#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

 استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر لزوم همکاری بخش خصوصی در اقناع مردم در راستای اجرای هدفمندی یارانه گفت: اگر بخش خصوصی موضوعات مربوط به هدفمندی یارانه ها را مطرح کند برای مردم جذاب‌تر است.

، جواد قناعت در سی و چهارمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی که به میزبانی اتاق بازرگانی بیرجند برگزار شد اظهار داشت: در فضای کنونی استان و کشور و در دوره جدید به شدت به خدمات و حمایت‌های بخش خصوصی بیش از گذشته نیازمندیم زیرا بخش خصوصی همواره  در کنار دولت بوده و این باعث رقم خوردن اتفاقات خوبی شده است.

وی افزود: برای عملیاتی شدن بحث مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها که جراحی بزرگ اقتصادی است باز هم نیازمند حضور بخش خصوصی هستیم گرچه جای تشکر دارد که در استان این حمایت همراه شد اما برای اقناع افکار عمومی بخش خصوصی بسیار کمک کار خواهد بود.

استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه اصناف واحدهای تولیدی و خدمات رسان نقش محوری در اقناع افکار عمومی دارند گفت: برای اجرای این طرح دستگاه‌های متولی مشخص هستند که به شکل آنلاین همه با هم ارتباط بسیار نزدیک دارند.

وی اظهار داشت: از چهار قلم کالای اساسی سه قلم کالا در استان هیچ مشکلی ندارد؛ حتی صادر کننده هم هستیم و با صادرات ۶۵ درصد این سه کالای اساسی از چند استان دیگر هم پشتیبانی می کنیم.

قناعت ادامه داد: اما در خصوص یک قلم کالا  با استان‌های همجوار وارد مذاکره شدیم که تا چند روز آینده به شکل عادی برمی‌گردد.

وی با یادآوری اینکه اطلاع رسانی و اقناع افکار عمومی بسیار مهم است ادامه داد: گرچه برنامه‌هایی را وزارت ارشاد در این خصوص دنبال می کند اما وقتی کارها روی مجموعه دولتی تمرکز شود به درستی اجرا نخواهد شد لذا جا دارد اصناف و  واحدهای تولیدی خرد و کلان برای اقناع افکار عمومی پای کار باشند.

استاندار خراسان جنوبی این اقدام رییس جمهور را نوعی ایثار دانست و افزود: ایشان می‌توانست همچون دولت‌های قبلی جا خالی می داد ولی وقتی کسی همان سال اول پای کار می آید یعنی واقعا دلش برای نظام و کشور می‌سوزد واقعا مصالح کشور را بر فرد ترجیح می‌دهد.

وی گفت: حتی دوستداران رییس جمهور معترض شدند که این کار به تاخیر بیافتد ولی ایشان نپذیرفت و زیر بار این کار سنگین آمد که نشان می‌دهد واقعا ایثار شده و در صحبت هایشان نیز آبروی نظام مطرح است.

قناعت با بیان اینکه در آینده احتمال وقوع مشکلات امنیت غذایی برای کشورهای منطقه خواهد بود ادامه داد: باید خود را از تکانه‌های اقتصادی دنیا جدا کنیم لذا هدفمندی یارانه‌ها در آینده کشور تاثیر بسزایی خواهد داشت.

وی عنوان کرد: برخی از وارد کنندگان چون منفعت‌هایی داشتند مخالفت و فضا سازی می کنند از طرفی هم چون کشور ایران تلاش دارد که شاخص‌های اقتصادی خود را به تحولات دنیا گره نزند شاهد تحرکاتی از سوی دشمنان بیگانه هستیم.

استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه حرکت دولت سیزدهم در هدفمندی یارانه‌ها با پشتوانه علمی بوده گفت: دولت‌های قبلی نیز در این زمینه تحقیقات و اقداماتی انجام دادند اما وقتی یک نفر پیدا شده که زیر خم سنگینی آن برود، مهم است.

وی یادآور شد: برای اجرای طرح مهم مردمی کردن یارانه ها  بخش خصوصی در اقناع افکار عموم نقش مهمی دارند.

قناعت افزود: وقتی بخش خصوصی این طرح بزرگ را تایید کند قطعا اثرات آن به مراتب بیشتر خواهد بود.

وی گفت: انسان به طور فطری با هر نوع تغییری مقاومت می‌کند لذا بخشی از مقاومت‌ها طبیعی است اما نباید گذاشت که از حالت متعارف خارج شود که برای این مهم اقناع سازی اهمیت ویژه ای دارد.

استاندار خراسان جنوبی ضمن تاکید بر حضور بیش از پیش رسانه‌ها در زمینه اقناع افکار عمومی عنوان کرد: رسانه ها نیز حتما از بخش خصوصی نظر و ایده بگیرند و پای کار بیایند.

وی با اشاره به طرح یک مثال از سوی کارشناس سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: این کارشناس از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها تعبیر خوبی داشته و عنوان کرده که دولت‌های قبل اره ای را در شکم بیمار جا گذاشتند و دولت سیزدهم یا باید دست نزند این بماند که بیمار تلف شود یا باید آن را بیرون بکشند که قطعا همراه با درد و سختی بوده اما امید به بهبودی است.

قناعت گفت: لذا اگر این طرح در زمان فعلی اجرایی نشود ۱۰ سال بعد شورش‌های جدی تری را شاهد خواهیم بود پس باید جایی این موضوع جمع شود.

وی تاکید کرد: کم لطفی‌های در دولت‌های گذشته به ویژه دولت یازدهم و دوازدهم وجود داشته اما شروع این حرکت نشان می‌دهد  که رییس جمهور فعلی واقعا دلسوز نظام است زیرا با وجود اینکه یک سال بیشتر از شروع دولت نگذشته پای کار آمده و علیرغم اینکه سه سال آینده هم انتخابات پیش رو است اما این کار را شروع کرد.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه در بازار استان شاهد آرامش هستیم گفت: در مورد روغن چون تولید کننده نیستیم هنوز استان ضعف دارد گرچه در تمامی قفسه‌های فروشگاه کالا موجود است و مردم از لحاظ تامین اقلام اساسی آرامش دارند اما از لحاظ روانی آرامش ندارند.

وی ایجاد آرامش روانی برای مردم را نیازمند تلاش بخش خصوصی در کنار دولت دانست و گفت: در بخش تولید دولت سیاستگذار است و بخش تولید مجری لذا هرچه هماهنگی بیشتر باشد بخش تولید منفعت بیشتری خواهد برد.

قناعت با تاکید بر اینکه باید برای بخش خصوصی اهمیت قایل شد ادامه داد: مجموعه دولت در استان تلاش کرده و چندین جلسه تاکنون با فعالان اقتصادی و نخبگان داشتیم و در یکی از جلسات شورای اداری نیز فرصت دادیم نماینده بخش خصوصی صحبت کند لذا نگاه دولت و نماینده آن در استان به بخش خصوصی ویژه و خاص است.

وی عنوان کرد: به این مسئله اعتقاد و باورم دارم لذا شعار و فریب نیست از همین رو فردی را برای  معاونت اقتصادی استانداری منصوب کردیم که نیروی جوان بوده و استان را دقیقا می شناسد  لذا این فرصت است که بخش خصوصی و دولتی باید با هم هماهنگ باشند تا شاهد تحرک و شتاب تولید در استان باشیم.

استاندار خراسان جنوبی گفت: لازم است بخش خصوصی ارتباط  تنگاتنگ و نزدیک بیش از گذشته با معاون اقتصادی استانداری داشته باشند تا توفیقات بیشتری برای استان رقم بخورد.

قناعت در ادامه با تاکید بر اینکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای رقیب یا دشمن اصناف استان نیستند گفت: حضور آنها در استان باید روی حساب کتاب بوده تا شاهد رشد قارچ گونه نباشیم.

وی افزود: نیاز است که استان خراسان جنوبی از فرصت حضور فروشگاه‌های زنجیره ای منتفع شوند لذا باید به سمتی برویم که در خصوص بازکردن حساب داخل استان و گردش‌های پولی تابع مقررات درون استانی باشند.

استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد: حضور فروشگاه‌های زنجیره ای به نفع استان است اما باید بانک‌ها، شهرداری‌ها و اصناف بیشتر از این حضور منتفع شوند.

وی افزود: پیشنهاد می‌شود بدون شتاب زدگی آن هم در شرایط خاص فعلی دست اندرکاران داخل استان به یک صدای واحد برسند تا بسته ای آماده شود و بتوانیم در تهران آن را مطرح کنیم که با حساب و کتاب مدون و قابل دفاع باشد.

وی یادآور شد: لازم است که شرایط موجود را به هم نزنیم ولی در کنار آن استان منتفع شود لذا یکی از شروط حضور فروشگاه‌های زنجیره ای در استان باید ورود محصولات بومی استان به این فروشگاه‌ها باشد.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه پیگیر استفاده از محصولات بومی در کیترینگ خطوط هواپیمایی هستیم ادامه داد: این تلاش‌ها در راستای ایجاد بازار فروش محصولات بومی است تا برند آن شناخته تر شود.

وی گفت: از همین رو برای کم و کیف حضور فروشگاه‌های زنجیره ای در استان نیاز است که نشست دقیقی برگزار شود و کلیات موضوع در قالب یک بسته ارایه شده تا قابل دفاع بوده و ضمن قابلیت اجرایی بتوان با مدیران ارشد این فروشگاه در تهران بر اساس آن چانه زنی کرد.