امام جمعه موقت بیرجند گفت: صبر بعد از ایمان و بصیرت مهم است که باید در همه امور به آن توجه کرد و هر امر ارزشمندی بدون صبر، ابتر می‌ماند.

 حجت‌الاسلام محمد مختاری در خطبه‌های نماز جمعه بیرجند که در مسجد جامع مصلی المهدی (عج) اقامه شد افزود: اگر مثلث مبارک توحید، بصیرت و صبر در بین مردم توسعه یابد، جامعه در مسیر سعادت قرار می‌گیرد و این سعادت به ظهور امام زمان منجر خواهد شد.

وی گفت: نیاز مهم کشور اعتقاد به حقیقت توحید، معاد و ولایت است البته این اعتقاد باید همراه با بصیرت و صبر باشد چرا که تضعیف نظام ولایت موجب ضعیف شدن دین می‌شود.

خطیب جمعه بیرجند اظهار داشت: بصیرت به معنای آن است که درک کنیم سعادت دین و دنیا در پرتو ولایت خدا، معارف قرآن و اهل بیت است و انسان بصیر می‌فهمد بی‌حجابی، خانواده را متزلزل و جامعه را نابود و فاسد می‌کند لذا جامعه بصیر برای تامین و توسعه حجاب و عفاف تلاش می‌کند.

وی افزود: امروز بار اصلی در این زمینه بر دوش مجاهدان جهاد تبیین از جمله حوزویان، دانشگاهیان، نخبگان فرهنگی و افراد صاحب قلم و تریبون است تا با کار فرهنگی برکات حجاب و عفاف در جامعه بیان شود و عموم مردم نیز با تذکر مومنانه و نرم، دعوت به حجاب کنند.

حجت‌الاسلام مختاری گفت: اگر نهادهای فرهنگی اقدامات علمی را انجام دهند و تذکر لسانی از سوی مردم مورد توجه قرار گیرد این مشکل در جامعه حل می‌شود.

وی گفت: البته در نهایت نیروی متعهد و مقتدر انتظامی باید در برابر عده‌ای مغرض بایستد که شاهد برخوردهای خوبی با هنجارشکنان در ۲ هفته اخیر بودیم و باید این مسیر با جدیت و قاطعیت ادامه داشته باشد.

امام جمعه موقت بیرجند افزود: بصیرت به معنای این است که بدانیم مهمترین دژ دین، نظام اسلامی است لذا در عین اینکه پیوسته رفتار جریان‌ها و افراد را رصد و نقد می‌کنیم باید از کلیت نظام حمایت کنیم و دستاوردهای انقلاب از تریبون‌های مختلف تبیین شود.

وی گفت: بصیرت یعنی اینکه بفهمیم مهمترین سنگر انسانیت اسلام و مهمترین سنگر اسلام نیز نظام اسلامی است، مهمترین سنگر نظام اسلامی، ولایت و مهمترین سنگر ولایت نیز مردم هستند.

حجت‌الاسلام مختاری با اشاره به لزوم همراهی صبر با ایمان و بصیرت ادامه داد: حضرت یوسف (ع) مهمترین رمز موفقت خود را صبر و تقوا عنوان کرده لذا اگر تقوا و بصیرت داشته باشیم و صبر پیشه کنیم بر کفار پیروز می‌شویم چرا که اجر بدون حساب خداوند برای صابران در نظر گرفته است.

وی گفت: انسان‌های صبور راه موفقیت را پیدا می‌کنند لذا با زمان شناسی باید در راه ولایت حرکت کنیم تا عاقبت بخیر شویم.

خطیب جمعه بیرجند با اشاره به سوءقصد مسلحانه به آیت الله عباسعلی سلیمانی عضو فقید مجلس خبرگان رهبری افزود: شهادت راهی برای سعادت ابدی است و خداوند بنده‌هایش را با شهادت گرامی می‌دارد.

وی همچنین گفت: هشتم شوال سالروز تخریب قبور ائمه بقیع است براساس فتوای وهابیت انجام شد در صورتی که بنا ساختن بر قبور از نظر قرآن و سنت مشکلی ندارد و در قرآن به طور صریح اشاره شده که بر قبور اصحاب کهف مسجد ساخته شد.

حجت‌الاسلام مختاری اظهار داشت: زمانی که قبور ائمه اطهار (ع) براساس استدلال غلط وهابیت تخریب شد قبر مطهر پیامبر اکرم (ص) قبه داشت لذا تعصب کور وهابیت ناشی از بی بصیرتی است و امیدواریم آل سعود خود را از اختاپوس فرقه وهابیت نجات دهد.

وی هفته کار و کارگر از پنجم اردیبهشت را گرامی داشت و افزود: کار در اسلام بسیار مورد تکریم بوده و همواره در طول تاریخ انقلاب کارگران مومن خوش درخشیدند و حامی نظام بوده‌اند.

امام جمعه موقت بیرجند با تاکید بر اینکه بار اصلی رشد تولید بر دوش کارگران است گفت: امیدواریم مسوولان قدر این طبقه شریف را بدانند و آنان را امیدوار کنند.

وی به ۱۲ اردیبهشت سالروز شهادت استاد مطهری و روز معلم اشاره و اضافه کرد: معلمان باید ایمان، بصیرت و صبر شهید مطهری را الگوی قرار دهند و در جهت تعلیم و تربیت صحیح دانش‌آموزان و اعتلای هرچه بیشتر کشور گام بردارند.

حجت‌الاسلام مختاری گفت: تمرکز جبهه شیاطین انس و جن، باطل و استکبار با دروغ، تحریف و تزویر بر این است که حقیقت دین را در نظر مردم به ویژه نسل جدید امری موهون، خرافی و مانع سعادت دنیای بشر جلوه دهند.

وی افزود: دشمنان در جنگ شناختی ناجوانمردانه به دنبال تخریب دین در اذهان هستند در حالی که براساس عقل، سنت، قرآن، اصول و معارف دین اسلام و اهل بیت از مهمترین و مفیدترین حقایق برای دنیا و آخرت بشر هستند.

خطیب جمعه بیرجند گفت: توحید یگانه حقیقت ناب خالص، مطلق و جاودانه عالم است و همه موجودات پرتویی از توحید هستند.

وی اظهار داشت: مهمترین برهان علمی که قرآن به آن اشاره دارد، آیات بر توحید است و بسیاری از فرازهای قرآن به آیات و نشانه‌های الهی استدلال بر خالق و پدیدآورنده بوده لذا توحیق و خداوند حق است.

حجت‌الاسلام مختاری افزود: افرادی که بی دینی را ترویج می‌کنند عقل ناب انسانی ندارند و یقینا هرگز به دین نمی‌رسند چون دیانت و عقلانیت با هم عجین هستند.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور