نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: باید سیره و روش زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) که یک مکتب است، تبیین شود و حوزه علمیه خواهران برای این رسالت عظیم شایسته‌تر از همه است.

 حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی روز چهارشنبه در جمع بانوان و طلاب حوزه علمیه حضرت نرجس (ع) بیرجند ضمن تبریک ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی و میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: ایام ولادت آن حضرت را باید جشن گرفت اما این جشن‌ها و مراسم کفایت نمی‌کند و باید سیره و روش زندگی حضرت فاطمه زهرا تبیین شود.

وی گفت: حوزه‌های علمیه خواهران باید خود را در برابر جنگ نرم تجهیز کنند و دست دختران و زنان ما را در این جامعه سرگردان آخرالزمانی بگیرند و آنها را از این همه آفات و آلودگی‌های فضای حقیقی و مجازی نجات دهند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: اسلام پاسخگوی همه نیازهای بشری است اما یک شرط دارد که دستورات و قوانین توسط یک مجری شایسته اجرا شود و متاسفانه از صدر تاریخ تاکنون اسلام را به افرادی چون یزید بن معاویه، مروان حکم، عبدالملک مروان و دیگر پادشاهان خودسر و زمامداران سپرده‌اند تا قوانین اسلام را اجرا کنند.

وی گفت: در طول تاریخ همواره انسان‌های متدین از ظلمه طاغوت انتظار نداشتند که فرهنگ دین را حفظ کنند و حافظ فرهنگ مردم در این ۱۴۰۰ سال خود مردم بودند اما در این شرایط آخرالزمانی که همواره از ناحیه معصومین (علیها السلام) و اسناد و مدارک نسبت به آن هشدار داده شده یک شرایط استثنایی و خطرناک وجود دارد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی بیان کرد: خدای حکیم حافظ دینش است و در یک مقطع ضروری دینش را حمایت کرد که ولی و فقیهی از فقهای دین الهی حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی قیام کرد و در حالی که دنیا باور نداشت انقلاب اسلامی به برکت خون شهدا پیروز شد.

وی افزود: مطمئن هستیم اگر این اتفاق مقدس نمی‌افتاد و انقلاب نمی‌شد در آن سیستمی که بیگانگان به وسیله انسان‌های نادان در همه شئون زندگی مسلط شده بودند این پیشرفت‌های علمی فقط در اختیار دشمنان می‌ماند و واژه دین و ناموس را دیگر نمی‌شد معنا کرد.

رییس شورای فرهنگ عمومی استان خراسان جنوبی اظهار داشت: ایران بعد از اسرائیل لقمه دوم استکبار بود و آنها همه چیز را بلعیدند، خدا دینش را حفظ کرد اما در عین حال دشمن که رها نمی‌کند و به دشمنی خود ادامه می‌دهد البته جبهه مقاومت نیز چون متکی به خداست قوی است همانطور که انقلاب ما یک معجزه الهی بود اما به هر حال ما خیلی از چیزها را از دست دادیم که تا بخواهیم آنها را به سر جایش بازگردانیم باید هزینه زیادی بپردازیم.

وی گفت: از ۲۰۰ سال قبل که پای استعمار بیگانه در همه دنیا و بیش از همه در منطقه آسیا و ایران باز شد آنها خیلی چیزها را از ما گرفتند، در آن مدتی که سلطه استعمار بود و انگلیس با استفاده از عناصر بی‌فرهنگ مانند رضاخان در کشور فرهنگ‌زدایی می‌کرد و فرهنگ را زیر سوال می‌برد، خود مردم حافظ فرهنگ بودند و ارزش‌ها را حفظ کردند.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی با بیان اینکه در شرایط حاضر مسائل اقتصادی در اولویت قرار گرفته است که البته این موضوع مقطعی بوده و اولویت اصلی مسائل فرهنگی است افزود: در سیستم دنیا و کشور ما روحیه قناعت و عزت نفس شدیدا آسیب دیده و از سویی جنگ‌های روانی و میدانی به گونه‌ای شده که یک زن مسلمان ترجیح می‌دهد در بیرون از خانه کار و شغلی که شایسته مقام او نیست را انجام دهد.

وی گفت: علم برای زن و مرد فرقی نمی‌کند و باید عالم بود همچنین کار و تلاش برای مرد و زن عبادت است اما شغلی که شایسته مقام والای زن باشد؛ وقتی یک زن می‌خواهد با شغل و تجارت، وضعیت اقتصادی و معیشت زندگی خودش را اداره کند فکرش از هدف و رسالت اصلی او که زن بودن است، منحرف می‌شود.

امام جمعه بیرجند در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در اسلام جایگاه زن طوری دیده شده که در هیچ شرایطی نگران مسائل اقتصادی خود نباشد چون وظایف مهم و با اهمیتی چون حضور در کانون گرم خانواده، همسرداری، پرورش فرزند و غیره برعهده زن و مادر است و از مهمترین بنیان‌های نظام معنوی انسان نظام خانه است.

وی افزود: نتیجه کار و خروجی مشاغل مختلف مشخص است ولی محصول و نتیجه کار زن در محیط خانواده خیلی مهمتر و ارزشمندتر است، در سیستم اسلامی زن نباید نگران مسائل اقتصادی خود باشد اگر اینطور شد زن در مقابل هیچ بیگانه‌ای و به هیچ نحو تواضع نمی‌کند مانند چیزی که در دنیا رایج است که پول را می‌پرستند و برای پول خضوع می‌کنند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: ازدواج از بالاترین رقم کمال و ثواب برخوردار است و زن بعد از ازدواج همه آنچه که مربوط اقتصادش است باید در شئونش برای او تهیه شود و خودش نباید نگران آن باشد، در نتیجه زن دیگر در مقابل هیچ چیز خضوع نمی‌کند و چشمش به بیگانه نیست و فکرش نیز آزاد است.

