، نشست مشترک مجیدی دبیرکل مجمع مجالس آسیایی و رئیس پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام با فاطمی مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری های خراسان جنوبی پیرامون دیپلماسی اقتصادی شهری برگزار شد.

وی با اشاره به فعالیت گسترده سازمان در مرز ماهیرود بیان کرد: استفاده از ظرفیت مرزها یکی از عوامل مهم در توسعه مناطق مرزی و استان است.
در این زمینه، استان خراسان جنوبی با داشتن موقعیت راهبردی بازرگانی-ترانزیتی و جاذبه‌های فراوان تاریخی و طبیعی، از توانایی و ظرفیت بالایی برای توسعه برخوردار است و در همین زمینه می توان از این پتانسیل مهم برای توسعه استان استفاده کرد.

فاطمی اضافه کرد: استفاده از ظرفیت‌های مرز و معدن و توجه به مسائل کلان اقتصادی استان، می‌تواند به توسعه منطقه و ایجاد اشتغال کمک کند که این موضوع به عنوان یک اولویت برای سازمان همیاری شهرداری ها در نظر گرفته شده است.

🔺اولویت‌یابی سیاست دیپلماسی اقتصادی شهری در خراسان جنوبی

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری ها در ادامه این نشست بیان کرد: دو عرصه را در سازمان همیاری در این دوره به جد پیگیر هستیم، نخست دیپلماسی اقتصادی است که بتواند فعالیت های استان را به سمت همکاری های اقتصادی سوق دهد که از جنس جذب سرمایه، سرمایه گذاری، تهاتر، صادرات خدمات و فروش محصولات است که در سال ۱۴۰۲ زیرساخت های لازم آماده شده و در سال ۱۴۰۳ وارد فاز عملیاتی تر وارد شده ایم.
دوم اینکه دیپلماسی شهروندی است باتوجه به مرز مشترک استان با کشور افغانستان، استان در قبال شهروندان خارجی ای که در آن به صورت دائم و یا موقت و گذرا ساکن هستند، مسئول است و از ظرفیت سرمایه در اختیار این شهروندان خارجی باید استفاده کرد.

این کار جدیدی است که امسال که در این دوره در نشست های مشترک با شهرداران به آن تاکید خواهد شد.
وی اظهار کرد: یقینا باتوجه به توسعه خراسان جنوبی با برنامه ریزی خلق پول به سمت لوکوموتیوهای اقتصادی، توسعه صنایع کوچک و متوسط توسط شهرداری ها و استفاده از ابزارهای خلاقانه و…. جهت ایجاد درآمد پایدار میتوان از بن بست های شهری جلوگیری کرد.

محمدرضا مجیدی مجیدی دیبرکل مجمع مجالس آسیایی ضمن قدردانی از مجموعه سازمان همیاری شهرداری ها به عنوان یک نهاد عمومی که در دوره جدید شاهد ارتقا سطح کمی و کیفی فعالیت های سازمان بوده ایم بیان کرد: مجمع مجالس آسیایی یکی از مهمترین نهادهای بین‌المللی در سطح آسیا است که بسیار اثرگذار است و ما باید برای ابتکار عمل‌های آینده تلاشی وافر داشته باشیم و بتوانیم چشم‌اندازها و دیدگاه‌های مشترک خود را علی الخصوص از طریق ایجاد خواهر خواندگی با شهرهای آسیایی محقق سازیم.

وی ضمن ابراز خشنودی از فعالیت های سازمان همیاری بخصوص در زمینه توسعه فعالیت های مرزی و معدنی بیان کرد: اگر بتوانم ظرفیت های بی بدیلی همچون آب، خاک، مناظر طبیعی و دیدنی که در این استان وجود دارد را احیا و به جامعه هدف بشناسانیم ، امکان ایجاد فرصت های گردشگری و ایجاد شهرک های تخصصی صنعتی با محوریت بخش خصوصی وجود خواهد داشت.

مجیدی در ادامه گفت: یکی از اولویت های ما در خراسان جنوبی جذب سرمایه گذار خارجی است و افزود: آنچه نیاز است یک نظام برنامه ریزی است که در این زمینه خداروشکر مدیران استان پای کار هستند و با برنامه ریزی انجام شده از این فرصت پیش آمده برای اقتصاد استان نهایت استفاده را انجام دهند.

لازم به ذکر است در ادامه این دیدار در مورد بالا بردن استاندارد محیط زیست شهری و استفاده از فرصت های گردشگری طبیعت و بیابان بحث و گفتگو شد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور