رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: این استان رتبه سوم کشور در اجرای طرح حدنگار (کاداستر) را دارد و برگزاری جشن پایان حدنگار در خراسان جنوبی نیازمند نگاه ویژه ملی به این حوزه است.

به گزارش خبرنگار ایرنا حجت‌الاسلام علی موحدی‌راد روز سه‌شنبه در نشست شورای قضایی استان خراسان جنوبی که با حضور رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار شد افزود: خراسان جنوبی استانی کمتر برخوردار بوده و نیازمند نگاه ویژه ملی است.

وی گفت: با توجه به وسعت سرزمینی استان فقط ۱۴ نقشه‌بردار فعالیت می‌کنند که نیاز به بازنگری دارد.

رئیس شورای قضایی استان خراسان جنوبی اظهار داشت: درخصوص تامین نیرو و اعتبارات باید خراسان جنوبی ویژه دیده شود زیرا در مباحث مالی با مشکل مواجه هستیم.

وی افزود: در کمیسیون‌ها و هیات‌های اداره ثبت اسناد و املاک از بهترین قضات استفاده می‌شود و رییس کل دادگستری شخصا در هیات نظارت شرکت می‌کند و نگاهمان این است که بهترین قضات را به ثبت اسناد معرفی کنیم.

موحدی‌راد گفت: درخصوص حدنگار براساس مصوبات شورای حفظ حقوق بیت‌المال دستگاه‌های متولی مکلف به همکاری با اداره ثبت اسناد و املاک هستند.

وی یادآور شد: به مناسبت هفته دولت در شورای قضایی استان به ضرورت حدنگار تاکید شد و قرارگاه شهید سلیمانی درخصوص سند دار کردن زمین‌های روستایی فعالیت خود را آغاز و در راستای اهداف سند تحول قضایی اقدام می‌کند.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان جنوبی هم در این نشست با بیان اینکه ۹۸.۵ درصد اراضی ملی استان تاکنون تثبیت شده است گفت: امیدواریم تا پایان شهریور ماه بتوانیم این آمار را به ۱۰۰ درصد برسانیم.

محمد محمدزاده افزود: خراسان جنوبی با وسعت ۱۵۱ هزار کیلومتر مربع دارای ۱۴.۵ میلیون هکتار اراضی ملی است که با توجه به اعتبارات سازمان و همراهی و تعامل دستگاه‌ها ۱۴ میلیون ‌و ۲۷۴ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی تثبیت شده است.

وی گفت: با همراهی اداره کل امور اقتصادی و دارایی تمامی اسناد خزانه استان را تبدیل به سند دولتی کردیم و ۱۲ هزار و ۵۰۰ سند تک برگ صادر شده است که به خزانه ارسال شد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان جنوبی اظهار داشت: از ۱۹۸ هزار هکتار اراضی کشاورزی برای ۳۱ هزار هکتار سند مالکیت صادر شده و بقیه در دست اقدام است.

وی افزود: در مورد مشکلات مربوط به حدنگاری کشاورزی مهمترین مشکل تقاضا محور بودن ثبت اراضی توسط مالکان است که مردم باید تشویق شوند.

همچنین در این نشست از دستگاه‌های برتر همکار در حدنگار با حضور معاون رئیس قوه قضاییه تجلیل شد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور