مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: پارسال ۳۹ مورد گزیدگی انسان توسط حیوانات انتقال دهنده هاری به شبکه‌های دامپزشکی استان گزارش شد که بیماری هاری در ۲۵ مورد از نمونه‌ها تأیید شده است.

، محمدعلی بخشی با اشاره به تأیید ۲۵ مورد ابتلا به هاری در استان در سال ۱۴۰۲ گفت: از این تعداد ۱۰ قلاده سگ، ۱۲ قلاده گربه، یک قلاده شغال، یک قلاده روباه و یک رأس الاغ هار بوده‌اند.

او افزود: از ابتدای سال تاکنون هیچ موردی از حیوان گزیدگی و هاری در استان نداشتیم که فرهنگ‌سازی از طریق رسانه‌ها، واکسیناسیون و هشدارهای دامپزشکی در این زمینه تأثیرگذار بوده است.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی عنوان کرد: پارسال تعداد هزار و ۴۸ قلاده سگ نگهبان، سگ گله و سگ بلاصاحب نگهداری شده در پناهگاه‌های شهرداری به صورت رایگان توسط شبکه‌های دامپزشکی و هزار و ۱۹۳ قلاده سگ و گربه خانگی به صورت بهادار توسط مراکز مایه کوبی خصوصی تحت پوشش مایه کوبی قرار گرفت.

بخشی بیان کرد: پیش‌بینی مایه کوبی در سال براساس آمار به روز دامی ۸ هزار و ۴۲۳ قلاده سگ است.

او از مردم نیز خواست در صورت هر گونه گزش انسان توسط حیوانات بلافاصله محل زخم را ۱۵ تا ۲۰ دقیقه با آب و صابون شست و شو دهند سپس با آب معمولی صابون زدایی و بعد از ضد عفونی با الکل یا بتادین سریعا به مراکز بهداشت برای دریافت سرم و واکسن ضد هاری مراجعه کنند.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی تصریح کرد: همچنین افراد در صورت مشاهده هر گونه رفتار غیرعادی یا علائم عصبی به ویژه نبود تعادل، لنگش یا فلجی دام، بیماری هاری را مد نظر قرار داده و مورد را به درمانگاه‌های دامپزشکی یا شبکه دامپزشکی گزارش دهند.

بخشی با تأکید بر پرهیز از هرگونه تماس با حیوانات وحشی، ولگرد و حتی حیوانات اهلی غیر واکسینه، اظهار کرد: هاری یک بیماری ویروسی است که سیستم عصبی پستانداران و از جمله انسان را درگیر می‌کند، این بیماری درمان ندارد و فرد مبتلا به این بیماری جان خود را از دست می‌دهد، ویروس این بیماری در بزاق حیوان مبتلا وجود دارد و از طریق گاز گرفتن منتقل می‌شود.

او افزود: البته عامل بیماری که در بزاق و ترشحات دام بیمار وجود دارد از طریق ورود به سلول‌های مخاط بینی، سیستم تنفسی و چشم و پوست زخمی نیز ایجاد بیماری می‌کند همچنین با توجه به اینکه گربه معمولا پنجه خود را با ترشحات دهانی آغشته می‌کند و ناخن گربه بیمار دارای ویروس عامل بیماری است احتمال انتقال بیماری از طریق خراش پوست نیز وجود دارد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی عنوان کرد: ناقلین این بیماری در طبیعت شغال، گرگ، خفاش، روباه، راسو و در جوامع شهری و روستایی بیشتر سگ‌ها و گربه‌ها هستند؛ سرایت بیماری به حیوان یا انسان بیش از ۹۵ درصد از طریق گاز گرفتن یا خراش پوستی ناشی از پنجه کشیدن است.

بخشی ادامه داد: سال ۱۴۰۲ در کشور حدود ۶۴ درصد گزیدگی‌های انسانی توسط سگ، حدود ۳۴ درصد توسط گربه، حدود ۲ درصد توسط دیگر حیوانات اهلی و کمتر از یک درصد توسط حیوانات وحشی بوده است.

نوشته و خبرنگار : دکتر  ا . زارعی دبیر سرویس پزشکی و سلامت و ا حسن پور