🔹استاندارخراسان جنوبی از بازگشت دوباره کارخانه چدن کویر خاوران، به چرخه تولید خبر داد.
؛ ملانوری با اعلام این خبر در جریان بازدید از کارخانه چدن خوسف گفت: این واحد تولیدی چد با سرمایه گذاری چینی ها به بهره برداری رسیده است.
🔹وی ادامه داد: به دلایلی واحد تولید چدن این کارخانه، فعلاً تعطیل شده و تعدیل نیرو به همراه داشته است .
🔹استاندار هدف از این بازدید را کنترل و رصد شرایط موجود عنوان کرد و تصریح نمود: در جریان این بازدید، مشکلات را از نزدیک دیدیم و از مسایل موجود شنیدیم.
🔹ملانوری تأکید کرد: این تکلیف ماست که در سالی که به تدبیر رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی)مزین به عنوان تولید؛ پشتیبانی ها و مانع زدایی ها می باشد ، موانع پیش روی واحدهای تولیدی را رفع نماییم.
🔹وی ادامه داد: با رفع این موانع باعث می شود، کارخانه تولید چدن که یکی از واحدهای تولیدی بزرگ استان است،مجدد به چرخه تولید برگردد، اشتغال ایجاد کند و باعث فعال شدن واحدهای تولیدی دیگر در این منطقه شود.
🔹به گفته وی؛ شهرک صنعتی خوسه به جهت همجواری با مرکز استان و موقعیت استقرار، شرایط ویژه ای دارد و ظرفیت خوبی برای سرمایه گذاری است.
🔹استاندار با اشاره به این که واحد تولید فولاد این کارخانه در حال احداث می باشد ، اظهار داشت: بنا به تعهد مجموعهف واحد تولید چدن تا پایان تیرماه به چرخه تولید برمی گردد و کارگرانی که تعدیل شده اند، کم کم به مجموعه برگردانده می شوند.

🔹ملانوری تأکید کرد: شرکت متعهد شده، واحد تولید فولاد را شتاب ببخشد.
🔹شایان ذکر است: کارخانه تولید چدن خاوران، با ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ هزار تن با سرمایه گذاری چینی ها به بهره برداری رسیده ، با بهره‌برداری کامل از این واحد تولیدی، برای یک هزار نفر به صورت مستقیم و ۷ هزار نفر نیز به شکل غیر مستقیم اشتغال ایجاد می‌شود.
🔹بازار هدف برای شمش های تولیدی این کارخانه، علاوه بر داخل، کشورهای چین، پاکستان، هندوستان، افغانستان و… می باشد. این واحد تولیدی با سرمایه گذاری ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریالی با زیربنای هزار و ۶۰۰ مترمربع در زمینی به مساحت ۱۵۰ هزار متر مربع احداث شده است.