دادستان کل کشور گفت: اهداف نظام جمهوری اسلامی تعلیمی، تربیتی و اصلاحی بوده و نگاه قاضی باید اصلاحی باشد که غالبا همین گونه است.

حجت‌ الاسلام محمدکاظم موحدی‌ آزاد  در آیین تکریم و معارفه رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی افزود: اگر همه زندانیان، مجرمان و متهمان به این مساله توجه کنند در آینده آمار مجرمان به شدت کاهش پیدا می‌کند.

وی اظهار کرد: سند تحول و تعالی قوه قضاییه که بتازگی ابلاغ شد، نکات فراوانی دارد و رویکردهای نظام قضایی از جمله جایگاه قضات در این سند مشخص شده است.

دادستان کل کشور با بیان اینکه قاضی، محور نظم عمومی در جامعه و حاکمیت قانون در هر کشور است گفت: امروز قاضی جانشین ولی امر مسلمین در محکمه است چون قضاوت حق ولی امر مسلمین بوده و رعایت عدالت و حفظ استقلال هدف او است.

وی عنوان کرد: قاضی شارح جسد نیست بلکه ناجی غریق است همچنین مجازات، انتقام نیست بلکه اقدام تعلیمی و تربیتی است همانطور که برخی زندانیان، حافظان قرآن کریم و مربیان قرآنی می‌شوند.

حجت‌ الاسلام موحدی‌ آزاد افزود: دین مقدس اسلام، دین جامع است که حق همه انسان‌ها را در ابعاد مادی، معنوی و عقلی کاملا دیده و مقرراتی را برای آن وضع کرده است.

دادستان کل کشور گفت: نظام‌ جمهوری اسلامی با نظریه مثبت همین حقوق شکل گرفته است لذا از همان روزهای آغازین، این نظام شروع به احیای انواع حقوق مردم کرد.

وی اظهار کرد: تعداد بانوان باسواد ۴۳۹ درصد افزایش یافته است و در دورترین نقاط هم به ندرت بی سواد پیدا می‌شود در حالی که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تحصیل در بسیاری از مناطق برای مردم مفهوم نداشت اما نظام این حق را احیا کرد.

حجت الاسلام موحدی آزاد با تاکید بر اینکه نظام اسلامی حقوق زنان را احیا کرد گفت: تعداد پزشکان متخصص زن نسبت به قبل از انقلاب ۵۰۰ برابر شده و همه اینها به برکت اسلام، خون شهدا و رهنمودهای امام انقلاب محقق شده است.

وی افزود: بیش از ۲۰۰ درصد اعضای هیات علمی بانوان افزایش داشته و تعداد داوطلبان دختر در کنکور بیشتر از پسرها شده است همچنین در سمت‌های مهم از جمله معاون رئیس جمهور، فرماندار، نماینده مجلس و هزار و ۲۰۰ قاضی زنان هستند.

دادستان کل کشور گفت: وقتی دشمنان نظام را در حال رشد دیدند که طومار استکبار پیچیده خواهد شد لذا از همان روزهای اول شروع به کارشکنی و ترور، بمب گذاری و ایجاد لانه‌های متعدد کردند تا جلوی رشد نظام را بگیرند.

وی افزود: هشت سال جنگ تحمیلی را بر ما اعمال کردند که به برکت خون شهیدان بسیاری از سدها شکست و اکنون نیز نابودی اسرائیل نزدیک شده است.

حجت الاسلام موحدی آزاد با بیان اینکه اسرائیل در محاصره نیروهای مردمی منطقه است اظهار کرد: نیروهای مردمی یمن، حزب الله لبنان و عراق ارتش تشکیل داده‌اند و امروز اسرائیل در محاصره ارتش‌های مردمی قرار گرفته است.

وی گفت: امروز دولت سیزدهم بسیاری از موانع را توانسته با توکل بر خدا و اقدام جهادی و راهبردهای پیامبرگونه مقام معظم رهبری از میان راه بردارد و روز به روز موفق تر شود.

دادستان کل کشور با بیان اینکه بیان خدمات نظام‌ توطئه دشمنان را خنثی می‌کند تصریح کرد: مردم باید از اقدامات و خدمات انجام شده مطلع شوند.

وی در ادامه با اشاره به دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در برخی استان‌ها گفت: از منتخبان مردم در مجلس مطالبه‌گر هستیم و نمایندگان مجلس باید درخصوص مشکلات مردم ریل‌گذاری ‌کنند و نسبت به رفع آن بکوشند.

‌حجت الاسلام موحدی آزاد افزود: دولت‌ها می‌آیند و می‌روند اما منتخبان مردم در مجلس شورای اسلامی باید در قالب نشست‌هایی قبل از شکل‌گیری مجلس، مشکلات مردم و یکدیگر را بشناسند تا از فرصت استفاده کنند.

وی گفت: بخش قابل توجهی از مردم در سختی معیشت بوده و همه چشم‌ها به مجلس است؛ مردم در دور دوم انتخابات نیز بدون شک بیشتر و بهتر از دور اول شرکت خواهند کرد و نمایندگانشان را به مجلس می‌فرستند.

دادستان کل کشور با اشاره به معرفی رئیس کل جدید دادگستری خراسان جنوبی افزود: خراسان ‌جنوبی جزو استان‌های پاک قضایی کشور است و امیدواریم همین روال ادامه یابد.

در این آیین با حضور دادستان کل کشور، نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی، استاندار، شماری از مسئولان استان، فرماندهان نظامی و انتظامی از ۲۳ ماه خدمات حجت‌ الاسلام علی موحدی راد رئیس کل سابق دادگستری خراسان جنوبی قدردانی کردند و محمدجعفر عبداللهی به عنوان رئیس کل جدید معرفی شد.

محمدجعفر عبداللهی پیش از این رئیس کل دادگستری استان سمنان بود و رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب شهرستان بیرجند از دیگر سوابق کاری وی است.