استاندار خراسان جنوبی گفت: باید نگاه ملی به مرز ماهیرود داشته باشیم تا بتوانیم مبادلات تجاری را توسعه دهیم.

محمدصادق معتمدیان روز چهارشنبه در نشست شورای ساماندهی مبادلات مرزی خراسان جنوبی که در مرز ماهیرود برگزار شد افزود: نگاه ما این است در قبال صادرات، نیازهای استان را از مبادلات و واردات تامین کنیم.

وی بیان کرد: با توجه به مشکلاتی که در بخش نهاده‌ها داشتیم امیدواریم برخی نیازهای کشور و استان را بتوانیم از افغانستان دنبال کنیم.

استاندار خراسان جنوبی که برای افتتاح طرح‌های چهارمین روز هفته دولت به شهرستان مرزی سربیشه سفر کرده است، گفت: نکته دوم معرفی مرز است و امیدواریم بتوانیم مرز ماهیرود را به کشور معرفی کنیم و برای انعکاس اخبار استانی و ملی، رسانه‌ها اقدام و ظرفیت‌ها را معرفی کنند.

وی افزود: ارتقای گمرک ماهیرود خراسان جنوبی از مطالبات ما است که پیگیری‌های لازم انجام می‌شود.

معتمدیان مرز را پیشانی جمهوری اسلامی دانست و گفت: در بحث بادشکن‌ها ضعیف عمل شده که باید به عنوان یک پروژه بزرگ در فضای سبز و بادشکن مورد مطالعه و اجرا قرار گیرد.

وی با تاکید براینکه باید فضای سبز مرز ماهیرود متحول شود اضافه کرد: ما با کشور مقابل (افغانستان) مبادله انجام می‌دهیم و شأن و شئون طرف مقابل هم باید مد نظر قرار گیرد.

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: به یقین با راه‌اندازی مسیرهای ترانزیتی و شرایط کشور مقابل به زودی مرز ماهیرود یکی از محورهای فعال جمهوری اسلامی خواهد بود.

وی افزود: مرز ماهیرود، مرز بین‌المللی و مهمی است که در شرایط کرونایی هم یک ساعت تعطیل نشد و باید تحولی در این منطقه صورت گیرد.

وی گفت: مخزن ۵۰۰ هزار مترمکعبی به صورت ویژه برای تامین آب دنبال شود و حداکثر تا دهه فجر به بهره‌برداری برسد اما تحقق این مهم باید براساس مطالعات نیازسنجی منطقه باشد.

معتمدیان بیان کرد: طرح توسعه ‌ماهیرود با جدیت دنبال شود و حتما نیاز است زمین‌های زیادی برای توسعه در نظر گرفته شود چرا که با توجه به چشم‌انداز بلندمدت مرز ماهیرود یکی از مهمترین محورهای مرزی جمهوری اسلامی است.

وی با تاکید بر اینکه وی آی پی مرز ماهیرود در دستور کار قرار گیرد گفت: در جلسات پروتکل‌های بهداشتی حتما رعایت شود تا سبب انفصال از خدمت، کسر حقوق و دیگر موارد نشود و برای افتتاح نیاز به کاروان نیست زیرا حداقل ۲ سال باید با کرونا زندگی کنیم پس باید بهداشت رعایت شود.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه مابقی آسفالت معابر و روشنایی مرز ماهیرود باید در دستور کار قرار گیرد عنوان کرد: به زودی معاون اقتصادی رییس جمهوری و جمعی از معاونان وزرا به استان سفر می‌کنند که امیدواریم بتوانیم مشکلات مرز ماهیرود را حل کنیم.

وی گفت: به دنبال ارتقای وضعیت گمرکات هستیم و فشار زیاد است اما خصلت کار جهادی همین است که در شرایط سخت کنونی برنامه‌ها رشد چند برابری داشته باشد.

وی اظهار داشت: مرزبانی با تمام کمبودهایی که هست از ۳۳۱ کیلومتر مرز مشترک ما با افغانستان به خوبی پاسداری می‌کند و با افتخار بیان‌ می‌کنیم که خراسان جنوبی یکی از امن‌ترین مرزها را در سطح کشور دارد که از افتخارات ما این گونه خدمت‌ها است.

معتمدیان افزود: اعتقاد ما این است که ظرفیت‌های زیادی بر زمین مانده است که باید تلاش کنیم ظرفیت اصلی ماهیرود را به کشور و منطقه معرفی کنیم.

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: پنج ماه گذشته یک میلیون و ۳۳۳ هزار تن کالا به ارزش ۲۳۴ میلیون دلار فعالیت تجاری در حوزه گمرکات ماهیرود انجام شده که از نظر ارزش ۱۰۱ درصد و از لحاظ وزنی ۵۰ درصد رشد داشته است.

محمدعلی خاشی افزود: در این مدت ۲۴۹ دستگاه کامیون به کشور افغانستان ترانزیت شده که پنج برابر کل سال ۹۸ ترانزیت خارجی داشتیم.

وی اظهار داشت: اکنون تخلیه کامیون‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن در این مرز انجام می‌شود در حالی که در برخی مرزها کامیون‌ها سه تا چهار روز توقف دارند.

در پایان این نشست تعدادی از دستگاه‌های فعال در حوزه تامین زیرساخت‌های مرز ماهیرود تجلیل شدند.

استاندار خراسان جنوبی امروز برای افتتاح و کلنگ‌زنی طرح‌های چهارمین روز هفته دولت به شهرستان مرزی سربیشه سفر کرد و بهره‌برداری از زیرساخت‌های مرز ماهیرود با حضور وی، معاونان استاندار و جمعی از مسوولان استانی و محلی آغاز شد.

پروژه‌های آبرسانی، برق‌رسانی، ساختمان مرزبانی سایت مرزی منطقه ویژه اقتصادی، بهسازی محوطه بازارچه مرزی و ۱۰ کیلومتر باند دوم محور سربیشه – درح از جمله پروژه‌های زیربنایی بود که امروز در این منطقه به بهره‌برداری رسید.

بهره‌برداری و کلنگ‌زنی یک هزار و ۵۱۵ پروژه یا طرح با اعتباری بیش از چهار هزار و ۴۰۲ میلیارد تومان از دوم شهریور همزمان با شروع هفته دولت در استان خراسان جنوبی آغاز شد که از این تعداد یک هزار و ۸۰ پروژه به بهره‌برداری می‌رسد.

عملیات اجرایی ۴۳۵ پروژه نیز در مناطق شهری و روستایی استان آغاز می‌شود.

خراسان جنوبی به طول ۳۳۱ کیلومتر با افغانستان در چهار شهرستان سربیشه، نهبندان، درمیان و زیرکوه مرز مشترک دارد.

استان مرزی خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند ۱۱ شهرستان دارد و سربیشه در ۶۶ کیلومتری بیرجند است.

این استان چهار بازارچه مرزی دارد که فعال‌ترین آنها مرز ماهیرود در شهرستان سربیشه است.