خرید حمایتی زرشک از امروز ۲۵ آذر ماه طبق توافق هفته قبل استاندار خراسان جنوبی و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، با تجهیز چهار مرکز در این استان آغاز شد.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی روز پنجشنبه گفت: چهار مرکز خرید شامل ۲ مرکز در بیرجند و در شهرستان‌های قاینات و درمیان هر کدام یک مرکز تجهیز شده و از امروز آماده خرید حمایتی زرشک از کشاورزان هستند.

وحید ضیائیان احمدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به‌زودی ۲ مرکز دیگر در آرین شهر قاینات و شهرستان سربیشه راه‌اندازی می‌شود.

وی بیان کرد: در شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی، قیمت برای خرید هر کیلوگرم زرشک دانه اناری (خرمنی یا معمولی) بسته به کیفیت آن تا حداکثر ۶۵ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر برای خرید هزار تُن زرشک خرمنی از کشاورزان استان پیش‌بینی شده است اما با ورود زرشک پفکی که به دلیل زمان طولانی‌تر خشک شدن آن معمولا تا پایان سال جاری به بازار عرضه می‌شود، مقدار خرید حمایتی زرشک به چهار هزار تُن هم افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: زرشک پفکی هنوز به بازار نیامده و هر وقت وارد بازار شود، قیمت‌گذاری خواهد شد لذا پیش‌بینی قیمت‌گذاری زرشک پفکی هم بالای ۸۵ هزار تومان است.

ضیائیان احمدی با تاکید بر اینکه کشاورزان دغدغه‌ای برای زمان تحویل زرشک خود نداشته باشند گفت: چنانچه دولت قیمت خرید زرشک را در ماه‌های آینده افزایش دهد، تفاوت قیمت به کشاورزان حتی افرادی که در روزهای ابتدایی زرشک خود را تحویل دهند، به‌صورت کامل پرداخت خواهد شد.

وی بیان کرد: شاهد افزایش قیمت زرشک در بازار آزاد هستیم به‌گونه‌ای که از سه هفته قبل که قیمت خرید حمایتی زرشک را به تعاون روستایی کشور اعلام کردیم، شاهد افزایش قیمت زرشک در بازار آزاد هم بوده‌ایم.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی افزود: اگر افزایش قیمت زرشک به همین روال ادامه پیدا کند، بازار به‌طور خودکار تنظیم خواهد شد و نیاز به دخالت مجموعه ما هم نخواهد بود.

وی عنوان کرد: زرشک با ۲ روش نقدی و مدت‌دار حداکثر ۲ ماهه به انتخاب کشاورزان خریداری می‌شود اما کشاورزانی که به‌صورت مدت‌دار زرشک خود را تحویل دهند، قیمت زرشک از نقدی بالاتر خواهد بود.

ضیائیان احمدی گفت: قیمت‌های پیشنهادی استان برای خرید زرشک بالاتر از این رقم بوده و حتی ممکن است قیمت‌ها روزانه تغییر کند، در حال حاضر قیمت خرید حمایتی زرشک خرمنی یا معمولی توسط دولت با بازار مشهد یکی است اما قیمت این نوع زرشک در بازار استان کمی پایین‌تر است.

وی افزود: با تاجرانی که تمایل به خرید زرشک دارند نیز در صورتی که ضمانت‌نامه معتبر برای پرداخت ارائه دهند، آماده همکاری هستیم.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی هدف از خرید حمایتی زرشک از کشاورزان را کوتاه کردن دست دلالان و جلوگیری از سوء‌استفاده آنان در خرید زرشک همچنین تنظیم بازار استان ذکر کرد و گفت: اگر قیمت زرشک در استان افزایش یابد و بازار تنظیم شود دیگر نیازی به دخالت تعاون روستایی نخواهد داشت، به عنوان مثال قیمت محصول زعفران به گونه‌ای افزایش یافته که الان به دخالت و حمایت ما نیاز نیست.

وی درباره دغدغه برخی کشاورزان مبنی بر اینکه تعاون روستایی زرشک را به‌صورت تمیز شده و کارتنی از کشاورزان خریداری می‌کند و اکثر زرشک‌کاران تجهیزات لازم را برای تمیز کردن این محصول را ندارند گفت: در برخی مراکز از جمله بیرجند، زرشک تمیز نشده را هم البته با قیمت پایین‌تر از کشاورزان خریداری می‌کنیم اما در تمامی مراکز تجهیزات لازم برای تمیز کردن زرشک را نداریم.

ضیائیان احمدی افزود: تلاش ما این است که تجهیزات لازم را در سایر مراکز برای تمیز کردن زرشک در سال‌ آتی راه‌اندازی کنیم و در حال حاضر به همه مراکز خرید حمایتی زرشک در شهرستان‌ها اعلام کردیم که چند محل معتبر را برای تمیز کردن زرشک به کشاورزان در هر منطقه معرفی کنند تا این دغدغه کشاورزان هم تا حدی رفع شد.

استاندار خراسان جنوبی هفته گذشته (۱۶ آذر ماه) در پی نشست با مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در تهران که نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشت، از آغاز اجرای طرح‌های حمایتی این سازمان درخصوص زرشک‌کاران استان خبر داد و گفت: خرید حمایتی زرشک کشاورزان از ۲۵ آذر آغاز می‌شود.

جواد قناعت افزود: اعتبار در نظر گرفته شده برای این طرح ۲۵۰ میلیارد تومان است و از شنبه آینده (۲۰ آذر ماه) اعطای تسهیلات ارزان‌قیمت برای راه‌اندازی بارگاه‌ها، سردخانه و انبار نگهداری زرشک استان نیز توسط سازمان تعاون روستایی آغاز می‌شود.

وی گفت: در گام بعدی موضوع برندسازی را با همکاری سازمان تعاون روستایی دنبال خواهیم کرد و به این ترتیب با برنامه‌ریزی مدون، برند ملی زرشک خراسان جنوبی ثبت می‌شود.

استاندار خراسان جنوبی ۲ هفته قبل (هشتم آذر ماه) در مراسم معارفه خود قول داد که با پیگیری‌های صورت گرفته طی دو یا سه هفته آینده زرشک باقیمانده روی دست کشاورزان با قیمت مناسب به فروش برسد.

خراسان جنوبی با ۱۸ هزار و ۶۰۰ هکتار سطح زیر کشت، رتبه اول تولید زرشک را در ایران به خود اختصاص داده و فصل برداشت این محصول از اواخر مهر تا نیمه اول آذر ماه است.

۳۸ هزار خانوار در زمینه کاشت و برداشت زرشک در خراسان جنوبی فعالیت دارند و پیش‌بینی شده امسال از این سطح زیر کشت ۲۲ هزار تن زرشک خشک معادل ۱۱۰ هزار تن زرشک تازه برداشت شود که ۹۸ درصد زرشک بی‌دانه کشور است.

با توجه به شیوع ویروس کرونا در ۲ سال اخیر و کاهش تقاضا، قیمت زرشک هم کاهش یافته و علاوه بر این بخشی از محصول سال گذشته کشاورزان در انبارها و سردخانه‌های خراسان جنوبی باقی مانده و هنوز به فروش نرفته است.