🔹استاندار خراسان جنوبی تأکید کرد: دولت سیزدهم در مسیر ایجاد عدالت در سلامت اقدامات ارزشمندی انجام داده است.
جواد قناعت با تأکید بر این مطلب در دیدار مدیرکل بیمه سلامت استان، مردمی بودن و عدالت محوری را از ویژگی ‌های بارز دولت سیزدهم عنوان و خاطرنشان کرد: اهتمام دولت بر این است که در مسیر تحقق این مهم و اهدافی که ترسیم کرده، گام بردارد و در همین راستا هم اقدامات ارزشمندی انجام داده است.
🔹وی تصریح کرد: دولت در مسیر تحقق عدالت در سلامت، ارائه خدمات به محرومان جامعه را دستور کار اصلی خود قرار داده است.
🔹استاندار با بیان اینکه بیمه سلامت موجب افزایش سطح خدمات بیمه ای به اقشار مختلف شده، اظهار داشت: گسترش دامنه خدمات بیمه سلامت در دولت سیزدهم و در استان خراسان جنوبی، جلب رضایت مردم به خصوص دهک های پایین را به همراه داشته است.
🔹قناعت تأکید کرد: هدف‌گذاری اصلی در حوزه بیمه درمانی در دولت سیزدهم، تحقق دغدغه مقام معظم رهبری و تأکید ایشان بر این موضوع مهم است که بیمار، جز رنج بیماری، نباید درد دیگری داشته باشد.
🔹مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی هم در این دیدار اظهار کرد: حوزه سلامت پیشانی کار نظام اسلامی می باشد و طی این سال ها اتفاقات خوبی رقم خورده است.
🔹علی اربابی با اشاره به رویکرد سلامت‌محوری در نظام اسلامی، افزود: در سوم آبان ماه سال ۱۳۷۳، قانون بیمه همگانی در کشور تصویب شد که به همین مناسبت از ۲۹ مهر تا ۵ آبان با عنوان هفته ملی بیمه سلامت نامگذاری شده است.
🔹به گفته وی؛ بیمه سلامت یک سازمان دولتی است که برای آحاد ملت ایران طراحی شده که سود و زیان در آن مهم نیست به نوعی که اکنون ما را به عنوان سازمان حمایتی می‌شناسند تا بیمه‌ای، هرگز برای بیمه سلامت سود مطرح نبوده و دنبال این نیستیم که تراز مالی ما سودده باشد.
🔹وی ادامه داد: ۸۵ درصد جمعیت کشور تحت پوشش بیمه سلامت هستند و بیشتر بیمه‌شدگان این سازمان مشمول پوشش رایگان می‌باشند.
🔹مدیرکل بیمه سلامت با اشاره به پوشش رایگان بیمه سلامت برای ۵ دهک اول جامعه، افزود: در دو سال اخیر مجلس و دولت بسیار همراهی کرد و این دهک‌ها در این دولت تحت پوشش بیمه رایگان قرار گرفتند.
🔹اربابی گفت: الزام به داشتن بیمه پایه اجباری در برنامه هفتم آمده و اگر همه افرادی که موظف به داشتن بیمه هستند حق بیمه‌ پرداخت نکنند با مکانیزم‌هایی که در قانون هفتم دیده شده از حساب افراد یا آنهایی که احیاناً یارانه می‌گیرند از محل یارانه، سازمان بیمه سلامت می‌تواند برداشت کند تا افراد حتماً و الزاماً دارای بیمه پایه باشند.
🔹وی به برخی از خدمات بیمه سلامت اشاره کرد و افزود: مادران باردار در سه ماهه پایانی بارداری بیمه می‌شوند و همچنین زایمان طبیعی در بخش دولتی رایگان است.
🔹مدیرکل بیمه سلامت درخصوص ارائه خدمات به زوج‌های نابارور نیز عنوان کرد: ۹۰ درصد هزینه درمان ناباروری در بخش دولتی با تعرفه دولتی و عمومی غیردولتی تحت پوشش بیمه قرار دارد.
🔹اربابی از ارائه ۵۹ خدمت این بیمه به جامعه هدف معلولان سازمان بهزیستی خبر داد و گفت: هزینه ‌های پرداختی تمام کد خدمت‌ها ۷۰ درصد تعرفه آن بخشی است که فرد خدمت را دریافت می‌کند و شامل بخش خصوصی نیز می‌شود.
🔹وی در خصوص بیمه بیماران خاص و صعب العلاج نیز تصریح کرد: سازمان بیمه سلامت به منظور حمایت، کاهش پرداخت از جیب و جبران بخشی از هزینه درمان ۱۰۷ بیماری خاص و صعب العلاج اقدام کرده است.
🔹به گفته وی؛ طرح سلامت خانواده از مسیر نظام ارجاع مبتنی بر پزشک خانواده جزو اولویت‌های وزارت بهداشت و دولت است.

نوشته و خبرنگار : دکتر  ا . زارعی دبیر سرویس پزشکی و سلامت و ا حسن پور