#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی بر بومی سازی شرایط در راستای انتفاع استان از فعالیت فروشگاه های زنجیره ای تأکید کرد.

جواد اشرفی، عصر ا در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان اظهار کرد: فروشگاه های زنجیره ای، علاوه بر معایب، محاسن متعددی دارند که نباید از آنها غافل شویم.

وی با اشاره به ایرادات وارده به نحوه فعالیت فروشگاه های زنجیره ای، تصریح کرد: باید طی جلسات کارشناسی به راهکارهایی برسیم که شرایط ایجاد این فروشگاه ها را متناسب با استان و بومی سازی کند.

به گزارش ایسنا، معاون استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر توایدات بسیار خوبی که در استان داریم، متذکر شد: فروشگاه های زنجیره ای باید فرصتی برای عرضه کالاهای تولیدی داخل استان باشند.

اشرفی ادامه داد: در بحث راه اندازی این فروشگاه ها، لازم است مواردی مثل شاخص جمعیت مدنظر باشد تا اصناف خرد از فعالیت آنها متضرر نشوند.

وی تأکید کرد: باید از ظرفیت حضور فروشگاه های زنجیره ای در راستای انتفاع اصناف استفاده کنیم؛ سهیم بودن استان در انتخاب مدیران، برخورد با تخلفات آنها در داخل استان، انتقال منابع مالی فروشگاه ها به مرکز استان و شهرستان های محل فعالیت و… از جمله مواردی است که در مدل بومی سازی فعالیت فروشگاه های زنجیره ای باید مدنظر قرار گیرد.

بهش خصوصی در کنار دولت است

محسن احتشام، رییس اتاق بازرگانی، صنایع ، معاون و کشاورزی بیرجند نیز گفت: بخشی خصوصی اقدام دولت در راستای مردمی کردن یارانه‌ها را شجاعانه می داند و در برای اجرای درست این طرح کنار دولت قرار دارد.

وی ادامه داد: حذف ارز ترجیحی و بازگشت عواید آن در قالب طرح هدفمندی یارانه ها به مردم اثرات مثبتی در بلند مدت خواهد شد که قطعا برای مردم نمود پیدا خواهد کرد و نتیجه خوب آن در آینده مشاهده می‌شود.

وی با تاکید بر لزوم اجرا درست طرح مردمی کردن یارانه اظهار داشت: با این اقدام دولت، امید می‌رود که رانت ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی از بین برود و به صورت عادلانه در اقتصاد و به خصوص برای دهک‌های پایین توزیع شود.

دبیر شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان خراسان جنوبی با بیان اینکه هر چه مردم از نقاط قوت طرح اطلاع پیدا کنند به اجرای درست آن کمک خواهد شد، ادامه داد: اجرای طرح مردمی کردن یارانه ها باید به معنای واقعی همه دهک ها را در برگیرد و نگاه بخشی خصوصی اجرای همه جانبه این طرح است .

وی یادآور شد: با توجه به جو ایجاد شده هرچند اجرای طرح در کوتاه مدت ممکن است تبعاتی داشته باشد، اما قطعا در بلند مدت به نفع اقتصاد کشور و مردم خواهد بود لذا موفقیت طرح به نحوه عمل و اجرا بستگی دارد .

احتشام تاکید کرد: باید تلاش شود تورم به معنای واقع مهار شده و اگر این امر اتفاق افتد نتایج مثبتی به دنبال خواهد داشت .

وی یادآور شد: بخش خصوصی وظیفه دارد خود را در کنار دولت بداند و تولید و اشتغال را افزایش دهد تا نرخ تورم را کاهش یابد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع ، معاون و کشاورزی بیرجند ادامه داد: بخش خصوصی با افزایش صادرات قطعا به دولت کمک خواهد کرد و در روند درست اجرا کردن طرح کنار دولت می‌ماند.

وی گفت: انتظار می‌رود  نظر بخش خصوصی هم در تصمیم گیری‌ها لحاظ شود زیرا قطعا تصمیمات کارا و نتیجه بخش تر خواهد بود.

احتشام همچنین با بیان اینکه فروشگاه‌های زنجیره ای روش نوینی در بخش توزیع کالا است که محاسن زیادی دارد عنوان کرد: فروشگاه‌های زنجیره ای استان باید با تولیدکنندگان داخلی بیشتر همکاری کنند و گردش مالی این فروشگاه ها در بانک های استان باشد تا منابع مالی استان افزایش یابد.

غلامرضا جعفرپور مقدم، نماینده اتاق اصناف بیرجند نیز ضمن تقدیر از حضور میدانی استاندار و تیم اقتصادی وی در بررسی وضعیت بازار گفت: ما شاهد بودیم که تا نیمه‌های شب جلسات برگزار شد تا طرح مردمی کردن یارانه‌ها به تحقق بپیوندد ، لذا اصناف همواره حمایت خود را از دولت مردمی در راستای اجرای این طرح اعلام می‌کند.

وی یادآور شد: از آنجایی که همواره نماینده عالی دولت از بخش خصوصی کاملا حمایت کرده لذا در این برهه از زمان اصناف که در خط مقدم جبهه اقتصادی هستند همه توان خود را در راستای حمایت از طرح بسیار خوب به کار گرفته اند.