عضو هیات علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: روز وحدت حوزه و دانشگاه فرصت فوق‌العاده‌ای برای تحقق مهمترین هدف انقلاب اسلامی یعنی انقلاب فرهنگی است.

جت‌الاسلام صفدر الهی‌راد  در مراسم گرامیداشت هفته وحدت حوزه و دانشگاه در دانشگاه بیرجند از علم و دین به عنوان ۲ انقلاب فرهنگی یاد کرد و افزود: دانشمندان، اساتید دانشگاه و افرادی که در حوزه علم تلاش می‌کنند نیاز به یکسری مقولاتی به نام دین از جمله مبانی، تفکر و اندیشه‌های دینی دارند که در دانشگاه‌ها از آن استفاده کنند.

وی ادامه داد: از طرفی مزیت‌ها و فرصت‌هایی در دانشگاه‌ها وجود دارد که حوزویان می‌توانند از آن استفاده کنند.

عضو هیات علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) تاکید کرد: آنچه بسیار مهم است اینکه مباحث وحدت حوزه و دانشگاه نباید به جسلات تشریفاتی و همایش‌ها ختم شود لذا جا دارد توسط نهادهای رهبری در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه نشست‌های تخصصی جدی برگزار شود تا این دو بخش از ظرفیت یکدیگر بهره‌مند شوند.

وی تصریح کرد: تخصص‌گرایی، طبقه‌بندی علوم و دانشجو برای رسیدن به اهدافی که برای دانشجو ترسیم شده مزیتی است که در دانشگاه وجود دارد حوزه علمیه می‌تواند از این قالب برای سیر اندیشه‌ای خود استفاده کند.

حجت‌الاسلام الهی‌راد ادامه داد: بدین معنا که ناظر به نیازهای جامعه علم‌ها و دانش‌ها طبقه‌بندی شود و طلبه‌ها به صورت تخصصی تربیت شوند تا بتوانند اندیشه‌های ناب اسلامی را متناسب با نیاز جامعه منتشر کنند.

وی با بیان اینکه در حوزه‌های علمیه برخی از روش‌های دانشگاهی را بکار گرفته‌ایم، یادآور شد: این در حالیست که احساس می‌کنیم در این سال‌ها کرسی‌های آزاداندیشی و نظریه‌پردازی که جزو توصیه‌های اکید مقام معظم رهبری بوده محقق نشده است.

عضو هیات علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) افزود: این فرمایش رهبری که جزو لوازم و اقتضائات قطعی وحدت حوزه و دانشگاه است مغفول و مظلوم واقع شده است.

وی بیان کرد: وقتی فضای آزاد فراهم نشود تا اساتید حوزه و دانشگاه یا هر کدام بطور جداگانه با یکدیگر مباحث اندیشه‌ای را در محافل خیلی تخصصی و در یک فضای کاملا عالمانه داشته باشند، احساس می‌کنیم یکسری برخوردهای ناخواسته در میان این دو مجموعه مهم در کشور اتفاق می‌افتد.

حجت‌الاسلام الهی‌راد تاکید کرد: به رغم اینکه همایش‌های وحدت حوزه و دانشگاه‌ها همه سال برگزار می‌شود اما حتی ۱۰ درصد در بحث هم‌اندیشی‌های مشترک پیشرفت نداشته‌ایم که البته در خراسان جنوبی اعلام شد چنین بحث‌هایی انجام و پیشنهاد تشکیل دبیرخانه مذکور ارائه شده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بیرجند هم گفت: بطور اساسی مساله وحدت یکی از اهداف، آرمان‌ها و استراتژی‌های بلند و مهم در فرهنگ و معارف اسلامی است به همین دلیل قرآن کریم مومنان را به اتحاد و همبستگی فرا می‌خواند.

تحقق انقلاب فرهنگی از اهداف وحدت حوزه و دانشگاه است

حسین فرزانه‌پور با بیان اینکه رمز پیروزی و حاکمیت حق در گرو اتحاد و وحدت است، افزود: یکی از محورهای اساسی در اندیشه و خط و مشی امام (ره) تاکید بر وحدت و اتحاد بین قشرهای مختلف جامعه به ویژه حوزه و دانشگاه بوده است.

وی ادامه داد: اگر جوهر اصلی انقلاب اسلامی ایران را برخاسته از ۲ جنبه اسلامی و مردمی تلقی کنیم باز می‌توان گفت در سایه اتحاد و وحدت کلمه همه گروه‌ها به ویژه دو قشر حوزوی و دانشگاهی این هدف و جوهره قابلیت تحقق دارد.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بیرجند اظهار کرد: بر همین اساس امروزه بحث پیوند و اتحاد میان حوزه و دانشگاه از مشکل شعاری و آرمان‌خواهی فاصله گرفته و مباحث گوناگون و چالش‌های فکری بسیاری در این زمینه بوجود آمده است.

وی با اشاره به اینکه سه گروه از صاحبنظران در عرصه وحدت حوزه و دانشگاه به بحث و چالش پرداخته‌اند، تصریح کرد: گروه اول معتقدند این وحدت هم اکنون شکل گرفته و روند رو به رشدی طی می‌کند اما سرعت آن رو به کندی است، گروه دوم به اصل وحدت می‌اندیشند اما در چگونگی تحقق آن ملاحظه می‌کنند و گروه سوم نیز معتقدند وحدت حوزه و دانشگاه همانند ۲ خط موازی هستند که هیچگاه به همدیگر نمی‌رسند و آنچه مطرح می‌شود بحثی آرمان‌گرایانه است که محقق نخواهد شد.

فرزانه‌پور تاکید کرد: بسیاری از اندیشمندان اسلامی معتقدند که یکی از مشکلات جامعه شکاف میان دو نهاد حوزه و دانشگاه است و اگر علم و ایمان در هم ادغام شوند در اصل وحدت تحقق پیدا کرده و بسیاری از مشکلات امروز جامعه خواهد شد زیرا علم بدون دین و معرفت ناقص و دین بدون علم نیز محل پیشرفت ندارد.

وی عنوان کرد: وحدت حوزه و دانشگاه یکی از پیچیده‌ترین مباحث در این حوزه بوده که نیازمند مطالعه و بررسی است تا مبانی و اصول وحدت، روش‌ها و نتایج آثار آن به روشنی تبیین و با شناخت آفت‌ها و آسیب‌ها زمینه و بسترهای لازم برای عینیت بخشیدن به این هدف متعالی فراهم شود.