سرپرست ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خراسان جنوبی گفت: بیش از هزار و ۵۰۰ عنوان برنامه‌ فرهنگی و هنری در دهه کرامت با محوریت مساجد در سراسر استان اجرا می‌شود.

 حجت‌الاسلام علی محقی  در نشست خبری افزود: دهه کرامت از اول ذی‌القعده (۳۱ اردیبهشت) سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) با شعار محوری «خدمت کریمانه، همدلی، امیدآفرینی» آغاز می‌شود و تا سالروز ولادت امام رضا (ع) ادامه دارد.

وی از حضور بانوی تازه مسلمان شده از کشور ژاپن “فاطمه هوشینو” همزمان با ۳۱ اردیبهشت تا دوم خرداد به عنوان میهمان مردم خراسان جنوبی خبر داد و گفت: حضور در اجتماع مردمی امامزاده حسین بن موسی الکاظم طبس، جشن روز دختر در حسینیه شهید سردار سلیمانی قاین، جشن دختران آفتاب در فرهنگسرای بیرجند و جشن روز دختر در دانشگاه سپیده کاشانی از برنامه‌های این بانو در استان است.

سرپرست ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خراسان جنوبی ادامه داد: همایش تبیینی «دختران فاطمی» نیز دوم خرداد با حضور این بانوی مسلمان در مسجد خاتم النبیین (ص) منطقه مهرشهر بیرجند برگزار می‌شود.

وی برگزاری جشن میلاد حضرت معصومه (س) و تجلیل از دختران فعال در عرصه‌های فرهنگی مساجد، برپایی ایستگاه صلواتی، نشست‌های تبیینی تربیتی دختران فاطمی، کارگاه‌های سبک زندگی رضوی، مسابقه تولید کلیپ و نماهنگ از کریمه اهل بیت و امام رضا (ع) توسط کانون‌ها، معرفی کتاب‌های سیره زندگی حضرت بعد از نماز جماعت مساجد و برپایی نمایشگاه عفاف و حجاب را از دیگر برنامه‌های دهه کرامت برشمرد.

حجت‌الاسلام محقی گفت: همچنین در این دهه جشن کرامت در روستاها به ویژه روستاهای مرزی همراه با اعزام مبلغ برپا می‌شود و سرود میدانی توسط کانون‌ها در سطح میادین اصلی شهرها به اجرا در می‌آید.

وی از برگزاری پویش عکس من امام رضایی‌ام، لبخند کرامت، پدر و دختر، دختران فاطمی و عروسک من، همایش دختران مسجدی، برگزاری نشست خصوصی «دختران سرزمین من ایران» با دعوت از دختران محجبه و دختران کم‌حجاب محله برای همدلی و رفاقت، تبیین جایگاه حجاب و تشویق به پوشش اسلامی در محله‌های پیرامونی مساجد استان خبر داد.

سرپرست ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خراسان جنوبی گفت: از سوم تا دهم خرداد نیز ۲ کاروان زیر سایه خورشید از خدام حرم مطهر علی ابن موسی الرضا (ع) در استان حضور می‌یابند.

وی اظهار داشت: عیادت از بیماران در بیمارستان‌ها، دیدار با نیروهای مسلح و خانواده‌های معظم شهدا و جانبازان، استقبال مردمی در شهرها، حضور در آستان مقدس امامزادگان، سرکشی از زندان‌ها و اجرای خطبه عقد رضوی از برنامه‌های پیش‌بینی شده برای کاروان‌ زیر سایه خورشید است.

حجت‌الاسلام محقی پویش تولید محتوای یک دقیقه‌ای برای امام رضا (ع) توسط دانش‌آموزان هنرستان‌ها، طرح تکریم دختران شهدای مدافع امنیت و حرم، رویداد هنری طراحی پوستر مسائل اجتماعی حوزه دختران، فراخوان روایت‌های داستانی دخترانه توسط دانش‌آموزان، راه‌اندازی کاروان شادی عزت و افتخار، برپایی نمایشگاه اشاره مهر و سایه‌سار رافت، جشنواره غذاهای سنتی مادر و دختر، نمایشگاه هنرهای دخترانه، نشست تخصصی دختران هنرمند، اهتزاز پرچم سبز رضوی و پخش صلوات خاصه امام رضا را از برنامه‌های ادارات و نهادهای استان در دهه کرامت ذکر کرد.

نوشته و خبر نگار : مهدیه حسن پور دبیر سرویس فرهنگی و هنری و ا.حسن پور