که شهرستان آنها آمار پایینی از نظر واکسیناسیون دارد تاکید کرد: فرمانداران به‌صورت میدانی و جهادی این مشکل را مرتفع کنند.

وی گفت: طبق اعلام مسوولان کشوری، خراسان جنوبی در شاخص‌های مربوط به این بیماری درصد پایینی دارد اما درصد بستری‌ها در این استان بالا است که باید دلایل آن بررسی و رفع شود.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به مطالبه دانشگاه علوم پزشکی درخصوص همراهی بیمه با زیر پوشش قرار دادن هزینه‌های درمان بیماران سرپایی گفت: این موضوع طی نشستی با محوریت معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و با حضور مسوولان دانشگاه علوم پزشکی، بیمه و سایر حوزه‌های مرتبط بررسی شود و با توجه به وضعیت درآمدی مردم استان، بیمه باید بپذیرد که در این زمینه نهایت مساعدت را داشته باشد.

وی اضافه کرد: مراسم اعتکاف نیز طبق دستورالعمل‌های کشوری و با رعایت پروتکل‌ها برگزار خواهد شد.

در حال حاضر از ۱۱ شهرستان خراسان جنوبی، هشت شهرستان در وضع قرمز (خیلی پرخطر) قرار دارند.

براساس آخرین رنگ‌بندی کشور، ۲ شهرستان طبس و قاینات نیز از نارنجی به قرمز تغییر رنگ دادند و به جمع سایر شهرستان‌های قرمز استان شامل بیرجند، فردوس، نهبندان، سربیشه، سرایان و بشرویه پیوستند.

شهرستان‌های زیرکوه و درمیان در وضع نارنجی (پرخطر) هستند و در این استان فقط شهرستان خوسف در وضع زرد (خطر متوسط) است.