فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی گفت: اقدامات خوبی برای حفاظت از آثار تاریخی کشور و تقویت یگان حفاظت در دستور کار قرار گرفته که پیگیری وضعیت استخدامی نیروهای یگان حفاظت یکی از این موارد است.

سردار حسن مهری در سفر به خراسان جنوبی و نشست با مدیرکل، معاونان، فرمانده و نیروهای یگان حفاظت این استان افزود: چارت و وضعیت استخدامی نیروهای حفاظت از میراث‌ فرهنگی خراسان برای تبدیل وضعیت پیگیری می‌شود.

وی گفت: مشکلات در همه استان‌ها مشابه است و به‌ غیر از چند استان در همه کشور مشکل توزیع نیرو داریم، کمبود خودرو یکی دیگر از مشکلات عمده یگان حفاظت در سطح کشور است.

فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی با بیان اینکه یگان حفاظت اعتبار و امکانات خاصی در اختیار ندارد ادامه داد: به دنبال تخصیص اعتبارات ملی برای یگان حفاظت هستیم و تامین اعتبار برای تجهیزات یگان حفاظت خراسان جنوبی از جمله خودرو و البسه را پیگیری خواهیم کرد.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با نیروی انتظامی گفت: این اتفاق ظرفیت مناسبی به منظور ایجاد امنیت و حفاظت از آثار تاریخی برای استان‌ها فراهم کرده است.

سردار مهری اظهار داشت: همچنین تقویت مشارکت اجتماعی به‌ عنوان یکی از موضوعات مهم در دستور کار ماست و در حال به‌روز رسانی دستورالعمل‌ها در این حوزه هستیم.

وی افزود: در همه جای کشور علاقه‌مندان به آثار تاریخی وجود دارند و این آثار اقتدار کشور را نشان می‌دهد لذا پیشگیری از وقوع جرم از اهمیت زیادی برخوردار است.

فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی اقدامات یگان حفاظت در استان خراسان جنوبی را قابل‌ تقدیر دانست و گفت: خراسان جنوبی در مبازره با حفاران غیرمجاز بسیار خوب عمل کرده و می‌توان اقلام کشف شده از این حفاران را به فروش گذاشت و درآمد آن را به خزانه اداره‌ کل واریز کرد.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان جنوبی هم گفت: تقویت زیرساخت‌های حفاظتی و صیانت از آثار تاریخی یکی از رسالت‌های اساسی ما برای انتقال این داشته‌های گرانبها به نسل‌های آینده است.

هادی شاهوردی افزود: با توجه به وسعت خراسان جنوبی و تعدد آثار تاریخی شناخته شده در این استان با کمبود تجهیزات در یگان حفاظت مواجه هستیم که نیازمند نگاه ویژه در سطح کلان است.

همچنین در این نشست فرمانده یگان حفاظت خراسان جنوبی با ارائه گزارشی، عملکرد یک‌ ساله یگان حفاظت میراث‌ فرهنگی استان را تشریح کرد.

سرهنگ سید علی حسینی گفت: یگان حفاظت میراث‌ فرهنگی یکی از حجیم‌ترین و سخت‌ترین کارها و با کمترین مزایا را در سطح کشور دارد که نیازمند نگاه ویژه مسئولان است.

بنا به این گزارش فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی در سفر کاری به خراسان جنوبی ضمن دیدار با فرمانده انتظامی استان و برگزاری نشست‌ با مدیرکل، معاونان، فرمانده و نیروهای یگان حفاظت خراسان جنوبی از بافت تاریخی بیرجند، کارگاه‌های صنایع‌ دستی، باغ و عمارت جهانی اکبریه و ستاد فرماندهی استان بازدید کرد.

سه هزار و ۴۱۰ اثر تاریخی در خراسان جنوبی شناسایی شده که از این تعداد تاکنون هزار اثر به ثبت ملی رسیده است.