اولین عمل جراحی تومور مغزی کودک زیر یک سال در خراسان جنوبی روز سه‌شنبه در بیمارستان رازی بیرجند با موفقیت انجام شد.

دکتر کاظم قائمی فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب در حاشیه انجام این عمل جراحی  گفت: بیماری که امروز تحت عمل جراحی تومور (توده غیرطبیعی بافتی) قرار گرفت، کودک ۱۰ ماهه است که ضایعه مادرزادی عروق مغز تشنج‌های مقاوم به درمان داشت.

دکتر کاظم قائمی افزود: این بیمار علیرغم مصرف دارو باز هم دچار تشنج می‌شد که با بررسی‌های انجام شده متوجه ضایعه عروقی در نیمکره چپ مغز شدیم.

وی گفت: مشابه این عمل در بالغین انجام شده اما برای سن زیر یک سال اولین بار در بیرجند ضایعه به طور کامل خارج شد.

فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب در بیرجند افزود: بیمار بعد از خروج کامل این ضایعه مشکل تشنج نخواهد داشت اگرچه تا ۶ ماه بعد از عمل جراحی باید دارو مصرف کند.

وی با اشاره به تجربه عمل‌های مشابهی که در آلمان داشته است گفت: پیش از این بیماران با چنین مشکلی برای درمان به مشهد یا تهران مراجعه می‌کردند و حداقل هزینه این عمل در خارج استان بیش از ۲ میلیارد ریال است اما اکنون با حداقل هزینه در بیمارستان رازی انجام می‌شود.

قائمی بیان کرد: این بیمار از روستایی اطراف طبس برای درمان به مرکز استان منتقل شد و تحت درمان قرار گرفت.

وی افزود: بعد از گذشت حدود پنج ساعت با تلاش تیم متخصص و بیهوشی ضایعه به قطر ۲ در چهار سانتیمتر به طور کامل تخلیه شد و در حال حاضر علایم حیاتی بیمار خوب گزارش شده که امیدواریم با حال عمومی خوب از بیمارستان ترخیص شود.

فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب عنوان کرد: بیماری‌های عروقی مغز که نیاز به جراحی باز دارد در استان خراسان جنوبی انجام می‌شود اما اگر نیاز به عمل بسته باشد به مشهد ارجاع خواهد شد چون امکانات خاصی نیاز دارد و در استان زیرساخت آن فراهم نیست.

وی با اشاره به اینکه بیمارستان رازی بیرجند جزو بیمارستان‌های مجهز سطح کشور است گفت: توجه به زیرساخت‌های بیمارستانی در استان قابل تقدیر است و اکنون در جراحی مغز مشکلی نداریم.

نوشته و خبرنگار : دکتر  ا . زارعی دبیر سرویس پزشکی و سلامت و ا حسن پور