معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از افتتاح اولین کلینیک فوق تخصصی درد در خراسان جنوبی خبر داد.

 اسماعیلی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در آیین افتتاح اولین کلینیک فوق تخصصی تشخیص و درمان درد در بیرجند گفت: درد یکی از مقوله‌های عمده حوزه پزشکی است که بیمار احساس ناخوشایند داشته و ناشی از آسیب در بدن است لذا شناسایی درد در کاهش آلام بیمار نقش مهمی دارد.

او افزود: برخی بیماران از دردهای مزمن رنج می‌برند که با جراحی و دارو تسکین ندارد؛ بنابراین نیاز به مداخله تیمی است از همین رو کلینک درد که با مدیریت متخصصان بیهوشی مدیریت می‌شود به کمک مجموعه‌ای از تیم تخصصی جراحی، متخصص داخلی، جراحی مغز و اعصاب و متخصص اعصاب و روان به حل مشکل بیمار می‌پردازد.

اسماعیلی اظهار کرد: قسمت عمده کار این کلینیک‌ها انجام تکنیک‌های غیر تهاجمی است که به وسیله متخصصان بیهوشی انجام می‌شود و با اهمیت موضوع، دوره فوق تخصصی و فلویشپ درد در حیطه رشته تخصصی بیهوشی تدوین شده تا به صورت اختصاصی‌تر به درمان درد ورود پیدا کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: برای مثال بیماری که سرطان گوارشی و متاستاز (سرایت سرطان) دارد از نظر متخصص جراحی غیر قابل عمل است؛ لذا برای کاهش درد نیاز به تزریق مواد تسکینی دارد که به وسیله متخصص بیهوشی انجام می‌شود.

او بیان کرد: همچنین در این مرکز روش‌های نوین تسکین درد به وسیله دستگاه‌ها و روش‌های الکتریکی استفاده می‌شود که به وجود متخصصان درد نیاز دارد.

اسماعیلی تصریح کرد: از همین رو در گروه متخصصان بیهوشی یکی از پزشکان بومی موفق به گذراندن دوره فلوشیپ فوق تخصصی درد در تهران شده و باعث افتخار است که بعد از اتمام تحصیل، در خراسان جنوبی و دانشگاه علوم پزشکی بیرجند مستقر شده و جای امیدواری است که فصل جدیدی از حوزه درمان برای مردم فراهم شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزسکی بیرجند عنوان کرد: از طرفی در حیطه دانشگاهی برای آموزش دستیاران رشته بیهوشی و دانشجویان پزشکی فرصت خوبی به وجود آمده که نیاز به فرهنگسازی دارد؛ چون هنوز در شروع این رشته تخصصی هستیم و گسترش نیافته است.

به گفته او لازم است فرهنگسازی شود تا بیماران به درستی ارجاع شوند و در مسیر درست درمان قرار گیرند.

اسماعیلی با اشاره به حضور ۲ فوق تخصص درد در این مرکز گفت: کلینیک درمان درد در کلینیک تخصصی و فوق تخصصی بیمارستان امام رضا (ع) بیرجند راه‌اندازی شده و برای تجهیز آن مواردی نیاز است که جزو برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی بوده تا از همه ظرفیت‌ها از جمله خیران استفاده کنیم و بتوانیم کلینیک تخصصی درد شرق کشور را راه‌اندازی کنیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار کرد: با وجود ظرفیت‌های موجود در رشته فوق تخصصی درد می‌توانیم در منطقه شرق کشور ارائه خدمت کنیم لذا راه‌اندازی کلینیک مجهزتر، تکمیل و توسعه آن نیازمند ۱۰ میلیارد تومان اعتبار است.

او بیان کرد: کلینیک درمان درد وابسته به کلینیک ویژه تخصصی و فوق تخصصی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند است لذا با تعرفه دولتی اداره می‌شود و تیم تخصصی آن اعضای هیأت علمی دانشگاه هستند. از همین رو کیفیت مناسب با تعرفه خدمات دولتی نسبت به بخش خصوصی در استان‌های بزرگ قابل قیاس نیست.

کلینیک فوق تخصصی درد شنبه تا چهارشنبه عصرها در کلینیک ویژه تخصصی و فوق تخصصی بیمارستان امام رضا (ع) بیرجند فعال است.

نوشته و خبرنگار : دکتر  ا . زارعی دبیر سرویس پزشکی و سلامت و ا حسن پور