مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی از تصویب و ابلاغ تسهیلات مقاوم‌سازی و مرمت بنا‌های تاریخی در محدوده بافت‌های تاریخی و تسهیلات ودیعه مسکن به دوره مرمت و مقاوم سازی بنا‌های تاریخی خبر داد.

،هادی شاه‌وردی گفت: با پیشنهاد مشترک وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و وزارت راه و شهرسازی برای تعریف تسهیلات خاص مرمت و مقاوم‌سازی واحد‌های مسکونی و ابنیه واقع در بافت‌های تاریخی سرفصل جدیدی در سیستم بانکی کشور برای پرداخت تسهیلات در بافت تاریخی ایجاد شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی مبلغ تسهیلات مقاوم‌سازی ابنیه تاریخی را ۳۶۰ میلیون تومان در تهران، ۳۲۰ میلیون در کلان شهرها، ۲۸۰ میلیون تومان در مراکز استان‌ها و ۲۴۰ میلیون تومان در سایر شهر‌ها و ۲۰۰ میلیون تومان در روستا‌های دارای بافت باارزش اعلام کرد.

شاه‌وردی گفت: علاوه‌بر این تسهیلات، پیش‌بینی شده است وام ودیعه مسکن برای دوره مرمت و مقام‌سازی تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان به این واحد‌ها تعلق می‌گیرد.

به گفته وی متقاضیان مرمت و مقاوم‌سازی بافت‌های تاریخی در طول دوره مرمت می‌توانند از تسهیلات ودیعه مسکن برای اسکان موقت با سقف‌های ۱۰۰، ۷۰ و ۴۰ میلیون تومان به ترتیب در شهر‌های تهران، سایر کلانشهر‌ها و سایر شهر‌ها به شکل قرض‌الحسنه و بازپرداخت ۵ ساله استفاده کنند.

وی افزود: وزارت میراث فرهنگی به دنبال توسعه و ترویج مرمت و احیاء در بافت‌های تاریخی کشور به جای تخریب و نوسازی است.

نوشته و خبر نگار : احمد کاشانی  دبیر سرویس گردشگری و میراث و ا.حسن پور