رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیرجند اظهار کرد: ۳۵ درصد از صنعتگران خوشه حوله‌بافی روستایی شهرستان بیرجند موفق به اخذ تسهیلات شدند.

حسنعلی فولادی، امروز شنبه ۲۱ تیر به رسانه‌های گروهی گفت: در مرحله اول طرح توسعه خوشه‌های صنایع دستی، اسامی ۱۰۰ نفر از هنرمندان رشته حوله بافی روستایی برای اخذ وام اشتغال به بانک معرفی شد که تاکنون ۳۵ نفر آنها موفق به اخذ تسهیلات شده اند و ۲۰ پرونده دیگر نیز در دست اقدام است.

وی تصریح کرد: اعطاء این تسهیلات گام نخست برای توسعه خوشه‌های یازده گانه صنایع دستی و ایجاد اشتغال برای ۱۰۰ صنعتگر صنایع دستی در شهرستان بیرجند است.

یکی از تفاهم‌نامه‌هایی که در سفر اخیر نوبخت؛ رییس سازمان برنامه و بودجه به خراسان جنوبی امضا شد، ایجاد سه هزار شغل در حوزه صنایع دستی استان بود و اکنون طرح حمایت از خوشه‌های صنایع دستی در شهرستان بیرجند کلید خورده است.

محمدصادق معتمدیان، استاندار خراسان جنوبی نیز گفته بود: طی تفاهم‌نامه‌ای که بین استانداری و سازمان برنامه و بودجه کشور منعقد می‌شود، تعداد سه هزار شغل ثابت و پایدار در حوزه صنایع دستی استان ایجاد خواهد شد.

وی یادآور شد: برای تحقق این برنامه، مطالعات وسیعی در سطح استان صورت گرفته و با توجه به ظرفیت‌های استان، خوشه‌های صنایع دستی در سطح استان شناسایی شدند و جامعه هدف این طرح که از حمایت بیمه‌ای، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و کمک‌های بلاعوض برخوردار خواهند شد، افرادی هستند که مهارت لازم را دارند.