وی افزود: مادر و جامعه‌ای که بتواند امام خمینی (ره)، آیت الله مطهری، آیت الله مصباح، شهید چمران و در کل انسان بپروراند یک کار اصولی انجام داده است.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: از صد سال پیش انگلیسی‌ها آمدند و یک کلاه سر جامعه ما به خصوص زنان ما گذاشتند؛ مسائل پراهمیت را کم‌اهمیت و مسائل کم‌اهمیت را پراهمیت توجیه کردند؛ اینجاست که می‌بینیم سرگردانی در نسل جدید حاصل می‌شود.

وی ادامه داد: متاسفانه مسئله زن بودن، مسئله مادر بودن و مسئله مربی بودن را فراموش کرده‌ایم، یک موجود را در قالب انسان پرورش می‌دهند و مشاهده می‌کنید تناضع بقاع که در حیوانات جنگل وجود دارد به دلیل وجود علم و دانش در جامعه به شکل بدتر از آن است، افرادی دنیا را ناامن کردند چون آنها بی مادر هستند نتیجه همین حیوانات دو پای درنده و گزنده هستند.

امام جمعه بیرجند گفت: مادر علاوه بر راه رفتن باید راه و رسم و شیوه بزرگی، کمال، اخلاق و ادب را به فرزند و کودک خود بیاموزد متاسفانه در جامعه برای کسانی که انسان می‌پرورد هیچ ارزشی قائل نیستند ولی برای آن که گوساله می‌پرورد ارزش و احترام قائلند.

وی افزود: دشمنان برای ما هدیه فمنیسم می‌آورند، این یک جنگ فرهنگی است و ما در جبهه جنگ فرهنگی هستیم، حوزه‌های علمیه چه برادران چه خواهران باید تعبیه و برنامه‌ای برای همه این تهاجماتی که وجود دارند داشته باشند که آن نباید صرفا دفاعی باشد بلکه باید تهاجمی باشد چون آنها کار را شروع کردند، تازه آنها حرفی برای گفتن ندارند و ما حرف زیادی برای گفتن داریم و اگر اندکی از کارشان پرده برداریم آنها خیلی مفتضحند اما کاری که ما در اسلام انجام می‌دهیم همه‌اش افتخار و بالندگی است.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: دختران ما در خیابان‌ها سرگردانند اگر سرگردان نباشد که از دیگری تقلید نمی‌کنند، زن در جهات مختلف و از جمله در زمینه اقتصادی ابزار قرار گرفته است، در بازار معامله می‌کند و بدتر از آن در تبلیغات رسانه‌ها از فلان جنس بنجل تبلیغ می‌کند، در اینجا وظیفه حوزه علمیه است که برای دختران و بانوان ما برنامه داشته باشند.

وی ادامه داد: تمام مشکلاتی که در جامعه وجود دارد به خاطر مشکلات بنیان خانه است، خانه که از ما گرفته شد، نه اخلاق می ماند، نه فرهنگ، نه اقتصاد و غیره همه چیز را می‌دزدند و می‌برند.

امام جمعه بیرجند گفت: این گرانفروشی ها و انواع و اقسام مکر و حیله‌ها به خاطر این است که مادری بالای سر فرزند نیست، جایگاه و نقش مقدس مادر چه از نظر وراثت چه از نظر علمی در فرزند نقش تعلیم است، مادر برای فرزندش اولین معلم است و نقش تربیت، شهامت، کمالات، عبادت و غیره همه اینها از مادر است.

وی افزود: چقدر این روایت زیباست که می‌فرماید سرنوشت فرزند بر پیشانی مادر نوشته شده است، حوزه علمیه باید این پیام را به مادران، دختران و خواهران برساند.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: در این بحران انسانیت اگر زن و مادر وظایف خود را به درستی انجام دهند بقیه امور درست می‌شوند، آنجا که فرد مادر درستی داشته و در خانواده صحیح تربیت شده، آنجاست که کار درست است اما بچه‌هایی که مادر بالای سر آنها نیست و مادر بچه را به مهد می‌سپارد و خودش دنبال کار و مشاغلی می‌رود که مناسب شان و مقامش نیست این بچه و فرزند او می‌خواهد به چه نحوی تربیت شود؟

وی افزود: این مسائل را باید براساس علوم انسانی و به صورت کاملا تخصصی کار کرد و بعد در صحنه میدانی تطبیق داد؛ شما بانوان حرف زیادی برای گفتن در جامعه دارید که اگر به صورت فرم در جامعه اجرا شود مردم گمشده خود را پیدا می‌کنند و از این سرگردانی بیرون می‌آیند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: شما فرزندان زهرا (س) هستید و باید خود را براساس اوصاف آن حضرت بسازید و استعدادهای بشری که خدای حکیم بالاتر از همه خلقت‌های دیگر در وجود شما خدا قرار داده را پرورش داده و بکوشید در این مقطع در آستانه ظهور حضرت مهدی (عج) نسبت به وظائف حکیمانه‌ای که به دوش شماست عمل کنید.

وی اظهار داشت: مقام شما از مقام افرادی که بعد از ظهور صالح (عج) باشند بالاتر است چون او در یک جو مناسب است ولی شما در جو مسموم و نامناسب آفت‌های آخرالزمانی راه را پیدا کردید و اگر آن را به دیگران نشان دادید، خدا به شما اجر مضاعف می‌دهد.