نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: روحانیون در دوران انقلاب اسلامی همواره در کنار مردم بوده‌اند و در جنگ تحمیلی، سیل، زلزله و مساله بیماری کرونا شاهد خدمات مومنانه و جهادی طلاب و روحانیون بودیم.

حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی روز یکشنبه در دیدار با جمعی از روحانیون تیپ سپاه انصارالرضا (ع) خراسان جنوبی اظهار داشت: خودشناسی گاهی در بحث انسان‌شناسی و گاهی نیز در بحث وظیفه شناسی مطرح می‌شود.

وی افزود: آنچه به عنوان عالمان دینی در مکتب اهل بیت (علیه السلام) مطرح می‌شود با آنچه از عالمان دین در مکتب‌ها و مذهب‌های دیگر مطرح می‌شود یک تفاوت مبنایی دارد.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: دین ریشه فطری دارد و خواه و ناخواه ظهور پیدا می‌کند و نمی‌شود آن را نادیده گرفت، لذا آنها که اعتقاد به دین ندارند نیز ناچارند در جامعه برای اشباع عطش دینی که همان فطرت است شکل ظاهری برای آن حفظ کنند و بر محور آن یک عده را به عنوان عالمان و مبلغان دینی ایجاد کنند.

وی گفت: در جهت خودشناسی از بحث‌های وظیفه‌شناسی، عالمان دینی و روحانیت تشیع باید ماهیت خود را خیلی خوب بشناسند زیرا با دیگران فرق می‌کنند لذا هرچه این شناخت بیشتر باشد به ارزش خود و کار خود بیشتر پی می‌برند.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی بیان داشت: در دین سکولار اگرچه تشکیلات عظیمی به عنوان متصدیان و تبلیغ دین وجود دارد اما باید دید در مساله هدایت و ضلالت که اهم مسائل جهان انسان است چه نقشی دارد.

وی ادامه داد: متصدیان دین در دین سکولار ابزاری هستند در دست سیاستمدارانی که با زر و سرمایه‌های عظیم و زور و با یک نوع تزویر مجهز می‌شوند لذا از دین حداکثر استفاده را می‌برند و شما می‌بینید که رد پای آنها همواره در جاهایی است که به نفع مستکبرین است.

امام جمعه بیرجند گفت: با توجه به اتفاقات اخیر و اینکه فریاد عدالت‌خواهی، مظلومیت و نجات بشر در سراسر جهان بلند است، کلیسا باید به پشتیبانی مردم فریادی سر می‌داد اما این کار را نکرد زیرا ارباب دارد و اربابش چنین چیزی نمی‌خواهد.

وی گفت: به صورت مبنایی عالمان دینی و روحانیون در مکتب تشیع با دیگران بسیار متفاوت هستند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی عنوان کرد: براساس مبنای مکتب، افرادی که به دنبال ظلمه هستند با هر لباسی که می‌خواهند باشند، فاسد هستند و هیچ جایگاهی در دین ندارند.

وی افزود: سیستم مکتب اسلام و حوزه‌های علمیه امانت، صداقت، فداکاری و معرفت است لذا افرادی که فاسد و تطمیع می‌شوند جزء مکتب امام صادق (علیه السلام) نیستند و جزء انسان‌های خائن محسوب می‌شوند.

وی با بیان اینکه خودشناسی در باب وظیفه‌شناسی بسیار مهم است گفت: شما وقتی به رده‌های بالاتر از علمای شایسته مکتب اهل بیت (ع) نگاه می‌کنید، عظمت، کرامت، عبودیت و اخلاصشان را مشاهده می‌کنید.

امام جمعه بیرجند مطرح کرد: نویسنده مسیحی آقای جرج جرداق، آنقدر به امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی ارادت داشت که کمتر کسی پیدا می‌شود که مثل ایشان ارادت داشته باشد.

وی گفت: روحانیون تشیع در مکتبی بزرگ می‌شوند که از روز اول به آنها می‌گویند کمک به ظلمه در حد تیز کردن یک قلم گناه است.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی اظهار داشت: خداوند به شما توفیقی داده است که مجری اوامر مرجع دین باشید، حال فرق نمی‌کند فقهی یا از نوع احکام، پیام اخلاقی و مسائل اقتصادی و اجتماعی باشد.

وی افزود: روحانیون در هر جایی که رضای خدا در آن است حضور داشته و دارند و امروز نیز در جهاد سلامت و بیماری کرونا حضور فعالانه‌ای دارند و در خدمات بسیج سازندگی و کمک‌های مومنانه نقش پررنگی دارند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: عدالت در اسلام است اما متأسفانه عده‌ای به گونه‌ای عمل می‌کنند که عوض اینکه برای مردم راه حق را از باطل شفاف کنند خودشان با بی‌عدالتی، کمک به ظلمه و راه رفتن به دنبال اروپا و آمریکا به ابهامات می‌افزایند.

وی با بیان اینکه افرادی که بصیرت دارند برای اهل علم جایگاه خاصی در نظر می‌گیرند گفت: بزرگانی که همواره به طلبه خیلی احترام می‌گذارند، کسانی هستند که بذر خیر، صلاح، دین و دیانت را از باقی بذرها باز شناختند