دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان خراسان جنوبی گفت: از آغاز طرح نوروزی در اسفند پارسال تاکنون ۷۳۴ هزار و ۹۸۰ نفر از جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و باستانی استان بازدید کرده اند.

هادی شاهوردی در هشتمین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر استان که به ریاست استاندار خراسان جنوبی برگزار شد افزود: تاکنون سه میلیون و ۷۰۰ هزار تردد در جاده های استان ثبت شده همچنین ۳۲۲ هزار و ۹۵ مسافر و گردشگر در اقامتگاه‌های رسمی، غیررسمی و اضطراری استان اسکان یافتند.

وی با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد اسکان مسافران در اقامتگاه‌های غیررسمی بوده است تصریح کرد: با توجه به تقارن ماه رمضان و نوروز امسال میزان اسکان مسافران در امامزادگان و بقاع متبرکه استان افزایش یافته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی اظهار کرد: تمامی مدیران کمیته‌های دوازده گانه ذیل ستاد خدمات سفر پای کار هستند و شهرستان‌های فردس، طبس، قاینات و سرایان بیشترین جلسات را برگزار کرده‌اند.

وی گفت: با توجه به تاکید ساماندهی نقاط حادثه خیز استان و لزوم کاهش تصادفات نوروزی، ۳۹ سیاه‌ چادر عشایری به همت اداره کل عشایر استان در ۳۷ نقطه شهری و روستایی استان نصب شد و مورد بازدید ۷۰ هزار نفر قرار گرفته که در استراحت مسافران و کاهش تصادفات تاثیر بسزایی داشته است.

شاهوردی عنوان کرد: تاکنون ۱۰ مورد فوت ناشی از تصادفات جاده‌ای در استان رخ داده که نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش چشمگیر ۵۷ درصدی داشته همچنین تصادف فوتی درون شهری تا این لحظه صفر بوده است.

وی یادآور شد: تعطیلات نوروزی حدود ۴۰ میلیارد ریال صنایع دستی و تولیدی استان در ۳۲ بازارچه و ۲۳۷ غرفه به فروش رسید.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی هم گفت: ۳۷ مجتمع خدمات رفاهی بین راهی در حال ارایه خدمات به مسافران است و در این مدت برنامه‌های مختلفی از جمله پویش “چشم به راهیم” در ۱۲ کیلومتری ورودی شهرستان‌ها اجرا شده و ادامه دارد.

اسدالله جلال‌زاده افزود: در این مدت بیش از ۷۱۳ هزار و ۹۰۰ تردد بین استانی در استان ثبت شد که روز هفتم فروردین نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱ درصد رشد داشته است.

وی متوسط تردد بین استانی روزانه استان را ۵۴ هزار و ۹۳۶ وسیله نقلیه بیان کرد و گفت: بیشترین ورود و خروج وسیله نقلیه در روز ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ با ۶۷ هزار و ۲۹۴ وسیله نقلیه بوده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی اظهار کرد: در این مدت بیشترین میزان تخلفات رانندگی که توسط دوربین‌های کنترل سرعت ثبت شده با ۱۵ درصد مربوط به جاده نهبندان – سربیشه سپس قاین – بیرجند بوده است.

همچنین فرمانده انتظامی خراسان جنوبی گفت: روزانه ۲ هزار همکار با ۴۴۵ خودرو مشغول ارائه خدمات به مسافران و مردم هستند که در این مدت بیش از ۲۰ هزار خدمت با عناوین مختلف ارائه شده است.

سردار حسن شجاعی‌نسب افزود: سه هزار نیروی فرهنگ یار و ۴۰ هزار نفر همیار پلیس با ما همکاری دارند.

وی از پلمب ۱۰ واحد صنفی غیرمجاز در استان خبر داد و گفت: ۲۶ طرح مختلف و متنوع برخورد با متخلفان در حوزه‌های مختلف در حال اجرا است.

فرمانده انتظامی خراسان جنوبی عنوان کرد: تا این لحظه در کاهش تصادفات فوتی رتبه سوم و کاهش تصادفات جرحی رتبه اول کشور را داریم لذا انتظار است در موج برگشت مسافران که در شب‌های قدر و ۱۳ فروردین ماه خواهد بود دستگاه‌های متولی از ۲۴ ساعت قبل آمادگی کامل و لازم را داشته باشند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی هم از فعال بودن ۱۰۷ تیم امدادی در استان خبر داد.

محمدعلی کاووسی افزود: تاکنون ۸۹ هزار و چهار نفر از خدمات هلال احمر اعم از جوانان، داوطلبان و پایگاه‌های امداد و نجات، پویش‌ها و مربیان مستقر، واکسیناسیون حجاج برخوردار شدند.

وی بیان کرد: تاکنون امدادگران هلال احمر در ۴۳ حادثه حاضر شده‌اند که ۳۴ مورد جاده‌ای بود همچنین ۱۴۴ نفر مصدوم، مفقود یا دچار حوادث دیگر شدند که ۹۷ مورد در سطح جاده‌ها رخ داده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از کاهش ۵۹ درصدی حوادث نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: سال گذشته تا این لحظه ۱۰۶ مورد حادثه و امسال تاکنون ۴۳ ماموریت توسط هلال احمر استان انجام شده است.

نوشته و خبر نگار : احمد کاشانی  دبیر سرویس گردشگری و میراث و ا.حسن پور