معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: دستگاه‌های اجرایی باید با تامین اعتبار لازم، نسبت به پرداخت مطالبات و بدهی به پیمانکاران اقدام کنند.

 علیرضا عباس‌زاده روز چهارشنبه در دومین جلسه بررسی مشکلات پیمانکاران حوزه راه استان که با حضور تعدادی از مدیران دستگاه‌های اجرایی همراه بود، بر اهتمام دستگاه‌های اجرایی به پرداخت مطالبات پیمانکاران تاکید کرد.

وی افزود: در جلسه اول که در این خصوص برگزار شد، دغدغه‌ها و مشکلات پیمانکاران در بخش‌های مختلف به من منتقل شد و نسبت به آسیب‌های موجود در صورت حل نشدن این مشکلات آگاهی لازم را کسب کردم.

معاون استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه مطالبات پیمانکاران حوزه راه استان ۶۰۰ میلیارد تومان است گفت: باید تلاش کنیم با اجرای راهکارهای استانی یا مکاتبه با تهران و در صورت نیاز دیدار استاندار با مدیران کشوری اقدامات لازم برای رفع این مشکلات انجام شود.

وی از مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان خواست به دلیل همکاری بانک‌های صادرات، تجارت و ملت استان با پیمانکاران حوزه راه، برای مدیران این بانک‌ها از تهران درخواست تقدیر کند.

عباس‌زاده افزود: بانک‌ها باید با ضمانت اداره کل راه و شهرسازی به پیمانکاران این حوزه تسهیلات اعطا کنند تا بتوانند به کار خود برای توسعه استان ادامه دهند.

وی با اشاره به اینکه هزینه‌های مربوط به پیمانکاران راه آهن با تهاتر نفتی پرداخت خواهد شد تصریح کرد: به میزانی که پیمانکاران از دولت طلب دارند باید بانک‌ها به آنان تسهیلات پرداخت کنند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: اگر امکان انجام این کار در استان برای بانک‌ها وجود ندارد، در دیدار استاندار با رئیس کل بانک مرکزی یا مدیران عامل بانک‌ها در تهران، درخواست ایجاد خط اعتباری برای خراسان جنوبی خواهد شد.

 

وی افزود: حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری برای پرداخت به پیمانکاران حوزه راه استان درخواست خواهد شد تا بخشی از مشکلات موجود حل شود.

عباس‌زاده درخصوص مشکلات پیمانکاران این حوزه با تامین اجتماعی گفت: ۱۰۰ درصد بدهی پیمانکاران به تامین اجتماعی به دلیل مطالبات پرداخت نشده دولت به آنهاست لذا در این موارد تامین اجتماعی به جای درخواست بدهی از پیمانکاران باید به طور مستقیم برای بدهی خود با دستگاه اجرایی مربوط مکاتبه کند.

وی با تاکید بر اینکه باید درک متقابل برای رفع این مشکل وجود داشته باشد گفت: بستن حساب پیمانکاران عمرانی به دلیل بدهی بیمه‌ای، پروژه‌های راهسازی را با مشکل مواجه می‌کند و تبعاتی به همراه دارد.

دومین جلسه بررسی مشکلات پیمانکاران راه‌های استان خراسان جنوبی با محوریت بررسی موضوعات بانکی، مالیاتی، گمرکی و تامین اجتماعی امروز به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار و با حضور سرپرست اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی، مدیران کل مرتبط و پیمانکاران فعال در این بخش برگزار شد.

سرپرست اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی در این جلسه گفت: با توجه به سیاست‌های کلان اقتصادی و عمرانی، اجرای باند دوم راه‌های استان در راستای ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی بسیار تاثیرگذار است.

میرمحمد مودی افزود: اداره کل راه و شهرسازی نیز در راستای شعار سال مبنی بر مهار تورم و رشد تولید اقدام به برگزاری دومین جلسه بررسی مشکلات پیمانکاران باندهای دوم و راه‌های روستایی استان کرد تا مشکلات و چالش‌های پیش رو در حوزه‌های مختلف دقیق‌تر مورد بررسی قرار گیرد و نسبت به رفع آنها اقدام شود.

وی گفت: در حال حاضر پیمانکاران پروژه‌های عمرانی با محدودیت‌های اعتباری و تجهیزاتی در خط مقدم جبهه تولید و رشد اقتصادی قرار دارند لذا تلاش داریم با همکاری استانداری خراسان جنوبی و دستگاه‌های اجرایی بخشی از مشکلات این پیمانکاران مرتفع شود.