سرپرست مدیریت امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی:

برگزاری طرح قرآنی بشری در سه شهرستان خراسان جنوبی/ استقبال کم‌نظیر دانشجویان فرهنگیان استان از طرح بشری

حجت‌الاسلام جواد اکبری مطلق سرپرست مدیریت امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی در اظهار کرد: دوره تربیت مربی طرح نوین آموزش قرآن کریم به نام طرح “بشری” و به‌عنوان بزرگ‌ترین رویداد قرآنی استان، با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در حال برگزاری است.
وی گفت: هدف از برگزاری این دوره تربیت مربیان قرآنی مطابق استانداردهای جهان اسلام است و مربیان و معلمین که در حوزه قرآن و فعالیت‌های قرآنی در حال تدریس هستند، می‌توانند با بهره‌گیری از این دوره‌ها، کیفیت آموزش خود را در سطوح مختلف ارتقا دهند.
اکبری مطلق افزود: این طرح قرآنی در ۴ دوره برگزار می‌شود که دو دوره اول ویژه خواهران و برادران در بیرجند برگزار می‌شود. براین‌اساس؛ سه روز اول در پردیس شهید باهنر، سه روز دوم در پردیس امام سجاد (ع)، سه روز سوم در ساختمان شهید میری قاین و سه روز آخر هم در ساختمان بنت‌الهدی صدر فردوس برگزار خواهد شد.
سرپرست مدیریت امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی با اشاره به استقبال کم‌نظیر دانشجویان از این طرح قرآنی، افزود: برآورد ما این است که طی ۱۲ روزی که اساتید در استان حضور دارند، حدود ۸۰۰ دانشجو و شاید هم بیشتر در این دوره شرکت کنند.
وی یادآور شد: این طرح آموزش قرآن دارای سابقه طولانی است و هم اکنون هم بیست و سومین دوره آن برگزار می‌شود و مورد استقبال ویژه دانشجویان قرار گرفته است.
سرپرست مدیریت امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ویژگی بارز این طرح این است که بسیار عمومی و فراگیر است و در همه زمان‌ها و مکان‌ها و برای همه گروه‌های سنی برنامه‌ریزی شده است، تصریح کرد: اصل و اساس طرح قرآنی بشری این است که قرآن را از محجوریت خارج کند و میل و رغبت به قرآن را در جامعه افزایش دهد.
اکبری مطلق ادامه داد: برای نیل به این اهداف، باید در آموزش قرآن روش‌هایی بکار رود که همه افراد جامعه در هر سطح فرهنگی و تربیتی بتوانند از آن استفاده کنند. طرح بشری نیز طوری برنامه‌ریزی شده است که همه افراد جامعه از بی‌سواد و باسواد و کودک و پیر و جوان، همه می‌توانند در آن شرکت کنند که همین موضوع هم رغبت افراد را برای تلاوت قرآن بالا می‌برد و کاری می‌کند که ارتباط آنها با این کتاب آسمانی قطع نشود.
وی با بیان اینکه این طرح آموزشی دارای مرحله‌بندی است که هر مرحله شرایط خاص خودش را دارد، گفت: دانشجویانی که در آزمون این طرح موفق شوند، به‌عنوان مربی انتخاب می‌شوند و در ادامه هم افرادی را تحت پوشش و آموزش قرار می‌دهند و سپس به مرحله بعدی طرح خواهند رسید.
او بیان کرد: در مجموع طرح آموزش نوین قرآن، ضمن ترغیب افراد به تلاوت قرآن، صوت و لحن آنها را هم تقویت می‌کند و تجوید قرآن را به‌صورت عملی آموزش می‌دهد و فن و هنر تلاوت قرآن را بر اساس تلفظ صحیح به دانشجو منتقل می‌کند.

نوشته و خبر نگار : مهدیه حسن پور دبیر سرویس فرهنگی و هنری و ا.حسن پور