رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی خراسان جنوبی گفت: سال گذشته ۴۵ نفر در تصادفات درون شهری خراسان جنوبی فوت کردند که ۶۱ درصد نسبت به سال ماقبل افزایش داشته است.

سرهنگ علیرضا عباسی در نشست شورای هماهنگی ترافیک استان که با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی برگزار شد افزود: آمار مجروحان تصادفات درون شهری استان نیز ۳۵ درصد نسبت به سال قبل از آن رشد داشته است.

وی گفت: ۶۵ درصد کل تصادفات درون شهری در مرکز استان بوده و اگر امسال اقدامات کنترلی را انجام دهیم ۱۰ درصد می‌توان این آمار را کاهش داد.

رئیس پلیس راهور خراسان جنوبی اظهار داشت: بیشترین تصادفات بین ساعت ۱۸ تا ۲۲ بوده و بیشترین علت تصادف هم رعایت نکردن حق تقدم است.

وی گفت: گاهی می‌بینیم رانندگان به خودروهای امدادی و پلیس در سطح شهر اهمیت نمی‌دهند و امسال هم میزان جریمه کم شده که بر رفتار رانندگان اثرگذار است.

سرهنگ عباسی با بیان اینکه بیشترین مجروحان بین ۱۵ تا ۳۵ سال هستند گفت: این افراد ممکن است دچار آسیب‌دیدگی‌هایی شوند که آینده کشور و جامعه را به مخاطره می‌اندازد.

وی افزود: بیشترین متوفیان نیز عابران پیاده و سن بالای ۵۰ سال هستند که نشان می‌دهد رانندگان به عابران پیاده با سن بالا حق عبور نمی‌دهند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی خراسان جنوبی گفت: واژگونی و برخورد با تیر برق جزو عجایب تصادفات رانندگی است که خراسان جنوبی به خصوص مرکز استان را از دیگر شهرهای کشور متمایز کرده است.

وی اضافه کرد: کمبود پارکینگ وسایل نقلیه در سطح شهر نیز معضل دیگری بوده که مشکلات زیادی ایجاد کرده است.

سرهنگ عباسی با گلایه از جانمایی برخی مکان‌ها برای برگزاری مراسم‌ ملی و مذهبی گفت: این اقدام بدون هماهنگی با پلیس راهور موجب بروز مشکلات ترافیکی در شهر می‌شود که اعتراض شهروندان را هم در پی دارد.

وی با اشاره به لزوم افزایش دستگاه‌های پایش تصویری در شهرها ادامه داد: جریمه‌های فعلی بازدارنده نیست لذا باید معابر و نقاط خطرساز شناسایی و ایمن‌سازی شود.

رئیس پلیس راهور خراسان جنوبی نسبت به وضعیت ترافیکی بلوار شهید ناصری بیرجند هشدار جدی داد و گفت: با توجه به بارگذاری جمعیت در این منطقه آینده روشنی نمی‌توان برای آن پیش‌بینی کرد.

وی افزود: تاکنون ۱۸ مورد در تصادفات درون شهری سهم تقصیر شهرداری‌ها بوده که نیاز است به آن توجه ویژه شود.

عباسی بیان کرد: دوشنبه بازار بیرجند هم مشکلات ترافیکی ایجاد کرده که نیاز است نسبت به جانمایی بهتر این بازار اقدام شود.

وی با تقدیر از اجرای طرح آرام‌سازی معابر از سوی شهرداری بیرجند گفت: این اقدام با نصب تابلو و علایم هشداردهنده رضایت شهروندان را به همراه داشته است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی خراسان جنوبی افزود: تصادفات درون شهری استان در طرح نوروزی امسال با یک نفر فوتی نسبت به سال گذشته ۸۰ درصد کاهش یافت.

وی گفت: ۳۱ نقطه شهری در ۱۱ شهرستان زیر پوشش پلیس راهور است اما برای کنترل ترافیک با کمبود نیرو مواجه هستیم.

همچنین در این نشست مقرر شد تمامی فرمانداران برای مراسم عمومی که در شهرستان برنامه‌ریزی می‌کنند نماینده‌ای از پلیس راهور برای تدابیر ترافیکی دعوت شود.