شهردار بیرجند گفت: لازم است تفاهم نامه‌ای بین شهرداری و اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس برای مشارکت شهرداری در ایجاد باغ موزه دفاع مقدس استان امضاء شود.

محمدعلی جاوید، امروز سه شنبه ۳۱ تیر در جلسه شورای اسلامی بیرجند با اشاره به برگزاری جلسه‌ای در استانداری با موضوع ایجاد موزه دفاع مقدس با توجه به اهمیت و جایگاه جهانی ایجاد موزه دفاع مقدس، گفت: با توجه به اینکه تمام پروژه‌های شهرداری برای این دوره تعریف شده‌اند و با تامین اعتبار آن‌ها از محل منابع داخلی شهرداری این پروژهها در حال تکمیل هستند.

وی با بیان اینکه بودجه ۱۸۰ میلیارد تومانی برای امسال شهرداری پیش بینی شده است که اگر به ۲۲۰ میلیارد تومان نیز افزایش یابد به دلیل تورم موجود نمی‌توانیم تمام پروژه ها را به بهره برداری برسانیم، بنابراین از محل اعتبارات داخلی شهرداری نمی‌توانیم کمکی برای ایجاد موزه دفاع مقدس استان انجام دهیم.

شهردار بیرجند بیان کرد: لازمه مشارکت شهرداری در این خصوص امضاء تفاهم نامه‌ای بین شهرداری با اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در این حوزه است تا شهرداری در قالب ارائه لایحه‌ای به شورا چگونگی مشارکت خود را در این زمینه مشخص کند.

جاوید یادآور شد: در این صورت اعضای شورا نیز می‌توانند تصمیم لازم را برای نحوه مشارکت شهرداری در ایجاد پارک موزه دفاع مقدس به شرطی که بدون حصار طراحی شود، را بگیرند؛ این گونه عموم مردم می‌توانند از آن استفاده کنند.

محمدصادق معتمدیان، استاندار خراسان جنوبی نیز چندی پیش در بازدید از زمین مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان برای پیگیری میزان پیشرفت پروژه، اظهار کرد: باید از تمام ظرفیت‌های موجود در استان برای اجرایی شدن پروژه موزه دفاع مقدس استفاده شود.

وی افزود: جهت‌گیری‌ها کاملا مشخص باشد که تا پایان سال پروژه به چه مرحله‌ای خواهد رسید.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه این پروژه باید در قالب برنامه میان مدت و چند ساله اجرا شود، اظهار کرد: آغاز عملیات موزه دفاع مقدس نیازمند اقدامات زیرساختی است که باید در برنامه میان مدت مورد توجه قرار گیرد.

معتمدیان بیان کرد: لازم است کمیته‌های مربوطه برای تامین زیرساخت‌های این مجموعه به زودی تشکیل و کارگروه با اعلام نتایج برگزار شود.

وی  از راه و شهرسازی استان خواست تا با این پروژه همکاری لازم را داشته باشد و تصریح کرد: لازم است با تقسیم کار لازم بین دستگاه‌ها، کار پیشرفت داشته باشد.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: پیشرفت پروژه‌های حوزه دفاع مقدس به ویژه موزه‌ها باید از حالت دولتی صرف خارج و در این راستا لازم است از ظرفیت نهادها، سمن‌ها و خیرین استفاده شود.