مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۴۴۴ واحد پلاکت خون در خراسان جنوبی اهدا شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۵ درصد افزایش داشته است.

کامبیز مهدی‌زاده افزود: با توجه به عمر سه روزه این فرآورده خونی انتظار می‌رود شهروندان در اهدای پلاکت، همت بیشتری داشته باشند.

وی همچنین از رشد ۷.۷ درصدی اهدای خون در سال جاری خبر داد و گفت: اداره کل انتقال خون خراسان جنوبی همواره با راه‌اندازی پویش‌هایی در مناسبت‌های مختلف برای جذب بیشتر افراد به اهدای خون تلاش می‌کند.

مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی با بیان اینکه در فصل زمستان مراجعه برای اهدای خون کمتر می‌شود ادامه داد: از همین رو در همه گروه‌های خونی با کمبود ذخیره مواجه می‌شویم لذا انتظار می‌رود مردم در تمامی فصول سال اهدای خون را مد نظر داشته باشند.

وی گفت: از ابتدای امسال ۱۹ هزار و ۳۰۸ نفر برای اهدای خون مراجعه کردند که از این تعداد ۱۶ هزار و ۱۱۰ نفر موفق به اهدای خون شدند و نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۰ درصدی داشته است.

مهدی‌زاده با بیان اینکه ۹ هزار و ۶۳۸ نفر جزو اهداکنندگان مستمر خون در استان هستند افزود: ۲ هزار و ۲۸۲ نفر نیز اولین بار موفق به اهدای خون شدند.

وی یادآور شد: علاوه بر تامین خون تمامی مراکز درمانی خراسان جنوبی حدود ۳۵ درصد خون اهدایی استان و با کیفیت به شبکه ملی ارسال می‌شود.

مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی گفت: متوسط کشوری اهدای خون ۲۰ درصد و این شاخص در خراسان جنوبی علیرغم پراکندگی جغرافیایی و وجود چهار مرکز اهدای خون ۲۶.۶ درصد است.

وی اضافه کرد: امکانات انتقال خون در شهرهای بیرجند، قاین، فردوس و طبس مستقر است و در سایر مناطق، تلاش شده از طریق تیم‌های سیار خون‌گیری انجام شود اما یکی از مطالبات مردم همواره احداث پایگاه انتقال خون در نقاط مختلف استان بوده است.

نوشته و خبرنگار : دکتر  ا . زارعی دبیر سرویس پزشکی و سلامت و ا حسن پور