راه‌اندازی سه مرکز ترویج و خدمات کشاورزی در خراسان جنوبی از وعده‌های سفر معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی به این استان است که با پیگیری استاندار محقق شد.

“جواد قناعت” به‌منظور پیگیری مصوبات سفر “مجتبی خیام نکویی” معاون وزیر جهاد کشاورزی، دیداری ویژه انجام داد و در این دیدار درخصوص تک تک مصوبات سفر بحث و تبادل نظر و مذاکرات به نتایج مطلوبی ختم شد.

براساس مصوبات این جلسه، درخواست سازمان جهاد کشاورزی مبنی بر راه‌اندازی سه مرکز ترویج و خدمات کشاورزی در استان مورد موافقت قرار گرفت و در مذاکرات ضمنی با رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور در حاشیه مراسم جشنواره شهید رجایی، مقرر شد در نشست هفته آینده درخصوص مجوزهای لازم برای اجرایی شدن این موارد، تصمیم‌گیری شود.

همچنین با تأمین اعتبار اولیه و اختصاص یک دستگاه خودرو، عملیات اجرایی مرکز ترویج و توسعه زرشک، زعفران و عناب قاینات آغاز و تابلوی این مرکز در زمان اجرای جشنواره بین‌المللی زرشک در شهرستان قاینات نصب خواهد شد.

بر اساس این مصوبات با تأمین اعتبار لازم و اعلام موافقت‌های اولیه، راه‌اندازی ۲ هنرستان شبانه‌روزی کشاورزی در استان به اخذ مجوز لازم از آموزش و پرورش مقرر شد.

درخصوص وعده راه‌اندازی دوره‌های علمی کاربردی، با جلب موافقت‌های لازم، از بهمن ماه امسال، پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی زیرشاخه‌های کشاورزی در مرکز آموزش کشاورزی محمدیه آغاز می‌شود.

در راستای سودآوری شرکت‌های دانش بنیان، مرکز نوآوری کشاورزی، به زودی در مرکز تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی محمدیه افتتاح خواهد شد.

در این دیدار موافقت لازم برای بکارگیری سه نفر عضو هیئت علمی برای حضور در مرکز تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی استان جلب و مقرر شد سازمان جهاد کشاورزی تخصص‌های لازم را اعلام کند.

در ارتباط با راه‌اندازی ایستگاه تحقیقات شتر نیز ضمن اعلام موافقت‌های اولیه، مقرر شد با سفر کارشناسان مرتبط، حوزه لجستیکی و زیرساخت‌های لازم بررسی شود.

موافقت با پیشنهاد افزایش نیرو در مرکز اصلاح نژاد بز کرکی سربیشه از دیگر مصوبات این نشست پربار بود و مقرر شد فعالیت‌های این حوزه در زمینه بهره‌وری بخش کشاورزی افزایش یابد.

با وجود جلب موافقت اولیه درخصوص راه‌اندازی بانک ژن گیاهان دارویی استان، تأمین میزان اعتبار لازم و تعیین مکان استقرار این بانک به سفر مدیران مرتبط در مرکز تحقیقات به خراسان جنوبی منوط شد.

تأمین اعتبار لازم برای آغاز تدوین کتاب دانش بومی استان توسط سازمان جهاد کشاورزی نیز از دیگر مصوبات این جلسه بود.

تخصیص میزانی از اعتبار لازم برای برگزاری جشنواره بین‌المللی زرشک که اواخر مهرماه در استان برگزار می‌شود و موافقت با راه‌اندازی مرکز کشت بافت در مرکز تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی استان از دیگر نتایج این نشست بود.

آمادگی مدیریت مطلوب پژوهشکده انار فردوس و دانشکده کشاورزی سرایان در صورت موافقت وزارت علوم مبنی بر در اختیار گذاشتن این مکان‌ها با بکارگیری تمام ظرفیت انسانی و زیرساختی آنها، توسط معاون وزیر اعلام شد که در این خصوص جلسات مرتبط به‌زودی برگزار خواهد شد.

این دیدار با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی، معاون و مسئولان مرتبط در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور برگزار شد.

“مجتبی خیام نکویی” معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، ۱۹ مرداد امسال برای بازدید از چند طرح علمی، تحقیقاتی و شرکت در نشست شورای تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی به خراسان جنوبی سفر کرد

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور