#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

مراسم ویژه بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی با حضور جمعی از مسئولان استانی، اساتید دانشگاهی و علاقه مندان به فرهنگ و هنر برگزار شد.

 محمود رمضانی سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در این مراسم که شامگاه دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در محل مکتبخانه موسیقی استان انجام گرفت، عنوان کرد: همواره بر ایرانی بودن خود می بالیم، به جهت فرهنگ غنی این کشور و شخصیت های بزرگی که این فرهنگ را حفظ کردند.

وی با بیان این که یکی از این شخصیت ها حکیم ابوالقاسم فردوسی است، ادامه داد: اگر تلاش های فردوسی و شاهنامه به عنوان شاهکار عظیم او نبود، الان نمی توانستیم به زبان فارسی صحبت کنیم.

به گفته وی این کشور به جهت موقعیت جغرافیایی همواره مورد تهاجم اقوام مختلف قرار گرفته اما غنای فرهنگی ایران، موجب اثرگذاری در فرهنگ سایر اقوام شده است.

رمضانی خاطرنشان کرد: به دلیل حضور گسترده اعراب، زبان عربی در کشور مسلط شد اما تلاش های حکیم ابوالقاسم فردوسی و سایر بزرگان فرهنگی کشور، موجب ماندگاری زبان فارسی در این کشور شد.

وی با اشاره به این که این بزرگان وظیفه خود را در قبال فرهنگ کشور انجام دادند، اضافه کرد: همه ما نیز موظف به صیانت از زبان فارسی هستیم و از تمامی دستگاه های اجرایی و فرهنگ دوستان درخواست می کنم برای نجات زبان فارسی از برخی آسیب ها ورود کرده و در کنار مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حفظ آن تلاش کنیم.

گفتنی است در این مراسم برنامه هایی از جمله شعرخوانی، نقالی و ضرب زورخانه توسط هنرمندان استان اجرا شد.