دبیر ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی اعلام کرد: ۴۰۴ نفر برای انتخابات شوراهای اسلامی روستا و تیره‌های عشایری تا روز دوم ثبت‌نام داوطلبان در این استان نام‌نویسی کردند که از این تعداد ۳۶ نفر زن و ۳۶۸ نفر مرد هستند.

مهدی قهرمانی روز سه‌شنبه در نشست خبری افزود: دومین روز ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی روستا و تیره‌های عشایری با استقبال بیشتری روبه‌رو شد و رشد ۱۷۰ درصدی نسبت به ۲ روز نخست دوره پنجم دارد.

وی گفت: ۲ روز اول و دوم ثبت‌نام داوطلبان در دوره پنجم شوراها، ۲۳۸ نفر نام‌نویسی کرده بودند.

وی بیان کرد: از مجموع ۴۰۴ داوطلب در استان، ۷۲ نفر در شهرستان بیرجند، ۹ نفر شهرستان بشرویه، ۲۹ نفر شهرستان خوسف، ۴۸ نفر شهرستان درمیان، ۱۱ نفر شهرستان زیرکوه، چهار نفر شهرستان سرایان، ۶۴ نفر شهرستان سربیشه، ۲۹ نفر شهرستان طبس، ۲۰ نفر شهرستان فردوس، ۷۱ نفر شهرستان قاینات و ۴۷ نفر در شهرستان نهبندان ثبت‌نام خود را انجام دادند.

مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری خراسان جنوبی گفت: ۳۶ نفر از ثبت‌نام کنندگان معادل ۹ درصد بانوان هستند و نسبت به مدت مشابه دوره قبل مشارکت بانوان رشد دارد.

وی با اشاره به اینکه چهار روش برای ثبت‌نام داوطلبان تعیین شده است افزود: ۹۱ درصد از ثبت‌نام کنندگان به صورت حضوری در بخشداری‌ها و فرمانداری‌ها اقدام به نام‌نویسی کردند، ۶ درصد از طریق دفاتر پیشخوان دولت، سه درصد از طریق اپلیکیشن موبایلی و یک درصد از طریق یارانه شخصی اقدام به ثبت‌نام کردند.

قهرمانی گفت: ۲۶۹ نفر از داوطلبان معادل ۶۷ درصد نخستین بار برای عضویت در شوراهای اسلامی روستاهای خراسان جنوبی داوطلب شده‌اند و ۱۳۵ نفر از افرادی که تا الان ثبت‌نام کرده‌اند، سابقه عضویت در شوراهای قبلی را دارند.

وی اضافه کرد: ۹۱۶ روستا در استان خراسان جنوبی واجد شرایط برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی روستا است و داوطلبان برای نشستن بر ۴ هزار و ۶۶۹ کرسی اصلی و علی‌البدل به رقابت خواهند پرداخت که تعداد کرسی‌های اصلی شوراهای روستایی و عشایری استان ۲ هزار و ۸۰۷ مورد است.

دبیر ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی گفت: داوطلبان می‌توانند از طریق نرم‌افزار موبایلی، رایانه در منزل، دفاتر پیشخوان دولت همچنین مراجعه حضوری به بخشداری‌ها ثبت‌نام کنند و نکته‌ای که همه داوطلبان باید مدنظر داشته باشند، این است که شماره تلفنی که در فرم مشخصات ثبت می‌کنند باید به نام متقاضیان باشد.

وی از داوطلبان خواست ثبت‌نام خود را به روزهای آخر موکول نکنند و با توجه به شیوع کرونا در شهرهای مختلف استان سعی کنند از روش‌های غیرحضوری شامل اپلیکیشن موبایلی، رایانه و حضور در دفاتر پیشخوان را برای ثبت‌نام در انتخابات شوراهای روستا و تیره‌های عشایری استفاده کنند.

ثبت‌نام داوطلبان عضویت در انتخابات ششمین دوره‌ شوراهای اسلامی روستا و تیره‌های عشایری از ساعت هشت صبح روز دوشنبه ۱۶ فروردین آغاز شد و به مدت هفت روز تا ساعت ۱۸ روز یکشنبه (۲۲ فروردین) ادامه دارد.

چهار روش برای ثبت‌نام داوطلبان شوراهای اسلامی روستا و عشایر در نظر گرفته شده که شامل اپلیکیشن موبایلی، رایانه، دفاتر پیشخوان دولت در شهرها و روستاها و مراجعه حضوری به بخشداری‌ها است.

ثبت‌نام داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی شهر نیز همزمان با سراسر کشور از روز چهارشنبه ۲۰ اسفند سال گذشته در خراسان جنوبی آغاز شد و به مدت یک هفته تا ساعت ۲۴ روز ۲۶ اسفند ماه ادامه داشت.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا ۲۸ خرداد امسال همزمان با سراسر کشور در ۱۱ شهرستان خراسان جنوبی برگزار می‌شود.