رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی گفت: از ۴۰۶ میلیارد تومان اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان در سال جاری، تاکنون ۲۰ درصد آن تخصیص یافته است.

حمید جهانشاهی، در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان که به ریاست استاندار خراسان جنوبی برگزار شد، اظهار کرد: از محل اعتبارات ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی در سال گذشته ۷۶۶ میلیون تومان برای اجرای سه طرح بازآفرینی شهری تخصیص یافته است.

، وی با بیان اینکه امسال از محل اعتبارات نفت هم ۲۷۰ میلیارد تومان اعتبار برای استان مصوب شده که تاکنون ۲۷ درصد آن محقق شده است، افزود: در سال جاری نیز از محل این اعتبارات تاکنون یک میلیارد و ۷۸ میلیون تخصیص یافته که در زمینه اجرای تکمیل مرکز فرهنگی تفریحی محله کارگران و تکمیل کانال جمع‌آوری آب‌های سطحی موسی بن جعفر (ع) به‌صورت مساوی هزینه خواهد شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی با اشاره به اجرای طرح آزمایش سرشماری ثبتی مبنا سال ۱۴۰۱ در شهر سربیشه از ابتدای دی‌ ماه، تصریح کرد: با توجه به اینکه در سال ۱۴۰۵ سرشماری عمومی نفوس و مسکن به شیوه ثبتی مبنا انجام خواهد شد، این سرشماری آزمایشی، مقدمه‌ای برای سرشماری عمومی در سال ۱۴۰۵ خواهد بود.

وی ادامه داد: طرح سرشماری ثبتی مبنا به‌صورت آزمایشی امسال در بیش از ۳۵ شهر کشور آغاز شده و شهر سربیشه در این استان به عنوان پایلوت انتخاب شده است.

جهانشاهی افزود: مدت زمان اجرای این طرح یک ماه بود که با توجه به برودت هوا و تعطیلی ادارات با موافقت ستاد ملی سرشماری اجرای آن به مدت ۱۰ روز تا دهم بهمن‌ماه تمدید شد؛ این سرشماری به صورت غیرحضوری بوده و در بستر الکترونیکی انجام می‌شود تا با جمع‌آوری اطلاعات بتوان آنها را در ابعاد مختلف احصا کرده و در اختیار برنامه‌ریزان قرار داد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی بیان کرد: نداشتن کد ملی، نبود الزام قانونی، دسترسی نداشتن تعدادی از خانوارها به کدپستی، فقدان دسترسی به اینترنت و زمان کافی برای شرکت در این طرح سرشماری از مهم‌ترین علل استقبال پایین مردم سربیشه از این طرح است.

وی یادآور شد: رویکرد در این طرح آزمایشی، ایجاد آمادگی برای سرشماری سال ۱۴۰۵، صحت‌سنجی داده‌های موجود در دستگاه‌های اجرایی و داده‌های میدانی است و نتایج حاصله در اختیار مدیران دستگاه‌های اجرایی قرار خواهد گرفت تا در برنامه‌ریزی‌ها و هدف‌گذاری‌های خود از این آمار و اطلاعات استفاده کنند.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور