فرماندار بیرجند با گلایه از وجود زباله گردان شیک پوش در سطح شهر، گفت: هرچند شهرداری اقدامات مطلوبی برای مقابله و پیشگیری از این آسیب اجتماعی انجام داده اما کافی نیست.

علی ناصری،  در کارگروه فرهنگی اجتماعی شهرستان بیرجند اظهار کرد: مصوبات ۶ سال گذشته در این باره نشانگر آن است که به لحاظ دغدغه‌های موجود در این زمینه کمبودی نداریم و مسئله و راه حل آن را می‌دانیم اما هم چنان در گوشه و کنار شهر شاهد زباله گردی و تکدی گری هستیم.

وی با بیان اینکه در کارگروه فرهنگی اجتماعی استان از فرمانداری و شهرداری بیرجند خواسته شد تا طرح جامعی برای ساماندهی زباله گردان و متکدیان تهیه شود، افزود: دستگاه‌های اجرایی در این راستا باید به وظیفه خود برای کاهش زباله گردی و تکدی گری به خوبی عمل کنند.

وی با بیان اینکه درآمد زیاد زباله گردی سبب شده تا در بیرجند زباله گردان شیک‌پوشی را داشته باشیم، تصریح کرد: این زباله گردان با خودروهای خود در نقاط مختلف شهر اقدام به جمع‌آوری زباله می‌کنند و هرچند شهرداری کارهای خوبی برای مقابله و پیشگیری این آسیب اجتماعی انجام داده است اما کافی نیست.

فرماندار بیرجند گفت: امیدواریم در دوره ششم شورا با همکاری شهردار بیرجند اقدامات خوبی برای اشتغال زباله گردهای نیازمند انجام دهد تا از آسیب‌های اجتماعی ناشی از این کار کاسته شود.

سرهنگ شکوهی راد، جانشین فرماندهی انتظامی شهرستان بیرجند نیز بیان کرد: اگر زباله گردهایی که از شهرداری مجوز فعالیت دارند زباله‌ها را از در منازل جمع‌آوری می‌کنند باید مشخص شود که آنها ضایعات را از چه مکانی خریداری کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه یکی از سرنخ‌های سرقت‌ها را در زباله گردی‌ها و ضایعاتی‌ها می‌توان یافت، بیان کرد: ضایعاتی‌ها در بیرجند قارچ گونه در حال زیاد شدن هستند.

وی اظهار کرد: با توجه به فشاری که توسط دستگاه‌های مربوط به آنها وارد می‌شود تغییر تاکتیک می‌دهند، از داخل محدوده خدماتی شهر خارج و در روستاهای مجاور شهر بیرجند با محصور کردن زمین‌های خالی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.